شهرستان شادگان

تالاب بین المللی شادگان

  • تالاب بین المللی شادگان
  • تالاب بین المللی شادگان
  • تالاب بین المللی شادگان
  • تالاب بین المللی شادگان
  • تالاب بین المللی شادگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

تالاب شادگان در جنوب استان خوزستان و در جنوب شهر شادگان جای دارد. این تالاب در کل ۴۰۰ هزار هکتار پهنا دارد که ۲۹۶ هزار هکتار آن جزو مناطق حفاظت شده می باشد. تالاب بین‌ المللی شادگان یکی از تالاب‌ های بزرگ ایران است. این تالاب در استان خوزستان واقع شده‌ است. در همایش تالاب‌ های جهان که در رامسر برگزار شد تصمیم گرفته شد که سه تالاب شادگان، خورموسی و خورالامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته شود.

تالاب بین المللی شادگان به عنوان یک تالاب مهم بین المللی شناخته شده، علیرغم تنوع زیستی غنی و جاذبه های گردشگری فراوان، متاسفانه هنوز در کشور و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است. این تالاب با وجود نعمت و ظرفیت های بی شمارش هیچگاه توسعه و احیای قابل توجه را به خود ندیده است و تاکنون تمام برنامه های ایجاد شده برای آن در حد آرزو و رویا مانده است. این در حالی است که اخیرا به علت شرایط بی نظیر تالاب حتی سرمایه گذاران خارجی نیز برای توسعه آن ابراز علاقه کرده اند.

وسعت تالاب شادگان بیش از۴۵۰ هزار هکتار بوده است اما متأسفانه به دلیل عدم توجه به توابع زیست محیطی در انجام پروژه‌ های توسعه صنعتی و راه سازی و ..، خشکسالی، کم شدن آب ورودی به آن به دلیل سد سازی و … و همچنین کم شدن آب ورودی به کارون و ذخیره و انتقال آب این رودخانه به مناطق دیگر، آبراهی که در جنوب اهواز و در فصل زمستان، با افزایش آب رودخانه، آب شیرین تالاب را تامین و در اصل تعویض می کرده، خشک گردیده و تالاب شادگان از آبراه حیاتی نیز محروم گشت و دلایل دیگر باعث کم شدن بیش از حد وسعت این تالاب گردید.

سطح تالاب پوشیده از گیاهان گوناگون است و به همین دلیل زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی کوچ کننده بوده، که در پاییز از کانادا، سیبری و شمال اروپا به این منطقه حرکت می کنند.

آب این تالاب از رودخانه جراحی، بارندگی های زمستان و جزر و مد خلیج فارس فراهم می شود. آب وارده از رودخانه جراحی به این تالاب، سالانه حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب می باشد.

تالاب شادگان از زیستگاه های مهم کشور و کوچگاه زمستانی ۱۵۰ گونه پرنده (۲۰ گونه بومی و ۱۳۰ گونه دیگر) است که ۱۳ گونه از آنها  مانند اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید در معرض خطر انقراض جهانی است. با این وجود، شکار پرندگان در این تالاب به شکل وسیعی صورت می گیرد و فروش پرندگان شکاری یکی از راه های امرار معاش روستاییان اطراف تالاب است و گاه گاه قایق های شکارچی در منطقه دیده می شوند که شکارچیان با تفنگ شکاری بر روی آنها به دنبال صید خود می گردند و تقریبا هر پرنده ای که بخواهید در سبد زنانی که در کنار جاده بساط کرده اند، یافت می شود. از طاووسک اهلی تا مرغ و خروس های خانگی.

از ویژگی های مهم و بی نظیر تالاب شادگان می توان به مقیاس بزرگ، طبیعی بودن، تنوع زیستگاهی و نقشی که در تامین معاش ساکنان محلی ایفا می کند، اشاره کرد. سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه این تالاب و تعدادی روستا نیز در مجاورت آن قرار دارند. همچنین دو روستا در داخل این تالاب قرار گرفته اند. جمعیت شهر شادگان و روستاهای اطراف از نظر تاریخی برای تامین معاش وابسته به تالاب هستند.

طرح حفاظت از تالاب‌ های ایران با همکاری سازمان محیط زیست، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) و تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) به منظور رسیدگی به بحران تالاب‌ ها از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ به اجرا درآمد. این طرح در تالاب‌ های پریشان و ارومیه آغاز شد و تالاب شادگان ابتدا در سال ۸۷ به عنوان سایت تکرار در این طرح پذیرفته شد که در نهایت در سال ۸۹ به عنوان سایت اصلی در نظر گرفته شد.

تالاب شادگان یکی از معدود تالاب‌ هایی است که در سازمان بین‌ المللی یونسکو ثبت جهانی شده است. این تالاب یکی از مهمترین سرمایه‌ های طبیعی منطقه و جهان به شمار می‌ آید. تالاب شادگان در تاریخ ۱۹۷۵٫۰۶٫۲۳ به شماره ۲۱R006 در فهرست تالاب‌ های بین‌ المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

گفته می‌ شود سدسازی و رعایت نشدن نیاز آبی تالاب، تخلیه پساب‌ های آلوده‌ ای چون مزارع نیشکر، پرورش ماهی و فولاد خوزستان، عبور لوله‌ های نفتی، فعالیت ۳۰ واحد پتروشیمی و تخلیه زباله‌ های شهری، این تالاب منحصر به‌ فرد را از سال ۱۳۷۲ وارد فهرست قرمز تالاب‌ های بین‌ المللی (لیست مونترو) کرده است. آب این تالاب بین المللی که از لحاظ رتبه‌ های ثبت شده در یونسکو در گذشته در رتبه پنجم جهانی قرار داشت، از رودخانه‌ های جراحی و کارون همچنین جزر و مد خلیج فارس تامین می‌ شود که ب‍ه ر‌غ‍م فصلی بودن ب‍خ‍ش آب ش‍ی‍ری‍ن آن‌، آب ش‍ور ت‍‍الاب ب‍ه دل‍ی‍ل م‍ت‍ص‍ل ب‍ودن به خ‍ور‌ه‍‍ا و خ‍ل‍ی‍ج ف‍‍ارس‌، د‌ای‍م‍‍ی می باشد.

برای دسترسی به این تالاب زیبا می توان از اتوبان اهواز به آبادان که در ضلع غربی تالاب قرار دارد استفاده کرد. همچنین پناهگاه حیات وحش شادگان از محل سه راه دارخوین تا ابتدای ورودی شهر شادگان و از سه راه دارخوین تا ابتدای ورودی شهر آبادان جاده آسفالته آبادان ماهشهر که از وسط تالاب و پناهگاه عبور می‌ کند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
ضلع شرقی اتوبان اهواز به آبادان، تالاب شادگان
تاریخ ثبت در فهرست تالاب‌ های بین‌ المللی کنوانسیون رامسر
1975.06.23
شماره ثبت در فهرست تالاب‌ های بین‌ المللی کنوانسیون رامسر
21R006

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران