شهرستان بروجن
  • تالاب گندمان در بروجن
  • تالاب گندمان در بروجن
  • تالاب گندمان در بروجن
  • تالاب گندمان در بروجن
  • تالاب گندمان در بروجن
  • تالاب گندمان در بروجن
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

تالاب گندمان به عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق یلاغ با فاصله ای نه چندان دور از تالاب جغاخور قرار گرفته است، به طوری که بخشی از آب خروجی تالاب چغاخور به این تالاب سرازیر می شود. تالاب در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن قرار گرفته است. این تالاب در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و این تالاب زیبا در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده است.

پوشش آب دائمی این تالاب در حدود ۷۰۰ هکتار است و اطراف آن پوشیده از مرغزاری زیباست.

رشته کوه چرو با ۳۵۰۰ متر ارتفاع از غرب تا جنوب این تالاب کشیده شده است و انعکاس ارتفاعات آن در آب آرام تالاب گندمان جذابیت فوق العاده ای را به وجود آورده است.

چشمه های اطراف تالاب علاوه بر آن که مکان مناسب جهت گذران اوقات فراغت به شمار می آیند، آب این تالاب را نیز تامین می کنند. از مهم ترین این چشمه ها می توان به جشمه نصیرآباد، گل گپ، چشمه بیدک و چشمه ستگان اشاره کرد. دیگر منابع تامین کننده آب تالاب نزولات جوی و رودخانه آقبلاغ است.

پوشش گیاهی تالاب را عمدتا گونه‌ های حاشیه‌ ای و نم پسند تشکیل می‌دهد که از آن جمله می‌توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره کرد. پرندگانی چون لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌شوند. ماهی‌های تالاب نیز شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی است.

از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف این تالاب می توان به قایق سواری، پرورش ماهی، ماهیگیری، نگهداری اسب و سوارکاری در مرغزار پیرامون اشاره کرد.

ناحیه تالاب گندمان دارای آب و هوایی مربوط با تابستان هایی معتدل و زمستان سرد دارد و از نواحی ییلاقی چهارمحال و بختیاری محسوب می شود. بهترین فصل برای بازدید از این تالاب نیز با توجه به خنکی هوا در بهار و تابستان، همین فصل ها می باشد. البته در فصل زمستان هم برای برف بازی و ورزش های زمستانی می توان از تالاب استفاده کرد.

برای دسترسی به این تالاب زیبا لازم است ابتدا از طریق جاده بلداجی به بروجن وارد شهر گندمان شوید. سپس درون شهر وارد خیابان شهید مطهری شده، خیابان را دادامه می دهید و کمی قبل از انتهای خیابان، در سمت راست وارد جاده تالاب گندمان می شوید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
شهر گندمان، خیابان شهید مطهری، جاده تالاب گندمان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران