تاریخچه استان اصفهان

  • تاریخچه استان اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

گروهی معتقدند پیش از اسلام، به ویژه در دوران ساسانیان، این منطقه مرکز گرد آمدن سپاهیانی از مناطق جنوبی ایران یعنی، خوزستان، کرمان، فارس، سیستان و غیره به منظور حرکت به سمت محل نبرد بود و به همین دلیل آنجا را «اسپهان» می نامیدند، ولی بعدها با ورود اعراب به ایران، نام این منطقه از اسپهان به اصفهان تغییر یافت.
به گفته «هرودوت»، مادها قبل از آن که به قدرت برسند اتحادیه ای از شش طایفه به نام های پارتاکنیان، بوسیان، استرو خانیان، اریزانتیان و بودیان را تشکیل داده بودند که این خود سبب قدرت و نیرومندی آنان شده بود. ایران در این دوران دارای استان های وسیعی تحت حکومت «مادها»، «پارت ها» و «پارس ها» بود.

ناحیه اصفهان جزء مناطق انزان (انشان) بود و انزان و عیلام در آغاز سده هفتم قبل از میلاد تا زمان انقراض حکومت عیلام متحد بوده اند. این مناطق احتمالا از هزاره چهارم قبل از میلاد مسکون بوده و در دوره باستان جزء نواحی دوازده گانه سرزمین ماد قرار داشته است. آثار مکشوفه از تمدن اقوام تپه سیلک در کاشان سابقه شهر نشینی در این ناحیه را به بیش از زمان زردشت میرساند. در اواسط سده دوم قبل از میلاد، آنتیوخوس هفتم سلوکی از راه اکباتان به قصد تصرف تخت جمشید به سمت جنوب شرقی آمد، اما بعد از شکست از فرهاد دوم اشکانی در گابی (جی) کشته شد.

پس از تجربه حکومت های اشکانی، هخامنشی و ساسانی در زمان عمر، اصفهان به تصرف اعراب مسلمان درآمد. پس از آن حاکمیت امویان و عباسیان تا سال ۳۲۲ هجری قمری که اصفهان به وسیله مرادیج تصرف شد، ادامه یافت و مدت کوتاهی نیز پایتخت آل زیار بود. سپس خاندان آل بویه بر این نواحی دست سافتند و پس از آنان نیز بیشتر مناطق آن تحت سیطره غزنویان درآمد.

سلجوقیان تمام نواحی اصفهان را تحت حکومت خود داشتند و شهر اصفهان نیز در بیشتر دوره سلجوقی پایتخت آنان بود. با برآمدن خوارزمشاهیان، در اواخر قرن ششم هجری، این نواحی نیز به کنترل آنان درآمد. با حمله مغول به ایران، نواحی اصفهان نیز به تصرف آنان درآمد و با تشکیل حکومت ایلخانان، جزیی از آن شد.

تا برآمدن حکومت مقتدر صفوی در سال ۹۰۵ هجری قمری، اصفهان تحت استیلای تیموریان و چندین حکومت محلی از جمله آل مظفر و ترکمانان آق قویونلو قرار گرفت. در دوران صفویه و به خصوص شاه عباس اول، که پایتخت از قزوین به اصفهان منتقل شد، این مناطق با توسعه روز افزونی مواجه شد.

منطقه اصفهان در دوره صفویه یکی از ایالت های پنج گانه کشور به حساب می آمد. این ناحیه در دوره قاجار هنوز جزو عراق عجم به شمار می رفت، در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی، پس از تصویت قانون تشکیل ایالات و ولایات، یکی از ولایات دوازده گانه کشور شد که دارای نه شهر بود. در تقسیمان کشوری سال ۱۳۱۶، که کل کشور به شش استان تقسیم شده بود، اصفهان جزء استان شمال تعریف شد و در اصلاحیه ای که در همان سال به تصویب رسید، اصفهان و یزد به عنوان استان دهم معرفی گردید. پس از تغییرات گوناگون، بالاخره در تقسیمات کشوری سال ۱۳۴۵، استان اصفهان تاسیس شد و در سال ۱۳۵۹ نیز شهرستان کاشان به آن پیوست.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1-کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- درگاه اینترنتی ایران

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران