تاریخچه استان قزوین

  • تاریخچه استان قزوین
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بر اساس اسناد و مدارک موجود، قدمت و سابقه تاریخی منطقه قزوین به دوران حکومت مادها، در قرن هفتم پیش از میلاد می رسد. در آن زمان ناحیه کوهستانی جنوب و جنوب غربی قزوین جزیی از قلمرو مادها به شمار می رفت که همواره مورد تاخت و تاز اقوام و قبایل مختلف از جمله دیالمه طبرستان قرار داشت.

بررسی آثار و ابزار به دست آمده از تپه سگز آباد در منطقه بویین زهرا نشان می دهد که در این ناحیه در هزاره های چهارم و پنجم پیش از میلاد زیستگاه جماعت انسانی بوده است. گویند قزوین را شاپور اول ساسانی برای جلوگیری از تهاجمات دیلمی ها بنا نهاد. در دوره فتوحات اسلامی، این نواحی نیز در سال ۲۴ هجری قمری به تصرف مسلمانان درآمد.

در سال ۴۸۳ هجری قمری، حسن صباح، رهبر اسماعیلیان ایران سرزمین الموت را که کلید دروازه دیلمیان تا گیلان به شمار می آمد و مکانی صعب العبور و غیر قابل دسترس بود، به عنوان پایگاه مبارزه برگزید. اسماعیلیه به مدت دو قرن از قلعه الموت که مرکز فرماندهی آنان به شمار می رفت، به کنترل سایر مراکز خود و قلعه های فراوانی که در بخش های مختلف کشور ایجاد کرده بودند، پرداختند. سرانجام قلعه الموت در سال ۶۵۴ هجری قمری در زمان رکن الدین خورشاه آخرین فرمانروای اسماعیلیان تسلیم هولاکوخان مغول گردید و بدین ترتیب حکومت آنان نیز پایان یافت.

به طور کلی سرزمین قزوین در قرن هفتم و نیمه اول قرن هشتم وسعت فراوان داشته و در تقسیم بندی کشوری دوره مغولان عنوان تومان (معادل استان) را دارا بوده است. در عهد صفوی، به سبب موقعیت خاص این سرزمین دگربار رونق و آبادانی چشمگیری یافت و از سال ۹۵۵ تا سال ۱۰۰۰ هجری قمری قزوین پایتخت دولت صفوی بود.

در جنگ جهانی اول سپاهیان روس در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی این منطقه را اشغال کردند و همچنین در جنگ جهانی دوم به سال ۱۳۲۰ هجری شمسی نیروی هوایی شوروی برخی از قسمت های آن را بمباران کرد.

در تقسیمات کشوری آبان ۱۳۱۶، این نواحی جزیی از استان شمال بود و در اصلاحیه دی ماه همان سال به بخشی از استان یکم تبدیل شد. در سال ۱۳۲۱ بخشی از استان تهران، در سال ۱۳۲۷ جزیی از استان یکم، در سال ۱۳۳۵ جزیی از استان مرکزی و در سال ۱۳۵۹ جزیی از استان زنجان بود و سرانجام در سال ۱۳۷۶ استان قزوین ایجاد گردید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران