تاریخچه استان یزد

  • تاریخچه استان یزد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آثار باستانی و تاریخی بازمانده به صورت پراکنده در سراسر استان یزد، حاکی از قدمت این سرزمین می باشد. آثار کشف شده از دوره ایلامی، از جمله دست افزارهای سنگی و سنگ نگاره ها و تکه سفال های نقش دار به دست آمده در نارین قلعه میبد، نشانگر این است که استان یزد در مسیر راه های باستانی ری به کرمان و پارس به خراسان قرارداشته و جزء سرزمین های دور دست ماد ها شمرده می شده است. سرزمین مرکزی ایران باستان به دلیل واقع شدن در مسیر ارتباطی بین شرق و غرب در اوایل سال های ظهور اسلام به دست مسلمانان افتاد و گروهی از قبایل عرب در این ناحیه استقرار یافتند. بعد ها دیلمیان بر سرزمین های غرب و جنوب ایران و عراق مستولی شدند، در قرن چهارم هجری قمری عده ای از علویان به این ناحیه آمدند و در اینجا سکونت کردند.

در سال ۴۴۳ هجری قمری از طرف حکومت سلجوقیان شمس الملوک ظهیر الدین ابومنصور فرامرز برای فرمانروایی این منطقه و شهرهای اطراف برگزیده شد. حکومت وی همزمان با حکومت طغرل، الب ارسلان و ملکشاه سلجوقی بود. رکن الدین سام، یکی از ملازمان امرای سلجوقی، در سال ۵۳۶ هجری قمری سلسله اتابکان یزد را بنیاد نهاد. در دوران حکومت اتابکان در سرزمین یزد بناها و عمارت های فراوانی احداث شده که هنوز هم جزء آثار و ابنیه مهم تاریخی  ودیدنی این منطقه به شمار می آید.

آخرین اتابک یزد نیز حاجی شاه ابن یوسف بود که در سرزمین های یزد و اطراف آن حکم می راند و در سال ۷۱۸ هجری قمری به دست امیر مبارزالدین محمد ابن مظفر، موسس سلسله آل مظفر از میان رفت.

سرزمین ایران تا سال ۷۸۲ هجری قمری که صحنه تاخت و تاز تیمور لنگ قرار گرفت شاهد حکومت های محل متعددی بود. پس از مرگ تیمور منطقه یزد عرصه ی زد و خورد و درگیری نوادگان تیمور بود که پس از پیروزی شاهرخ، پسر تیمور بر دیگران ، حکومت یزد به امیر جلال الدین، پسر چقماق شامی رسید. در دوران وی آثار و ابنیه با ارزشی ساخته شد که تا کنون به جا مانده است.

در سال ۱۱۳۵ هجری قمری ایران با تهاجم طوایف افغان به رهبری محمود افغان مواجه شد. اگر چه استان یزد تحت رهبری میرزا عنایت سلطان از حمله محمود افغان در امان ماند، ولی اشرف افغان سرانجام توانست بر سراسر این منطقه مستولی شود. نادر شاه افشار طی چندین نبرد اشرف افغان را شکست داد و محمد تقی خان (خواهرزاده عنایت سلطان) به فرمانروایی ناحیه یزد انتخاب شد. وی و خاندان او تا آخر دوره سلطنت قاجاریه خدمات ارزنده ای جهت پیشرفت منطقه انجام دادند و آثار و ابنیه زیادی را بنا نمودند که تا به امروز پابرجا مانده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران