شهرستان کوار

معرفی بند بهمن کوار در استان فارس

  • معرفی بند بهمن کوار در استان فارس
  • معرفی بند بهمن کوار در استان فارس
  • معرفی بند بهمن کوار در استان فارس
  • معرفی بند بهمن کوار در استان فارس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بند بهمن که در منطقه کوار در فاصله ۸۵ کیلومتری شهر شیراز، مرکز استان فارس، واقع شده است، از بناهای دوره ساسانی است که و روی رودخانه قره آغاج ساخته شده و از جاذبه‌ های تاریخی و طبیعی شهرستان کوار محسوب می شود. رودخانه‌ قره آقاج که از کوه های غرب شیراز سرچشمه می‌ گیرد، پس از انشعاب به چندین شاخه تا نزدیکی کنگان، از بنادر خلیج فارس، ادامه دارد که با نام مُند (مَند) نیز خوانده می‌ شود.

این بند به بهمن پسر اسفندیار منسوب است. بهمن بن اسفندیار همان اردشیر دراز دست و یا به عبارت دیگر اردشیر اول، پسر خشایار، پنجمین پادشاه هخامنشی است که در سال ۴۶۴ پیش از میلاد به پادشاهی رسید و تا ۴۲۴ قبل از میلاد پادشاهی کرد. اولین بار بناکتی، در سال ۷۲۱ هجری قمری سازنده‌ آن را بهمن بن اسفندیار ذکر می‌ کند و از آن به بعد سایر جغرافی دانان آن را تکرار کرده اند. حداکثر عمر بند بهمن تا این زمان ۲۴۷۰ سال و حداقل عمر آن ۲۴۳۰ سال می‌ باشد.

بند بهمن برای بالا بردن سطح آب و انحراف جریان آن از طریق کانالی به دشت کوار برپا شده است و طول آن ۱۳۰ متر و ارتفاع آن در مرتفع‌ ترین نقطه به ۹ متر می‌ رسد. این بند در محلی بنا شده که دو رشته کوه به هم نزدیک می‌شود، طوری که بخشی از بند بر بدنه سنگی کوه و بخش دیگر آن بر بستر سنگی رودخانه قرار گرفته و همین موضوع موجب استحکام و ماندگاری آن در طی دو هزار سال گذشته شده است. مصالح مورد استفاده در بنا قطعات سنگ طبیعی کوهستان و ملات ساروج است.

مجرایی که آب سد را به دشت کوار منتقل می‌ کند، در گوشه شرقی سد و در بدنه سنگی کوه ساخته شده است. این آب بعد از تامین آب کارخانه قند، وارد دشت کوار شده و مورد استفاده حدود ۲۰ روستا قرار می‌ گیرد. همچنین دریچه ای با دو دهانه در وسط بند قرار دارد و برای آبیاری زمین‌ های کوار دو کانال آب یکی قدیمی و دیگری جدید در پشت بند احداث شده است.

در سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی این بند را مرمت کرده و آب ذخیره شده در پشت این بند مورد استفاده‌ مزارع قرار می‌ گیرد.

این اثر کهن و تاریخی دارای کانال دست کند بسیار جالب توجهی است که تاکنون ناشناخته باقی مانده و می‌ تواند نامی بلند در زمره سازه‌ های آبی کشور داشته باشد.

با توجه به وجود آب، آب و هوای مناسب و سرسبز بودن منطقه، افراد زیادی جهت گردش و تفریح به این منطقه مراجعه می کنند و از طبیعت این منطقه لذت می برند.

بند تاریخی بهمن در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۵۲ به مشاهر ۹۴۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- 4- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای گردشگری تیشینه

3- ویکی پدیا

مطالب مرتبط
اطلاعات این مکان
آدرس
جاده کوار به دهداری
نوع
آب بند تاریخی دوره ساسانی
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
30 تیر 1352
شماره ثبت در آثار ملی ایران
947

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران