شهرستان برازجان
  • هتل
  • جاذبه های طبیعی
  • جاذبه های تاریخی

جاذبه های دشتستان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی جاذبه های دشتستان

دشتستان از زمستان‌های ناپایدار، بهار زودهنگام و تابستان بادوام برخوردار است. تابستان با وزش باد گرم رایج است و فقط هرچند سال یک‌بار برف مختصری ارتفاعات شرقی را می‌پوشاند. چندین بار هم ممکن است در تابستان یا پاییز، گردوغبار از طوفان صحرای عربستان دشتستان تمام استان بوشهر را در بر‌گیرد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد آثار تاریخی و جاذبه‌های دیدنی شهر دشتستان در برازجان بوشهر بنویسیم. کاخ زمستانی کورش در این شهر تاریخی در بخش ارم و آرامگاه دختر کورش در روستایی واقع در بخش تنگ ارم و آتشکده‌ای در نزدیکی تل خندق و کاروانسرای مشیرالملک که همگی این آثار در شهر دشتستان و اطراف آن قرار دارند که در مورد هرکدام توضیح مختصری نوشته است. در کل، نخلستان‌های شهرستان دشتستان از مناطق تفریحی این شهرستان به‌حساب می‌آید که مردم در ایام نوروز آنجا اتراق می‌کنند و عکس‌های یادگاری از نخلستان‌های اطراف شهر برازجان می‌گیرند. معمولاً در نخلستان‌ها جوی آب و سرویس بهداشتی نیز وجود دارد تا مردم بتوانند ‌از طبیعت و هوای سالم این منطقه استفاده می‌کنند.

جاذبه‌های گردشگری متعددی نیز در شهر دشتستان وجود دارد که در اینجا به توضیح مختصری از هرکدام می‌پردازیم:

جاذبه‌های طبیعی

نخلستان‌های سرسبز

نخلستان‌های شاهزاده ابراهیم در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی برازجان و ارتفاعات اطراف آن مانند کوهستان گیسکان (دشت نرگسی و بام بلند)، آبشار فاریاب در پشت کوه، چشمه زیر راه، چشمه آب گوگردی در دالکی، پارک جنگلی سرکره در ۸ کیلومتری جنوب برازجان، امامزاده شاه‌پسر مرد در بوشکان، سد انحرافی سر قنات.

جاذبه‌های مذهبی

امام‌زاده ابراهیم

این امام‌زاده که در میان مردم محل به نام شاهزاده ابراهیم معروف است در دوازده کیلومتری برازجان و در ارتفاعات گیسکان قرار دارد که مسیر منتهی به این امامزاده به‌وسیله جاده فرعی آسفالته به جاده اصلی برازجان وصل می‌شود. روایات تاریخی وجود دارد که امام‌زاده ابراهیم فرزند امام موسی کاظم است. مساجد قدیمی نیز در این منطقه وجود دارد، مانند مسجد فردوس، مسجد جنت و مسجد قلعه.

جاذبه‌های تاریخی

آشنایی با جاذبه های دشتستان

جاذبه های دشتستان

آثار باستانی برازجان شامل کاخ زمستانی کوروش (چرخاب)، دژ برازجان و تل مر است. گور دختر و کوه قلعه در کوه‌های گیسکان نزدیک شهر برازجان قرار دارند که موقعیتشان چنین است:

کاخ زمستانی کوروش

کاخ زمستانی چرخاب کوروش هخامنشی واقع در جنوب غربی برازجان، با قدمتی ۲۵۰۰ ساله که بقایایی از آن باقی‌مانده است. گور دختر در روستای پشت پر، بخش ارم، همانند مقبره کوروش از ۲۴ قطعه‌سنگ تشکیل‌شده و متعلق به مادر یا دختر کوروش هخامنشی است.

کاخ بردک سیاه

این کاخ که در ۱۲ کیلومتری شمال غرب برازجان در روستای درود گاه واقع‌شده و مربوط به داریوش هخامنشی است که در پی یافتن بقایایش تلاش می‌کنند.
کوشک اردشیر واقع در مجاورت گور دختر و مربوط به عهد اردشیر ساسانی است و با سنگ و ساروج ساخته‌شده است. دژ  برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک به‌عنوان نماد اصلی شهر برازجان مربوط به اوایل دوره قاجار است و از سنگ‌های بسیار زیبا و منحصربه‌فرد ساخته‌شده است. این بنا در میدان اصلی شهر برازجان قرار دارد دارای دیوارهای بزرگ و کوچک و چهار برج است.

آبشار فاریاب

آشنایی با جاذبه های دشتستان

جاذبه های دشتستان

آبشار فاریاب پشت کوه دشتستان در استان بوشهر واقع است. این آبشار از به هم پیوستن آب چشمه‌های منطقه فاریاب دشتستان، رود فاریاب و آبشار زیبای آن تشکیل می‌شود. مهم‌ترین چشمه این منطقه چشمه تنگ فاریاب است که اهالی روستای فاریاب برای آبیاری باغ‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

تنگ ارم

تنگ ارم شهری در استان بوشهر و در نزدیکی مرز با استان فارس قرار دارد. این شهر ضمن برخورداری از آب و هوایی نسبتاً مناسب، با داشتن مکان‌های تاریخی چندی ازجمله آبشار فاریاب، کوه شتری، سد‌های ارم و کوشک اردشیر و گور دختر گردشگران زیادی را جذب می‌نماید. آتشکده چم نرگسی مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان دشتستان، منطقه پشت کوه در روستای تنگ ارم واقع‌شده است.

مطالب مرتبط: معرفی شهرستان دشتستان، روستاهای شهرستان برازجان/دشتستانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران