تالار اشرف اصفهان+ویدئو

  • تالار اشرف اصفهان+ویدئو
  • تالار اشرف اصفهان+ویدئو
  • تالار اشرف اصفهان+ویدئو
  • تالار اشرف اصفهان+ویدئو
  • تالار اشرف اصفهان+ویدئو
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ساخت تالار اشرف که در اندرون کاخ سلطنتی صفوی جای داشت، به شاه عباس دوم نسبت داده می شود و انتساب آن به اشرف، هیچ ارتباطی با اشرف افغان ندارد.

این بنا تقریبا به طور کامل با چوب بست ساخته شده است. بام آن مسطح و بر پایه های بلند ضخیم پوشیده از طلا نهاده شده است. سقف آن با قطعات چوب متصل به هم تزیین شده و در بخش های مختلف آن نظیر بقیه قسمت ها، برق طلا می درخشد.

گفته می شود، تالار اشرف در اواخر سلطنت شاه سلیمان و یا در عهد سلطنت شاه سلطان حسین ساخته شده است. ظاهرا این تالار در اوایل جنگ جهانی اول به عنوان انبار مورد استفاده واحد های نظامی قرار گرفت و سپس به جایگاه موزیک دسته نظامی تبدیل شد. در این دوره گچبری ها و نقوش زیبای آن زیر اندودی از گچ پنهان بود.

حدود هشتاد سال قبل، ساختمان های چپ و راست تالار را که فشار طاق های آن را خنثی می کرد، به دلیل نا معلومی تخریب کردند و بنا در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفت. ضربی های جانبی آن شکاف برداشتند . گنبد مرکزی تالار در شّرف ریزش قرار گرفت. اداره باستان شناسی وقت با مرمت بنا، از ویرانی آن جلوگیری کرد. اطراف عمارت مستحکم شد و طاق ها مرمت شدند و محل ساختمان برای استقرار اداره معارف عمومی در نظر گرفته شد. در این زمان، اندود گچ بنا را برداشتند و گچ بری ها را بازسازی و نمایان ساختند. تالار اشرف تبدیل به محل برگزاری کمیسیون های معارف شد و به این ترتیب، بنا از خطر نابودی نجات یافت و تحت محافظت و مراقبت قرار گرفت.

تالار اشرف در خیابان باغ گلدسته در غرب خیابان استانداری و در محدوده باغ استانداری اصفهان واقع شده است.

در حال حاضر تالار اشرف یکی از بناهای استانداری اصفهان است به عبارتی از سال ۱۳۸۳ تاکنون اداره تشریفات و امور بین ‌الملل استانداری اصفهان در آن تالار مستقر است که در زمان سفرهای خارجی از مهمان‌ها در آن مکان پذیرایی می ‌شود و برخی از دیدارها و مذاکرات استاندار با نمایندگان کشورهای خارجی در تالار اصلی آن انجام می شود. در حال حاضر نمونه‌ هایی از هنر قالی اصفهان، کار گروهی از هنرمندان برجسته این رشته در تالار اشرف به نمایش گذاشته شده و تالار اشرف تبدیل به تالار موزه قالی اصفهان شده است تا به هنگام دیدار استاندار با هیات‌های خارجی مبلغ هنر درخشان اصفهان به مهمانان عالی رتبه خارجی باشد.

تالار اشرف در طول تاریخ همیشه یک عمارت حکومتی بوده و درهای آن به روی عموم مردم و گردشگران بسته بوده است و  اکنون بازدید از آن، پس از هماهنگی با «اداره تشریفات و امور بین الملل» و «حراست» استانداری اصفهان امکان پذیر است.

 

مشاهده ویدئو تالار اشرف:

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان استانداری، محدوده باغ استانداری
نوع
کاخ سلطنتی دوره صفویه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران