تاریخچه استان چهارمحال و بختیاری

  • تاریخچه استان چهارمحال و بختیاری
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

به علت وجود رشته کوه های بلند زاگرس که سراسر استان را پوشش می دهند، عبور از چهارمحال و بختیاری بسیار سخت و دشوار می باشد و در طول تاریخ از هجوم اقوام یونانی، مغول و تاتار در امان بوده است. آثار باقی مانده از قلعه های باستانی ادوار ساسانی و هخامنشی در محدوده های رودخانه پر آب و همیشه جاری بازفت، نشانگر این ادعا است. آثار به جای مانده در غار شلیل، تنگ جونقان و نیز سنگ نوشته های باستانی و تاریخی جونقان و پیرغاز همه و همه بیانگر گذشته های پر اعتبار این منطقه هستند.

ابن بطوطه (۷۰۳-۷۹۹ هجری قمری)، جهانگرد معروف عرب، که به کشورهای بسیاری از جمله ایران سفر کرده است، در سفرنامه خود آورده که برای حرکت از ایذه به اصفهان به مدت ده روز در قلمرو اتابکان، از طریق جاده اتابک که از میان کوه های زاگرس می گذشت، خود را از چهارمحال به اصفهان رسانده است.

بارون دوبد، سیاح روسی در زمان ناصر الدین شاه مدت زیادی را در میان عشایر بختیاری در محل مال امیر گذرانده و از طریق جاده پلکانی معروف به اتابکان به اصفهان رسیده است.

ایل چهار لنگ در اواسط قرن سیزدهم به سرکردگی محمد تقی خان چهارلنگ اقتدار فراوان یافت و قلمرو خود را تا شوشتر و رامهرمز بسط داد. ولی سرانجام از قوای دولتی شکست خورد و به تهران اعزام گردید و در سال ۱۲۶۷ هجری قمری در آن جا درگذشت. حسینقلی خان ایلخانی به مدت ۳۲ سال رییس ایل هفت لنگ بود و توانست طایفه چهارلنگ را مطیع خود سازد. وی که در دوره ناصر الدین شاه به مقام “ناظم بختیاری” رسیده بود، در سال ۱۲۹۹ هجری قمری در اصفهان، به دست ظل السطان به قتل رسید.

در خلال انقلاب مشروطیت روشنفکران و فعالان بختیاری نقش بزرگی داشتند. پس از به قدرت رسیدن محمد علی شاه و وقوع استبداد صغیر، مشروطه خواهان بختیاری به رهبری سردار اسعد بختیاری، فرزند حسینقلی خان ایلخانی، به مخالفت با وی برخاستند. قوای بختیاری، پس از تصرف اصفهان به سوی تهران روانه شدند و همراه با مجاهدان مشروطه خواه گیلان، تهران را فتح کرده و محمد علی شاه ار از سلطنت خلع کردند.

منطقه چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی، به عنوان یک استان مستقل درآمد و شامل شهرستان ها، شهرها و روستاهای متعددی است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران