تالار تیموری (موزه تاریخ طبیعی) در اصفهان

  • تالار تیموری (موزه تاریخ طبیعی) در اصفهان
  • تالار تیموری (موزه تاریخ طبیعی) در اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در جنوب خیابان استانداری و در مجموعه دولتخانه، عمارت زیبا و جالب تالار تیموری (موزه تاریخ طبیعی) واقع شده است. این بنا که طی سالیان متمادی شکل و کاربرد اصلی خود را از دست داده است، هنوز هم به نام تالار تیموری نامیده می شود.

اکثر محققین و پژوهشگران این اثر را از بناهای دوران تیموری می دانند. آن ها عقیده دارند تیمور در هنگام یورش های خود به اصفهان و نوادگانش در موقع اقامت در این شهر به دلیل آب و هوای خوش اصفهان عمارات و کاخ هایی ساخته اند که تالار تیموری یکی از آن هاست. آنچه محقق است اینکه در دوران صفویان و بعد از این خاندان تغییراتی در بنا به وجود آمده و الحاقاتی به آن اضافه شده و یا قسمت هایی از آن کاسته شده است.

مؤلف کتاب «آثار ملی اصفهان» این بنا را از آثار تیمور گورکانی می داند که بعد از قتل عام مردم اصفهان دستور احداث آن را در مجاورت باغ نقش جهان صادر کرده است. از آن زمان برخی از مورخین دوران صفوی از این بنا به نام «چهارحوض» اسم برده اند زیرا در جلوی تالار آن حوض آبی وجود داشته که به چهار حوض معروف بوده است.

این عمارت با تزئینات بسیار جالب آن که از نوع قطار بندی های گچی است، سنگاب بسیار نفیسی دارد که با خط نستعلیق برجسته و زیبا؛ اشعاری با تاریخ ۱۰۵۶ هجری قمری بر بدنه آن نوشته شده است.

در حال حاضر این عمارت دارای سالن وسیعی است که جلوی آن ایوان بزرگ و مرتفعی قرار دارد چند اتاق نیز متصل به یکدیگرند که تزئینات آن ها هم بسیار دیدنی و جالب هستند.

هم اینک ساختمان تالار تیموری که در بردارنده چند دوره از معماری اسلامی است در اختیار موزه تاریخ طبیعی اصفهان است.

در دوران حکومت پهلوی تالار تیموری محل لشکر و سربازان بود که در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی به باشگاه افسران اختصاص یافت و همزمان با آن به تقلید از مینیاتورهای کاخ چهلستون تابلوهای مینیاتور را به ترئینات آن اضافه کرده‌اند.

بر دیوار مقابل ایوان شرقی لوح سنگی مرمرین بر دیوار نصب شده که نشان می‌دهد در سال ۱۳۲۷ به دستور محمد رضا شاه پهلوی این بنا تعمیر و بازسازی شده است.

سنگاب بسیار نفیس و زیبای بنا دارای اشعاری زیبا که به خط نستعلیق برجسته روی آن حجاری شده است. این سنگاب وسط یکی از باغچه‌های این کاخ در ضلع جنوبی زینت بخش عمارت است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

درگاه اینترنتی شهرداری اصفهان

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان استانداری، نرسیده به خیابان سپه
نوع
کاخ سلطنتی دوره تیموری

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران