بند امیر شیراز

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بازدید از بند امیر شیراز

شیراز با آثار تاریخی، باغات زیبا و روستاهای کهن خود، همچون یک پکیج کامل مسافرتی به نظر می‌آید. درختان بهار نارنج و آرامگاه شعرا با کمی حال و هوای بهاری کافی است تا شما شیفته این شهر شده و سفر به آن را در اولویت برنامه سالانه خود قرار دهید. از شیراز و تخت جمشید و مسجد نصیر الملک در بسیاری از سایت‌ها و مطالب سخن گفته شده و بسیاری نیز گردشگران را به بازدید از این آثار تشویق کرده‌اند اما شاید کم‌تر کسی از بند امیر در کنار این آثار نام برده است. همگام ما شوید تا با هم سری به بند امیر شیراز بزنیم.

روستای بند امیر

فارس، استانی است که بزرگ‌ترین اثر تاریخی ایران را در خود جای داده است. هرچند بیشتر گردشگران به امید بازدید از تخت جمشید و آرامگاه شاعران سفر می کنند، باید گفت گذشته از شهرهای این استان، روستاهای آن نیز بخشی از تاریخ این سرزمین را در دل خود نهان دارند. یکی از همین روستاهای تاریخی استان فارس، روستای بند امیر است. این روستا از توابع زرقان شیراز می‌باشد و فاصله آن با زرقان ۱۲ کیلومتر، با مرودشت ۱۶ کیلومتر و با شیراز ۴۳ کیلومتر است. بند امیر همانند بسیاری از روستاها، زمستان‌هایی سرد دارد اما تابستان و بهار آن معتدل بوده و مناسب گشت و گذار است. قدمت این روستا به هزار سال قبل بازمی‌گردد، زمانی که امیر عضدالدوله دیلمی پلی بر رودخانه کر بنا کرد و روستای نزدیک این پل نیز به لطف بانی پل، بند امیر نام گرفت. دامداری، کشاورزی، و صنایع دستی، از فعالیت‌های اهالی روستای بند امر به شمار می‌رود. اگر روزی به شیراز سفر کردید و راهتان را به سمت روستای بند امیر کج کردید، حتما از دوغ، کشک، و حلوای سنتی و محلی منطقه تهیه کرده و نوش جان کنید.

پل بند امیر و کانال گاوشیر

بازدید از بند امیر شیراز

بند امیر شیراز

در بخش زرقان شیراز، رودخانه‌ای به نام کر وجود دارد که ارتباط روستاهای یک سمت را با سمت دیگر دشوار کرده بود. در نتیجه عضدالدوله دیلمی جهت سهولت در عبور و مرور پلی بر این رودخانه زد که به افتخار وی به پل امیر( پل عضدی) شهرت یافت. امروزه این پل از جمله جاذبه‌های گردشگری روستای بند امیر به شمار می‌رود. این پل تاریخی تنها راه ارتباطی روستا به شمار می‌رفت و با ظهور وسایل نقلیه و استفاده آن‌ها از این پل، بندامیر رو به نابودی بود تا اینکه توجه میراث فرهنگی به پل جلب شده و برای حفظ آن، کمی پایین‌تر پلی فلزی برای عبور وسایل نقلیه احداث کرد. این پل دارای ۱۳ دهانه است و قدمتش به ۳۶۵ هجری قمری می‌رسد. به طور کلی بند امیر متشکل از دو بخش بند- و پل است. پهنای این پل ۲۰ متر، ارتفاعش ۹ و درازای آن حدود ۱۰۳ متر و معماری آن در سبک معماری دوران ساسانیان است. از دیگر مزایای این سد و پل، کنترل جریان آب است که شدت آب را گرفته و مانع طغیان آن شده، و نیز باعث بالا آمدن آب می‌شود تا روستاهای مجاور این رودخانه از آب آن جهت امور زراعی استفاده کنند. علاوه بر این، آب سد باعث شده تا آسیاب‌های آبی در این روستا نیز جان بگیرند.

برای ساخت این پل از سنگ و ساروج استفاده شده و قطعات سنگ تراشیده در لایه بیرونی پل مورد استفاده قرار گرفته‌اند. یکی از تکنیک‌های معماری استفاده شده در این پل، استفاده از بست‌‌های آهنی برای اتصال قطعات سنگ است. این تکنیکی است که از دوران هخامنشیان و پس از آن رواج یافت. از دیگر نکات جالب این بند، مجرایی به نام کانال گاوشیر است که به نظر می‌رسد هنگام ساخت بند، ایجاد شده است. این کانال همانند تونل انحرافی برای آب مخزن کار می‌کند، به این صورت که با باز شدن این کانال، آب رودخانه کر در آن جاری می‌شود. عرض این کانال ۱۰ متر و عمق آن ۷ متر می‌باشد. مسیر کانال، مسیر نسبتا پر پیچ و خمی است. گاوشیر تا حدود ۴۰ متر امتداد دارد و پس از آن با زاویه ۹۰ درجه‌ای به چپ پیچیده و پس از پشت سر گذاشتن مسیری ۸۰۰ متری و عبور از زیر پل گاو شیر در نهایت به رودخانه می‌رسد.

علاوه بر این پل تاریخی، امامزاده عباس علی از دیگر جاذبه‌های روستای بند امیر به شمار می‌رود. البته دیدن آسیاب‌های آبی نیز خالی از لطف نخواهد بود. رودخانه‌ها و دشت‌ها نیز چشم انداز زیبایی را به روستای بند امیر بخشیده‌اند و طبیعت آن را منحصر به فرد ساخته‌اند. اگر روزی به شیراز سفر کردید و خواهان بازدید از این روستا بودید، می‌توانید از طریق جاده آسفالته شهرهای زرقان، مرودشت و شیراز به این روستا برسید. اگر تجربه و خاطره‌ای از سفر به این روستا دارید و یا فکر می‌کنید نکته ناگفته‌ای از این روستا باقی مانده، خوشحال می‌شویم آن را در انتهای این مطلب با ما در میان بگذارید.

حتما بخوانید: غذای محلی شیراز و طرز تهیه دمپخت شیرازی ، طرز تهیه پاچه پلو شیرازی

مطالب مرتبط: خانه معلم شیراز ، بهترین هتل های شیرازعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران