بورک استان گلستان + طرز تهیه

  • بورک استان گلستان + طرز تهیه
  • بورک استان گلستان + طرز تهیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ورک یا بورک از غذاهای سنتی استان گلستان به خصوص منطقه ترکمن نشین می باشد و شباهت زیادی به پیراشکی دارد و به دلیل دارا بودن گوشت، آرد گندم و روغن از کالری بالایی برخوردار است و به همین دلیل مصرف آن برای کودکان و نوجوانان که در سن رشد هستند توصیه می شود. بورک ترکمنی غذای بسیار لذیذی است و با کمترین مواد درست می شود. ما به کسانی که تا به حال این غذا را میل نکردند توصیه می کنیم که برای یک بار هم که شده آن را درست کرده و نوش جان کنند.

مواد لازم برای تهیه بورک ترکمنی:

سیب زمینی: چند عدد

پیاز رنده شده: یک عدد

آرد جهت تهیه خمیر نان: مقداری

گوشت: به میزان لازم

طرز تهیه بورک ترکمنی:

ابتدا خمیر نان را تهیه کرده و به مدت یک ساعت آن را به صورت بسته می گذاریم تا اصطلاحا خود را بگیرد. در این مدت می توانیم مواد درون خمیر را آماده کنیم. بدین منظور سیب زمینی و گوشت را در ظرف های جداگانه آب پز کرده تا خوب نرم شوند. سپس پوست سیب زمینی را جدا می کنیم و در داخل ظرف مناسب سیب زمینی را رنده کرده و با گوشت، نمک و فلفل و در صورت دلخواه سایر ادویه جات کاملا مخلوط می کنیم و خوب ورز می دهیم تا مواد به خورد هم برود.

زمانی که خمیر کاملا آماده شد، آن را به گلوله های کوچک به اندازه یک مشت تقسیم می کنیم و گلوله های را با وردنه روی سطح چوبی یا سینی که روی آن کمی آرد پاشیده شده به صورت دایره در می آوریم به صورتی که خمیر دایره ای شکل نازک شود. البته نه آنقدر نازک که باعث پارگی آن گردد.

با قاشق مقداری از مواد را برداشته و در یک سمت خمیر می ریزیم طوری که نیم دایره خمیر پر شود و نیم دایره دیگر را بعد از آن روی مواد بر می گردانیم و دو طرف خمیر را خوب می بندیم. همین طور تا آخر که تمامی گلوله های خمیر به این شکل آماده شود. البته باید توجه داشت که تا آماده شدن همه گلوله های خمیر باید با پارچه تمیزی روی آن را بپوشانیم تا مانع از خشک شدن خمیر گردد.

سپس روغن زیاد را در ماهیتابه داغ می کنیم و یکی یکی خمیرهای بورک را در آن سرخ می کنیم. این کار باید با شعله پائین انجام شود تا مواد درون آن نیز بپزد. وقتی دو طرف آن به صورت قهوه ای کمی روشن در آمد با چنگال از درون روغن بر می داریم و درون آبکش می گذاریم تا روغن اضافی آن گرفته شود.

نوش جان!

نکات:

۱- بورک را می توان در داخل تنور خانگی یا فر بدون اینکه در روغن بریزیم به روش بالا درست کرد. فقط خمیرمان را که به صورت دایره ای در آوردیم، باید کمی ضخیم تر از بورک روغنی باشد.

۲- بسته به سلیقه خانواده می توان از گوشت قرمز چرخ کرده یا گوشت سفید مرغ یا ماهی استفاده کرد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران