شهرستان شبستر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بندر شرفخانه

شبستر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در ۳۰ کیلومتری صوفیان و ۶۰ کیلومتری تبریز قرار دارد. بندر شرفخانه نیز یکی از بندرهای دریاچه ارومیه‌ از توابع شهرستان شبستر است که درگذشته نام شرفخانه‌ها ( شوراب خانه) بوده است که تا شهر شبستر ۲۰ کیلومتر و تا شهر تبریز حدوداً ۹۰ کیلومتر فاصله دارد و جزو یکی از مراکز مهم گردشگری آذربایجان شرقی به‌حساب می‌آید، هم‌چنین این بندر در مسیر قطار تبریز-دیزج خلیل-بندر شرفخانه -سلماس قرارگرفته است.

آشنایی با بندر شرفخانه شبستر

بندر شرفخانه

آب‌وهوای بندر شرفخانه

این بندر با آب و هوایی معتدل دارای باغات سرسبز میوه ‌است. اگر بخواهیم در مورد آثار تاریخی این بندر صحبت کنیم، می‌توان به اسکله تال اشاره کرد که این اسکله قدمتی یک‌صد ساله دارد و امروزه نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت‌شده است.

بندر شرفخانه و جذب توریست

بندر شرفخانه به‌عنوان بزرگ‌ترین بندر دریاچه ارومیه که به‌صورت معبر باریکی بین دریاچه ارومیه و رشته‌کوه قرارگرفته و راحت‌ترین راه ارتباطی بین آذربایجان‌های شرقی و غربی است که آن‌ها را از طریق دریا و خشکی به هم وصل می‌کند. طی صدسال گذشته این بندر پرآب‌ترین بندر منطقه بود که همین دلیل باعث می‌شد تا گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب کند. ولی متأسفانه در سال‌های اخیر با کم شدن آب دریاچه، تعداد گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه نیز بسیار کاهش‌یافته است. سالانه صدها هزار توریست و گردشگر داخلی و خارجی برای شنا و تفریح و تماشای سواحل زیبا به این بندر مسافرت می‌کردند.

درمان در آب‌های بندر

هزاران نفر جهت استفاده طبی از اکثر نقاط کشور و جهان برای درمان بیماری‌های روماتیسم، بیماری‌های زنان، پوست و اعصاب و … عازم این شهر می‌شوند. ساحل این بندر آب و لجنی دارد که دارای خواص معجزه‌آسای پزشکی است، حتی علاوه بر درمان بیماری‌های ذکرشده، در تولید لوازم‌آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد. لجن‌های ساحلی دریاچه ارومیه با خاصیت درمانی‌اش هم‌زمان با آغاز فصل گرما و شهرت اثرات درمانی فوق‌العاده‌اش از گذشته‌های دور بیماران زیادی را از مسافت‌های طولانی برای رسیدن به دریاچه‌ کشانده تا آنجا استحمام کنند، حتی عده‌ای دیده‌شده که تا گردن در لجن دراز کشیده‌اند تا از دردهای جسمی آن‌ها بکاهد. عده‌ای دیگر نیز نمک دریاچه را برای شفای دردها و امراض خود به شهر خود می‌برند.

امکانات در بندر شرفخانه

اگر قصد سفر به بندر شرفخانه داشته باشید، باید بدانید که دارای امکاناتی مانند کمپ ساحلی، دریانوردی و قایقرانی تفریحی است، البته قایق‌رانی زمانی که دریاچه پر آب بود لذت بیشتری داشت. اما امروز نیز با کم شدن سطح آب دریاچه بازهم قایقرانی دایر است، البته بیشتر قسمت‌ها ساحل آبی جای خود را به کیلومترها کویر نمک داده است. همان‌طور که گفتیم، برای استفاده درمانی که تعداد زیادی از مردم به این بندر سفر می‌کنند، ازنظر اقتصادی، برای استان بسیار پراهمیت است.

جابه‌جایی مسافر در بندر شرفخانه

جالب است بدانید که در این بندر تا قبل از خشک شدن دریاچه ارومیه، برای استفاده مسافران، قایق‌های مسافربری نیز وجود داشت که همراه ماشین‌هایشان مسافران را جابجا می‌کرد. اکنون این کشتی‌ها گوشه‌نشین شده‌اند و در گوشه‌ای مانده‌اند، امید است با پرآب شدن دریاچه این کشتی‌ها دوباره ‌کار خود را از سر گرفته و مسافران زیادی را جابجا کنند. بندر شرفخانه دارای امکاناتی مانند رستوران، اقامتگاه و پوشش شبکه است.

نکته آخر

همگی دست در دست هم دهیم در جهت احیای بیشتر بزرگ‌ترین دریاچه شور جهان و بزرگ‌ترین جاذبه گردشگری این منطقه با قدمتی تاریخی تلاش کنیم.

حتما بخوانید: شهرستان شبستر، مکان های دیدنی استان آذربایجان شرقی

غذای محلی آذربایجان شرقی: طرز تهیه آش آبغورهعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران