تاریخچه آذربایجان شرقی

  • تاریخچه آذربایجان شرقی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

باستان شناسان معتقدند آذربایجان و سرزمین های هموار آن در اوایل هزاره نخست پیش از میلاد محل سکونت سه گروه نژادی بوده که این سه گروه عبارتند از:

گروهی از طوایف و اقوام بومی محلی که در اصطلاح به آنان «آسیانی» گفته می شد. گروه دوم، مردم سامی نژادی بودند که دست کم از هزاره دوم پیش از میلاد، توسط آشوریان به صورت برده و اسیر از سرزمین های سوریه، فلسطین و بابل به این منطقه آورده شده اند و عده دیگر نیز برای تجارت و زندگی به این سرزمین آمدند و اما گروه سوم، اقوام آریایی و به ویژه مادها بودند که در نیمه نخست هزاره پیش از میلاد در آذربایجان مستقر شدند و این منطقه را «ماد کوچک» نامیدند.

آذربایجان در قدیم جزء سرزمین ماد و در دوره اقتدار هخامنشیان جزء امپراطوری هخامنشی بود. در زمان اسکندر مقدونی، والی ایرانی آن آتورپات (کسی که آتش نگهبان اوست)، آتوراتکان خوانده می شد و همین اسم است که بعدها به صورت آذربایگان و آذربایجان درآمده است. وی در زمان حمله اسکندر به ایران، استقلال خویش را اعلام کرد (۳۲۸ قبل از میلاد) و بدینسان سرزمین خود یعنی ماد کوچک را محفوظ داشت. سپس آذربایجان به دست اشکانیان و بعد ساسانیان افتاد. در آن دوران پایتخت آذربایجان شهر شیز، در جنوب شرقی دریاچه ارومیه بود که معبد بسیار معتبری داشت.

آذربایجان بین سالهای ۱۸ تا ۲۲ هجری قمری، در دوران خلافت عمر، به دست مسلمانان افتاد. قیام بابک خرم دین، طی سالهای ۲۰۰ تا ۲۲۳ هجری قمری، نفوذ خلفای عباسی را تضعیف کرد. با ورود هولاکوخان مفول، در سال ۶۵۴ هجری قمری، آذربایجان مرکز امپراطوری پهناوری شد.

پس از فتح آذربایجان به دست شاه اسماعیل اول (سال ۹۰۷ هجری قمری)، تبریز برای مدتی پایتخت ایران شد. در سال ۱۱۷۵ هجری قمری کریمخان زند آذربایجان را از خان های محلی باز پس گرفت. با روی کار آمدن فتحعلی شاه در سال ۱۲۱۲ هجری قمری که مصادف با آغاز تعرض دولت روس تزاری به ایران بود، این ناحیه وضعیت حساسی پیدا کرد. پس از مرگ فتحعلی شاه در سال ۱۲۵۰ هجری قمری محمد میرزا پسر وی به ولیعهدی ایران رسید و در آذربایجان اقامت گزید. بدینسان تبریز ولیعهد نشین شد و دومین شهر سیاسی ایران گردید.

انقلاب آذربایجان از مراحل عمده انقلاب مشروطیت ایران بود و مردم آذربایجان در این نهضت، به خصوص در عزل محمد علی شاه، سهمی مهم داشتند. پس از وقایع شهریور ۱۳۲۰ خورشیدی، آذربایجان، طبق توافق ثبلی با دولت انگلیس، به وسیله ارتش شوروی اشغال شد، اما در سال ۱۳۲۵ خورشیدی آنجا را ترک کردند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- درگاه اینترنتی ایران

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران