شهرستان دهدشت
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جاذبه‌های دهدشت

در استان کهگیلویه و بویراحمد، شهر دهدشت به دلیل دارا بودن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، هرساله گردشگران زیادی را از اکثر نقاط کشور به خود جذب می‌کند. ایام نوروز فرصت خوبی برای سفر به این شهر تاریخی است که دارای فرهنگ اصیل ایرانی است. از این رو جاذبه های برتر این شهر را معرفی کرده ایم تا آشنایی بیشتری با آنها پیدا کنید.

آبشار کمر دوغ

آشنایی با جاذبه های دهدشت

جاذبه های دهدشت

از زیباترین جاذبه ‌های دهدشت می‌توان به این آبشار اشاره کرد که جزو مهم‌ترین جاذبه طبیعی و گردشگری است. این آبشار به‌عنوان هفتمین آبشار مرتفع کشور شناخته می شود که به دلیل داشتن ۱۰۰ متر ارتفاع، آب سفیدرنگ و دوغ مانند ریزش می‌کند، به همین دلیل به نام آبشار کمر دوغ مشهور است. این آبشار در فاصله ۸۵ کیلومتری دهدشت و در کوهپایه غربی کوه سیلوم به‌طور ناشناخته مانده اما یکی از بلندترین آبشارهای کشورمان است.

کاروانسرای دهدشت کهگیلویه و بویراحمد

آشنایی با جاذبه های دهدشت

جاذبه های دهدشت

این کاروانسرا در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت و در کنار مجموعه حمام کاروانسرا، امامزاده ابراهیم و امامزاده جابر قرار دارد که قدمت آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد. این مجموعه در دوره صفوی به اوج خود رسیده است، حتی آثار متعددی از دوران قاجار نیز به چشم می‌خورد و دارای دو ورودی شمال و جنوب، حیاط مستطیل شکل است که باغچه‌هایی در اطراف وجود دارد و چاه آب آشامیدنی نیز در مرکز حیاط قرار دارد و ۳۸ حجره‌ چهار طرفه از جنس سنگ و گچ است. یک راه‌پله مارپیچ در ضلع شمالی قرار دارد. بااینکه این کاروانسرا به‌طور کامل تخریب‌شده بوده اما از سال ۱۳۶۹ عملیات خاک‌برداری و آواربرداری آغاز شد و در سال‌های ۷۹ و ۷۸ مرمت‌های مربوط به سنگ‌فرش حیاط، آجرکاری پوشش بام، تعمیر حجره‌ها جلوی کاروانسرا انجام شد. بااینکه اکنون نیز در حال مرمت است و کاربری فرهنگی دارد و بخشی از آن تبدیل به موزه و بخش دیگر تبدیل به رستوران شده است، هم‌چنین در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۵۵۱ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده‌ است.

غار نزل

آشنایی با جاذبه های دهدشت - غار نزل

جاذبه های دهدشت – غار نزل

در شهرستان چرام در ۴۵ کیلومتری جاده دهدشت یاسوج در پشت کوه نور در منطقه سردسیری در محل ییلاق عشایر ایل نوئی قرار دارد. غارنوردان توانستند به قسمت‌های ناشناخته وارد شوند و به عمق حدود ۲۱۰ متری نیز برسند. غار نزل شامل دو حلقه چاه طبیعی است که سیلاب‌های زمستانی آنجا جمع می‌شوند و برف‌های این منطقه نیز همین‌جا ذوب می‌شود. کهگیلویه و بویراحمد به دلیل موقعیت کوهستانی مرتفع و به‌هم‌پیوسته است که دارای شگفتی‌های بی‌نظیری است و هرازگاهی بخشی از آن‌ها کشف می‌شود.

ارگ قدیمی

آشنایی با جاذبه های دهدشت - ارگ قدیمی

جاذبه های دهدشت – ارگ قدیمی

ارگ یا قلعه قدیمی در بلندترین قسمت شهر قرار دارد و دارای بخش‌های دوگانه‌ای است که فضای ارگ را از یکدیگر جدا می‌کند و ورودی آن رو به فضای قدیمی شهر است. احتمال می‌رود این بنا به‌عنوان مرکز حکومتی شهر استفاده می‌شده.

بازار سرپوشیده

آشنایی با جاذبه های دهدشت

جاذبه های دهدشت

مجموعه بازار شهر دهدشت از کاروانسرا تا ارگ تاریخی به طول یک کیلومتر امتداد داشته که دو بخش شرقی و غربی شهر را به همدیگر وصل می‎کرد. این بازار از مکان‌های مهم منطقه است که تمامی معابر اصلی به آن راه دارند و بناهایی مانند کاروانسرا، حمام‎ها، امامزاده‎ها، مدرسه‏‌ها و بناهای مسکونی و تجارتی در مسیر آن قرار دارند. با توجه به موقعیت استراتژیکی شهر دهدشت در آن زمان، این بازار یکی از بازارهای فعال و مهم در منطقه جنوب و جنوب غربی ایران بوده که با کشورهای حوزه خلیج‌فارس و هند و چین ارتباط داشته است.

حمام کوه یار

آشنایی با جاذبه های دهدشت - حمام کوه یار

جاذبه های دهدشت – حمام کوه یار

این بنای ارزشمند تاریخی دوران صفویه است. حمام تاریخی کوه یار در غرب شهر تاریخی دهدشت و در مجاورت کاروانسرا واقع‌شده و شامل گرم‌خانه، میان در و رختکن است. ورودی این ساختمان خیلی زیبا مقرنس‌کاری شده است. بعد از راهرو وارد رختکن می‌شوید. یک حوض بزرگ زیر گنبد اصلی و دو حوض کوچک‌تر قرار دارند. دورتادور حوض سکویی وجود دارد که محلی برای گذاشتن لباس و کفش است. این بنا با شماره ۳۵۵۵ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

کاروانسرای شاه‌عباسی

آشنایی با کاروانسرای شاه‌عباسی جاذبه های دهدشت

کاروانسرای شاه‌عباسی جاذبه های دهدشت

این کاروانسرای تاریخی کتیبه‌ای دارد که در تحقیقات مربوطه سکه‌های دوره صفویه نیز آنجا کشف‌شده است. حتی باستان‌‌شناسان عقیده دارند که این بنا از دوره صفویه تا اوایل دوره قاجاری مورداستفاده مسافران و بازرگانان قرارگرفته، به همین دلیل است که معماری چندین دوره تاریخی در این بنا دیده می‌شود.

قبرستان قدیمی

آشنایی با جاذبه های دهدشت

جاذبه های دهدشت

این قبرستان مربوط به دوره قاجار است که به‌عنوان بافت تاریخی در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۲۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط: معرفی شهرستان دهدشتعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران