تاریخچه استان کرمانشاه

  • تاریخچه استان کرمانشاه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در کاوش هایی که از ناحیه کرمانشاه به خصوص تپه باستانی گنج دره در شهرستان هرسین، به عمل آمده، آثاری کشف شده است که قدمت  آن ها به حدود ۸۵۰۰ تا ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد. این علائم وجود انسان های عهد حجر در دوران پارینه سنگی و نوسنگی در این ناجیه به خوبی آشکار می سازد.

این منطقه در زمان ساسانیان و نیز پس از ظهور اسلام ایالت ماه نامیده می شد. شاهان ساسانی به خاطر موقعیت مهم و نیز طبیعت زیبای ایالت ماه در آن جا کاخ ها و کوشک های مجلل ساخته بودند.

جغرافیا نویسان اسلامی نام این منطقه را قرمیسین می دانستند و این نام تا قرن چهارم هجری قمری بر آن اطلاق می شد، سپس نام کرمانشاه جای آن را گرفت.

پس از فتح حلوان (شهری بسیار قدیمی بر ساحل چپ رودخانه حلوان در جنوب سرپل ذهاب که امروزه آثاری از آن باقی نمانده است) توسط سپاهیان اسلام، قرمیسین بدون مقاومتی به تصرف مسلمانان درآمد و مالیات این منطقه از ولایت جبال (ماه) به مردم کوفه و بصره تعلق گرفت. مرکز این ناحیه شهر قرمیسین (کرمانشاه) بود که در دوره خلفای عباسی یکی از چهار شهر معتبر ولایت جبال (هم سطح ری، همدان و اصفهان) به شمار می رفت.

در قرن چهارم هجری قمری جزء قلمرو سلسله بنی حسنویه بود که در غرب ایران (کردستان و کرمانشاه) حکومت می کردند. سپس در حمله مغول به این ناحیه به شدت دچار ویرانی شد. در زمان سلاطین صفویه اهمیت فوق العاده ای یافت و چندین بار به تصرف نیروهای عثمانی درآمد. در دوره فطرت پس از سقوط دولت صفویه نیروهای عثمانی بر آن تسلط یافتند.

نادر شاه افشار در سال ۱۱۴۲ هجری قمری حسین قلی خان زنگنه را مامور دفع عثمانیان کرد ولی او شکست خورد و نادر شاه خود وارد جنگ شد. او قلعه قدیم کرمانشاه را تخریب کرد و قلعه ای جدید به جای آن بنا نهاد و سپس عثمانیان را از منطقه غرب ایران بیرون راند.

در اولین تقسیمات اداری ایران که در سال ۱۲۸۶ هجری شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید، کشور ایران به چهار ایالت و دوازده ولایت تثسیم شد که کرمانشاه یکی از آن دوازده ولایت به شمار می رفت.

در تقسیمات اداری آبان سال ۱۳۱۶، جزیی از استان غرب و در اصلاحیه دی ماه همان سال، بخشی از استان پنجم به مرکزیت شهر کرمانشاه گردید. در تقسیمات کشوری سال ۱۳۳۵ استان کرمانشاهان دایر شد که استان های امروزی همدان و ایلام نیز بخشی از آن بود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران