تاریخچه استان سمنان

  • تاریخچه استان سمنان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

خطه دامغان، منطقه ای باستانی، با انبوهی از راز ها و پیشینه تاریخی است که در کناره کویر آرام گرفته است. این منطقه یکی از کهن ترین سکونت گاه های بشری در فلات ایران می باشد. یکی از با ارزش ترین گنجینه های تاریخی ایران، تپه حصار است که آثار آن به روزگار مادها باز می گردد و با بین النهرین تمدن مشترک داشتند. بخش دیگری از آن به دوران هخامنشیان، سلوکیان و اشکانیان باز می گردد که اوج شکوفایی تپه حصار را باید در عصر سلوکیان و اشکانیان دانست.

از نخستین پایتخت های دولت اشکانیان شهر هکاتوم پیلوس (شهر صد دروازه) می باشد که ویرانه های آن در اطراف خطه دامغان امروزی یافت شده است. به قول فلاویوس آریانوس، مورخ یونانی قرن دوم بعد از میلاد، شهر را سلوکوس اول بنا نهاد، ولی حق آن است که این شهر قبلا وجود داشته و سلوکوس آن را گسترش داده است.

تیرداد پایتخت خود را به این شهر یونانی که در کنار جاده بزرگ تجارتی بین شرق و غرب بود، انتقال داد. این نواحی در تاریخ اسامی متعدد از جمله قومس به خود گرفته است. در واقع آن چه در زمان ما به نام استان سمنان شهرت دارد، بخش محدودی از سرزمین وسیع قومس است که کرسی این ایالت بزرگ تا قرن اول میلادی شهر بزرگ و پر آوازه دامغان بود.

فتحعلی شاه که در سال ۱۱۸۵ هجری قمری خود در دامغان متولد شده بود، تا مدتی به عمران و آبادانی شهر دامقان علاقه نشان می داد. مصائب و گرفتاری های ایران در دوران او مانع ترقی و پیشرفت شهرنشینی و عمران این منطقه بود. وی ذوالفقار را به عنوان حاکم سمنان برگزید. نام تاریخی قومس (کومس) تا اواخر دوره قاجاریه در این منطقه اعتبار داشت.

در نخستین تقسیمات کشوری، که پس از انقلاب مشروطیت به تصویب رسید، این مناطق جزئی از ایالت تهران و سپس یخشی از از دارالخلافه گردید. در تقسیمات اداری آبان سال ۱۳۱۶، شاهرود بخشی از استان شمال شرق و دامغان و سمنان بخشی از استان شمال شدند. در اصلاحیه دی ماه همان سال، هر سه شهرستان به تابعیت استان دوم به مرکزیت تهران درآمدند. پس از تغییرات گسترده ای که به تدریج در محدوده استان دوم به وجود آمد، این استان به استان «مازندران و گرگان»، به مرکزیت ساری، تغییر نام داد. در سال ۱۳۴۵، این نواحی از استان مازندران جدا و تبدیل به فرمانداری کل سمنان به مرکزیت شهر سمنان شد. از سال ۱۳۵۵ نیز از فرمانداری کل به استان ارتقا یافت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران