توحید خانه اصفهان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آشنایی با توحید خانه اصفهان

معابد و مکان‌های مذهبی همواره از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند. اصفهان به عنوان مقصدی گردشگری دارای مساجد و مکان‌های مذهبی‌ای است که دیدن‌شان خالی از لطف نخواهد بود. توحید خانه اصفهان از جمله این مکان‌ها است که اگر به اصفهان سفر می کنید و به بازدید جاذبه‌های این شهر می‌روید، بد نیست از توحیدخانه آن نیز بازدید کنید. توحید خانه اصفهان همانطور که از نامش برمی‌آید. محلی مقدس برای عبادت صوفیان بوده است. با روی کار آمدن قاجاریان، توحیدخانه رونق خود را از دست داد و بخشی از آن به زندان و بخش دیگرش به احداث بناهای شهربانی اختصاص یافت. توحید خانه در صحن دانشکده معماری دانشگاه هنر اصفهان امروزی قرار دارد.

موقعیت و تاریخچه توحیدخانه

شاید تا به حال بارها به بازدید از جاذبه های این شهر به ویژه عالی قاپو رفته اید و شاید متوجه بنایی در پشت این عمارت شده باشید. این بنا توحید خانه اصفهان است که در بخش غربی میدان امام اصفهان و پشت عمارت عالی قاپو قرار دارد. این بنا روزگاری به عنوان مطبخ و زندان کاخ استفاده می شد. اینکه چه کسی دستور احداث توحیدخانه را داده، بحثی است که نظرات مختلفی را به همراه دارد. عده ای معتقداند که شاه اسماعیل اول صفوی با تعیین منصبی غیر رسمی با عنوان خلیفه الخلفا در توحید خانه باعث ارشاد صوفیان می شد. اما سایر منابع، توحیدخانه را حاصل دستور شاه عباس اعلام کرده اند که به دستور شاه طهماسب دوم صفوی، گنبدی عظیم برای صوفیان در پشت عمارت عالی قاپو بنا کرده است. طبق اسناد و مدارک، توحیدخانه در دوران صفوی علاوه بر اینکه محل عبادتی برای صوفیان بوده، جایگاه خلیفه الخلفا( پیشوای صوفیان صفوی) بوده و مکانی مقدس به شمار می‌رفت بطوری که عدالت خواهان آنجا بست می‌نشستند و هیچ کس اجازه ورود با سلاح را در آن نداشت.

آیین و مراسمات توحید خانه

شاید فکر کنید توحیدخانه همانند خانقاه و صومعه بوده است اما باید گفت توحید خانه با چنین مکان هایی بسیار تفاوت داشت. طبق مدارک و منابع موجود، صوفیان هرروز عصر در توحیدخانه حضور بهم رسانده و ذکر و فاتحه می خواندند. عصرهای پنج شنبه مخصوص خواص بود که امیران، خان ها، و سلاطین هر ولایت و بخش با نهادن تاج بر سر، برای سلامتی پادشاه به حمد و دعا می پرداختند؛ و اگر کسی خلاف این رسم عمل می کرد می‌بایست هزینه‌ای به صوفیان می‌پرداخت. این رسم و رسوم توحیدخانه در سفرها هم رعایت میشد.

توحید خانه در عصر حاضر

توحیدخانه در دوران قاجار امنیت و قداست خود را از دست داد و در دوران پهلوی، گنبد آن به زندان و زمین‌های اطرافش به شهربانی اختصاص یافت. در دوران پهلوی دوم و تا سال هزارو سیصد و پنجاه و پنج، توحیدخاته همچنان به عنوان زندان و شهربانی استفاده می شد. تا اینکه در اوایل انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۳، توحید خانه در اختیار دانشگاه هنر اصفهان قرار داده شد و بدین ترتیب کلید مرمت و بازسازی این مجموعه زده شد.

معماری توحید خانه

توحید خانه در دوران صفوی بنا شد و سازه اولیه آن شامل بنای گنبد، صحن، حیاط جنوبی، بناهای خشت و گلی طاقی جناغی در شمال غرب و جنوب شرقی بوده است. نمای بیرونی آن قوس‌های نیم دایره دارد که از زمان ناصرالدین به بعد با الهام از سازه‌ها و ساختمان‌های اروپایی ساخته شده است. قسمت اصلی گنبد فضایی دوازده ضلعی با طاق نماهایی است که اگر کمی دقت کنید، در لبه طاق نماها نواری قرمز رنگ را مشاهده خواهید کرد. در بالای این بخش کتیبه ای گچی وجود دارد. که بر رو آن صلوات چهارده معصوم نوشته شده و بالا و پایین آن با نقوش گل و بته تزیین شده است. سبک معماری و ریزه‌کاری‌های توحیدخانه در نوع خود بسیار با ارزش بوده و ارزش سفر به اصفهان را دارد.

توحیدخانه اصفهان در حال حاضر در اختیار دانشگاه هنر اصفهان با زیر بنای ۴ هزار متر مربعی قرار گرفته است. با این حال اگر به اصفهان سفر می کنید و مسافر این سرزمین هستید، می‌توانید از توحید خانه اصفهان نیز دیدن کنید.

حتما بخوانید: غذای محلی اصفهان طرز تهیه قیمه ریزه استان اصفهان ، طرز تهیه آش شلغم اصفهان

مطالب مرتبط: بهترین هتل های اصفهان ، رستوران های یکسان سازی سپاه در اصفهانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران