شهرستان بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
  • تالاب چغاخور در بروجن
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

تالاب چغاخور با مساحتی بیش از ۲۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در مسیر شهرکرد به ایذه و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد و در نزدیکی شهر بلداجی قرار دارد. عمق این تالاب در بهترین شرایط به حدود ۳ متر می رسد و منابع آبى تالاب عمدتا از طریق نزولات جوى و چشمه هاى حاشیه کوه کلار تامین مى شود. ویژگی منحصر به فرد تالاب، وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپور دندان) می باشد.

فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازهای بدیع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی این تالاب را در ردیف یکی از کانون های مهم جذب گردشگری در استان قرار داده است. این ناحیه، آب و هوایی معتدل و زمستان های سرد دارد و از نقاط ییلاقی چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود. از پاییز تا بهار هر سال هزاران پرنده بومی و مهاجر در این تالاب به سر می‌برند و تخم‌گذاری می‌کنند. از انواع پرندگان دائمی یا مهاجری که در این تالاب شناسایی شده‌ اند می‌توان به انواع مرغابی، غاز و اردک، آنقوت، چنگر و انواع حواصیل، لک لک سفید، کشیم، باکلان، فلامینگو، شکارى ها، پلوه، حواصیل، اکراس، قو، سلیم و کاکایى ها و خروس کولی اشاره کرد. از دیگر گونه هاى جانورى این منطقه مى توان به خزندگانى چون انواع مارها، بزمجه ها، لاک پشت آبزى و پستاندارانى نظیر گراز، شغال، سمور سنگى، شنگ، روباه، خرگوش، گرگ، انواع قورباغه اشاره نمود. آبزیان تالاب نیز عبارتند از ماهى گورخرى، زرده پر، عروس، کپور، فیتوفاک، آمور و شیر ماهی.

پوشش گیاهى تالاب را گونه هاى حاشیه اى، نم پسند، شناور و غوطه ور تشکیل مى دهند که از آن جمله مى توان بید، مرغ جگن، پتامژتون، پلى گونیوم، ساز و … را نام برد.

راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی و پارکینگ از امکانات مناسب برای بازدیدکنندگان این موهبت الهی است. مطالعات طرح ساخت دهکده سیاحتی چغاخور در فضایی به وسعت ۲۰ هکتار از زمین های حاشیه تالاب سد چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری پایان یافته است و قرار است به زودی ساخت این دهکده توریستی آغاز شود.

هوای مطبوع و چشم اندازهای زیبایی که در تالاب چغاخور قرار دارد، آن را در ردیف یکی از مهم ترین کانون های سیاحتی استان قرار داده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی همشهری آنلاین

3- خبرگزاری مهر

اطلاعات این مکان
آدرس
شهر بلداجی، بلوار چغاخور، جاده شهرکرد به ایذه
بهترین فصل بازدید
بهار و تابستان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران