تاریخچه استان هرمزگان

  • تاریخچه استان هرمزگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در ایام بسیار کهن، اقوامی در سواحل غربی خلیج فارس و دشت های جنوب غربی ایران می زیسته اند و شواهدی مبنی بر وجود دریا نوردی در آن دوران یافت شده است. از جمله بابلین به یقین در قرن هفتم پیش از میلاد در خلیج فارس دریا نوردی می کرده اند. نخستین منابع تاریخی دریا نوردی در خلیج فارس به زمان «نئارخوس» یا «نئارک»، دریاسالار اسکندر مقدونی مربوط است.

در سال های ۴۱ تا ۱۳۲ هجری قمری سواحل خلیج فارس جزء خلاقت اموی و سپس بخشی از خلافت عباسی در سال های ۱۳۲ تا ۶۵۶ هجری قمری گردید.

مارکوپولو جهانگرد مشهور ایتالیایی در سال های ۶۷۰ و ۶۹۲ هجری قمری از بندر هرمز دیدن کرده است. وی اظهار داشته جواهرات ایران، عاج و ابریشم هند و چین و مروارید بحرین در بازارهای بندر هرمز خرید و فروش می شد.

آلفونسوآلبوکرک پرتغالی در سال ۹۱۲ هجری قمری با هفت کشتی جنگی جزیره هرمز را محاصره کرد. این ایام مصادف با هفتمین سال سلطنت شاه اسماعیل صفوی بود. در زمان شاه عباس صفوی امام قلی خان، والی فارس و قشم، هرمز و بنادر جنوبی را از چنگ پرتغالی ها آزاد کرد. بعدها در سال ۱۰۳۱ هجری قمری شاه عباس با انگلیس متحد شد و دست پرتغالی ها را کلا از خلیج همیشه فارس کوتاه کرد و بندر گمرون به بندر عباس تغییر نام داد.

در جنگ جهانی اول در بین سال های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۶ هجری قمری در اواخر دوران حکومت قاجاریه و پس از آن در منطقه و سواحل خلیج فارس رویدادهای مهمی پدید آمد که منجر به افزایش توان انگلیسی ها در کرانه های خلیج فارس و راه های ارتباطی آن شد.

در نخستین تقسیمات کشوری ایران که پس از انقلاب مشروطیت به تصویب رسید، این نواحی جزیی از ایالت فارس و بنادر شد. در قانون تقسیمات کشوری در سال ۱۳۱۶، ابتدا بخشی از استان جنوب و در اصلاحیه بعدی، در همان سال، دو قسمت شد و بخشی از آن به استان هفتم و بخشی دیگر به استان هشتم ملحق گردید. پس از تغییرات متعدد در تقسیمات اداری این نواحی، سرانجام استان ساحلی بنادر و جزایر دریای عمان به مرکزیت بندرعباس ایحاد شد. در سال ۱۳۵۵ بنا به پیشنهاد وزارت کشور، نام این استان به هرمزگان تغییر یافت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران