تاریخچه استان کردستان

  • تاریخچه استان کردستان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دولت ماد نخستین سلسله پادشاهی ایران است که از ۷۰۱ تا ۵۵۰ قبل از میلاد در نواحی و سرزمین های کردستان امروزی حکومت می کرد. سرزمین ماد به نواحی و مناطق متعددی تقسیم  شده بود که به صورت حکومت های کوچک و مستقل اداره می شدند. لولوبی نام قبایلی است که ظاهرا در بخش وسیعی از کوه ها و کوهپایه های قسمت علیای رود دیاله ساکن بودند. این سرزمین، سنندج، سلیمانیه (عراق)، سرپل ذهاب، میاندوآب و دریاچه ارومیه را در بر می گرفت و محل سکونت لولوبیان بود. یکی از پادشاهان آنان آنوبانی نی نام داشت که سنگ توشه ای از او، مربوط به قبل از میلاد، در سرپل ذهاب بر جای مانده است.

ظاهرا در زمان سلجوقیان نام کردستان به نواحی کرد نشین داده شده است. مرکز این سرزمین حوالی همدان (شهر بهار امروزی در شمال غربی همدان) قرار داشت. شهر های کردستان در زمان حمله مغول از قتل و غارت مصون نماند و صدمات بسیار سنگینی دید. بعدها سلطان محمد خدا بنده (اولجایتو)، قصبه ای به نام سلطان آباد چمچمال واقع در حوالی بیستون به عنوان مرکز اداری و سیاسی کردستان دایر نمود که برای مدتی بسیار طولانی پایدار بود.

اردلان نام سابق ولایت کردستان ایران و نیز نام خاندانی بود که از قرن هشتم هجری قمری در قسمت وسیعی از ولایت کردستان حکومت می کرد. منشاء قطعی آنان معلوم نیست ولیکن در دوره صفویه عنوان والی داشتند و گاهی نیز به دولت عثمانی وفاداری می کردند و در مقابل، سلاطین عثمانی در تقویت هرچه بیشتر کردها می کوشیدند. در دوره صفویه دولت ایران به قسمت وسیعی از کردستان آن روز تسلط داشت که دامنه شرقی کوه های زاگرس را در بر می گرفت. با تشکیل سلسله زندیه، برای نخستین بار، سلسله ای کرد نژاد به سلطنت رسید. در اواخر حکومت سلسله زندیه و اوایل حکومت قاجاریه قسمتی از آذربایجان غربی به دست طایفه دنبلی از طوایف بزرگ کرد افتاد که مرکز آن شهر خوی بود.

در سال ۱۳۲۵ هجری قمری (۱۲۸۵ هجری شمسی) طبق اولین قانون تقسیمات کشوری، ایران به چهار ایالت و دوازده ولایت تقسیم شد که منطقه کردستان نیز یکی از ولایات به شمار می رفت و شهر سنندج مرکز آن بود. طبق تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶ شمسی، ابتدا بخشی از استان غرب بود و سپس جزیی از استان پنجم شد. در تقسیمات گسترده تقسیمات اداری سال ۱۳۲۵، استان کردستان به مرکزیت سنندج ایجاد شد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران