تاریخچه استان خراسان شمالی

  • تاریخچه استان خراسان شمالی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

محدوده کنونی استان خراسان شمالی از دیرباز بخشی از خراسان بزرگ بوده و تاریخ آن با سایر قسمت های خراسان بزرگ در هم تنیده است. با بررسی های انجام شده در خصوص باستان شناسی منطقه و مکشوفات به دست آمده، شامل ظروف و اشیاء گوناگون و ابزارهای مختلف و به خصوص در منطقه باستانی پهلوان و تپه حیدران جاجرم، تاریخ تمدن این نواحی به ۱۲ هزار سال پیش می رسد. قدیمی ترین بنای باقی مانده، معبد سنگی اسپاخو، در روستای اسپاخو، در شهرستان مانه و سملقان قرار دارد.

 

با پیدایش دولت هخامنشی، این نواحی جزیی از آن شد و با سقوط هخامنشیان، تحت سیطره سلوکیان درامد. این مناطق جزء اولین قسمت هایی بود که توسط پارتیان از دست سلوکیان خارج شد و پس از آن نیز ساسانیان بر این نواحی حکم رانی کردند. در دوره ساسانیان، خراسان توسط یک اسپهبد، با عنوان پادگوسبان، اداره می شد.

در سال ۳۱ هجری قمری، مسلمانان به خراسان رسیدند و رفته رفته مردم آن به اسلام روی آوردند. تا سال ۲۰۶ هجری قمری، که سلسله طاهریان استقلال خود را از خلیفه عباسی اعلام کردند، این نواحی تحت حکومت عباسیان قرار داشت و سپس جزیی از حکومت صفاریان شد.

ابوعبدالله مقدسی (۳۳۶-۳۹۱ هجری قمری)، جغرافی دان و جهانگرد عرب در وصف منطقه جاجرم چنین می گوید: ارغیان همان جاجرم بوده و کلمه ارغیان به طور اخص نام روستای آن است. وی با اشاره به بارو و مسجدی نیکو و هفتاد دهکده از توابع آن می کند. همچنین بنا به گقته یاقوت حموی (۵۷۵-۶۲۶ هجری قمری)، دایره المعارف نویس مشهور عرب، شهر اسفراین، مهرجان یا مهرگان نام داشته و اسفراین، اسپرآیین بوده است. اسفراین را مغولان در سال ۶۱۷ هجری قمری تاراج کردند و در حدود سال ۱۰۰۶ هجری قمری به دست ازبکان ویران گشت.

در نخستین تقسیمات کشوری که پس از انقلاب مشروطیت و در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید، این نواحی جزیی از ولایت “خراسان و سیستان” گردید. سپس با ایجاد استان شمال شرق در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی، به عنوان شهرستان بخنورد به آن پیوست. در تغییرات تقسیماتی دی ماه همان سال، جزیی از استان نهم شد. تا تقسیم استان خراسان به سه استان به نام های خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی در سال ۱۳۸۳، شهرستان های باز هم بیشتری در محدوده این استان به وجود آمد.



عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران