بوستان گفتگو تهران

  • بوستان گفتگو تهران
  • بوستان گفتگو تهران
  • بوستان گفتگو تهران
  • بوستان گفتگو تهران
  • بوستان گفتگو تهران
  • بوستان گفتگو تهران
  • بوستان گفتگو تهران
  • بوستان گفتگو تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بوستان گفتگو یکی از بهترین و زیباترین پارک های پایتخت می باشد که در منطقه ۲ شهرداری تهران واقع شده است است. این پارک در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران افتتاح گردید.

این بوستان که از شمال به مجموعه پل های تقاطع بزرگراه های شهید چمران و حکیم، از جنوب به خیابان جواد فاضل، از شرق به بزرگراه شهید چمران و از غرب به کوی نصر ختم می شود نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوای منطقه و پر کردن اوقات فراغت مردم ایفا می کند. مساحت این بوستان ۱۴۴۵۸۰ متر مربع است که ۷ هکتار آن به کاشت ۱۰۰ گونه گیاه فصلی و دائمی اختصاص یافته است .

در این بوستان سعی شده است با بهره گیری از فرهنگ و معماری ملل مختلف سبکهای طراحی منظر گوناگون به شهروندان شناسانده شود. طراحی کاشت بوستان نیز تا حد امکان درست متناسب با شرایط اقلیمی منطقه می باشد.

در محدوده این پارک محورهای ارتباطی به دو بخش پیاده جهت پیاده روی و تردد مراجعین و سواره در محدوده کناری پارک تقسیم می شوند. در ضمن مسیرها و معابر به نحوی طراحی شده اند که امکان تردد صندلی چرخ دار نیز در اغلب مسیر های بوستان وجود داشته باشد. ایجاد فضاهای گوناگون با کاربریهای متفاوت این فضا را به یکی از بوستانهای فرا منطقه ای زیبای تهران تبدیل کرده است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی را جذب می کند.

لازم به ذکر است که محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران، مانند نمایشگاه گل و گیاه، در جنوب بوستان می باشد.

 

سبک های طراحی در بوستان گفتگو

یکی از ویژگی های بوستان گفتگو وجود سبکهای متعدد طراحی در آن است که این امکان را به مراجعه کنندگان می دهد تا از نزدیک با روش های پارکسازی کشورهای مختلف آشنا شوند. از این رو می توان این بوستان را به عنوان یکی از بوستان های آموزشی معرفی کرد.

 

باغ ایرانی
طراحی و احداث باغ از دیر باز در فرهنگ ایرانی مطرح بوده و معماران ایرانی به دلیل برخورداری از طبع ظریف همواره در ساخت باغ های زیبا شهره بوده اند. بسیاری از باغ های ایرانی از اصول قرینه سازی، رنگبندی گل ها و گیاهان برخوردار بوده و از سبک و روش خاصی در زمینه معماری باغ بهره مند می باشند. حوض و آبنماهای متعدد به شکل مستطیل و دایره در این باغها احداث شده که همواره با الهام از انواع چاه های آرتزین و چشمه های آب معدنی در آنها از فواره استفاده شده است. کاشت درختان غیر مثمر در آنها به منظور ایجاد سایه معمول بوده و گاهی در این باغها پرندگان خانگی یا اهلی شده نگهداری می شوند. در قسمت انتهایی این نوع باغ نیز ساختمان کوشک قرار دارد. کوشک واقع در باغ ایرانی بوستان گفتگو معماری دوره قاجاریه را برای بیننده تداعی می کند.

 

باغ انگلیسی
سبک باغسازی در انگلستان کم و بیش متاثر از سبکهای ایتالیایی و فرانسوی بوده و از تأثیر ایده های خاور دور نیز بی بهره نمی باشد. در واقع می توان گفت باغ هایی که در انگلستان ساخته می شوند آمیخته ای از سبک انگلیسی و سبک باغهای خاور دور هستند. در طراحی باغ های انگلیسی سعی بر این است که از ترکیب رنگ ها، کاشت درختان و درختچه ها با نظم ردیفی پشت سر هم استفاده شود.
فکر ایجاد پرچین در اطراف باغ ها بر مبنای فلسفه “همه طبیعت یک باغ است” از آن انگلیسی ها می باشد. در همین راستا باغ های انگلیسی دارای پرچینهای زیبا از درختچه های شمشاد و مورد می باشند و درختان زیبای راش نیز در آنها وجود دارد. در این باغ ها طرح هایی وجود دارد که با تکیه بر عدم تقارن و ایجاد پرچینهای کوتاه، حفظ درختان کهن و استفاده از وسایل مدرن و تأثر از تکنیک های پیشرفته قرن حاضر به نوعی در طبیعت دخل و تصرف نموده اند.

 

باغ ایتالیایی
از ویژگی های باغهای ایتالیایی می توان به وسعت بالا، تراس بندی متاثر از سبک های معماری، همراه با مجسمه ها، درختان، درختچه های دایمی و گلکاری های حاشیه ای در فضای باز و بطور کلی طرحهای دوران رنسانس اشاره کرد. لازم به ذکر است ایتالیایی ها از مساحت های کوچک حداکثر استفاده را می کنند. در طراحی رعایت قرینه سازی مرسوم است و حاشیه های زیبای گلکاری همراه با پرچینها جلب توجه می کند. گاهی باغها در دامنه یک تپه ساخته شده که این امر باعث پدید آمدن پله های زیبا می شود. در این باغ ها وجود آبشارهای بلند را نمی توان نادیده گرفت. در قسمت میانی باغ ایتالیایی بوستان گفتگو، مجسمه ای از حضرت مریم (س) که هدیه فرانکو شیروکی هنرمند ایتالیایی است که به عنوان نماد صلح و دوستی میان ملل مختلف نصب شده است. از این رو می توان این بوستان را به عنوان یکی از بوستانهای آموزشی معرفی کرد.

 

امکانات بوستان گفتگو

زمین بازی: زمینی به وسعت ۴۹۱ متر مربع واقع در شمال آبنمای مرکزی با وسایل بازی برای کودکان اختصاص داده شده است.

زمینهای اسکیت: دو زمین اسکیت به مساحت کل ۳,۴۰۷ متر مربع در قسمت شمالی کوشک ایرانی جهت استفاده علاقمندان در نظر گرفته شده است.

رستوران: رستوران بوستان به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع در مرکز بوستان و در مجاورت دریاچه محیطی دلپذیر برای پذیرائی شهروندان محترم فراهم آورده است.

مسجد: مسجد حضرت امام حسین (ع) به مساحت ۱۷۰ متر مربع در شمال شرقی ساختمان اداری واقع شده است.

آبنما: تعداد ۸ عدد آبنما در نقاط مختلف بوستان به مساحت کل ۴۳۵ متر مکعب واقع شده است. اغلب ابنماها دارای فواره و نورافکن می باشند.

سرویسهای بهداشتی: ۳ سرویس بهداشتی به مساحت کل ۱۳۴ متر مربع در نقاط مختلف پارک قرار دارند.

کتابفروشی: غرفه ای در سمت شرق ساختمان کوشک جهت عرضه محصولات فرهنگی در نظر گرفته شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

درگاه اینترنتی سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران

اطلاعات این مکان
آدرس
بزرگراه چمران از شمال به جنوب، بزرگراه جلال آل احمد، خیابان کوی نصر (گیشا)، خیابان پیروزی شرقی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران