ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بازدید از بند گلستان مشهد

استان خراسان رضوی واقع در شمال شرقی کشور است که به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا سالانه مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند. در سفرتان به مشهد، علاوه بر زیارت، جاهای دیدنی زیادی نیز وجود دارد که می‌توانید بازدید کرده و سفری خاطره‌انگیز داشته باشید.

بند گلستان

بازدید از بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد

بند گلستان از جمله مکان هایی است که دیدنش خالی از لطف نیست. یکی از بندهای تاریخی که در ۸ کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان احداث‌شده و جزو محل‌های دیدنی و توریستی شهر مشهد به حساب می‌آید. در حال حاضر، این بند جزو موقوفات حرم علی بن موسی‌الرضا است، مالکیت این مکان بین موقوفات آستان قدس رضوی و مسجد گوهرشاد مشترک بوده و نسبت سهمشان با همدیگر متفاوت است.

روستای گلستان

بازدید از بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد

روستای تاریخی گلستان که سد مذکور نیز به نام همین روستا نام‌گذاری شده، به خاطر وجود زیارتگاه امام زادگان یاسر و ناصر دارای اهمیت مذهبی خاصی است. رودخانه گلستان از پیوند سه رود مایان،‌ ده بار و جاغرق در اطراف روستای حصار تشکیل‌شده و معمولاً در تابستان و پائیز آب به این منطقه نمی‎‌رسد، فقط در زمستان و بهار جریان سیلاب‌های شدید باعث می‌شود تا آب وارد بند گلستان شود. البته اگر در طول سال بارندگی زیاد باشد، در تابستان و پائیز هم این بند دارای آب است. منطقه گلستان به یکی از گردشگاه‌های مهم و جذاب در اطراف شهر مشهد تبدیل‌شده است. بند گلستان سازه‌ای آجری و بزرگ است که در ابتدای دره طرقبه با منظره‌ای چشم‌نواز از مسافران دلربایی می‌کند. چندین بار در این بند بازسازی‌هایی انجام‌شده تا حالت طبیعی و اولیه خود را حفظ کند. در دو طرف بند گلستان نیز صخره‌های غول‌پیکری وجود دارند. این بند طوری ساخته‌شده که صخره‌ای در سمت خارجی آن قرار دارد و حکم پشتیبان محکمی برای بند است.

قدمت بند گلستان

بازدید از بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد

در منابع تاریخی آمده که بنای بند گلستان به شاهرخ میرزا، گوهرشاد خاتون و کنیز گوهرشاد و در برخی منابع دیگر به دوره صفوی نسبت داده‌شده است؛ اما در سند معتبرتر آورده شده که ساختمان بند مربوط به سلطان ابوسعید بن سلطان محمد بن میران شاه بن تیمور است.

تفریحات بند گلستان

بازدید از بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد

بااینکه از عمر این بند حدود ۵۰۰ سال می‌گذرد و طی سال‌ها تغییراتی نیز ایجادشده است. امکانات رفاهی و تفریحی مانند قایق‌سواری به این منطقه اضافه‌شده که این مکان را به مکانی توریستی و تفریحی مهمی در مشهد تبدیل کرده، به‌طوری‌که گردشگران علاقه‌مند به قایق‌سواری را به‌سوی خود می‌کشاند. آبی هم که پشت این بند توسط صخره‌ها جمع می‌شود، منظره زیبا و چشم‌نوازی ایجاد می‌کند تا گردشگران هرچه بیشتر لذت ببرند.

آدرس: ۸ کیلومتری غرب مشهد، بعد از پارک جنگلی وکیل‌آباد، بر روی رودخانه گلستانش

حتما بخوانید: خانه معلم مشهد، بهترین هتل های مشهد

مطالب مرتبط: پارک کوه سنگی مشهد، بابا قدرت مشهدعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران