شهرستان اسفراین
  • هتل
  • جاذبه های طبیعی
  • جاذبه های تاریخی

جاذبه های دیدنی اسفراین

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جاذبه های دیدنی اسفراین را بشناسید

سفر به اسفراین در استان خراسان شمالی بدون ورق زدن تاریخ شهر و گشت‌زنی در طبیعت بکرش چه لذتی می‌تواند داشته باشد؟ هر یک از جاذبه‌های شهر یا تاریخ و حکایتی پشت سرشان دارند و یا ویژگی منحصربه‌فرد دیگری مثل زیستگاه مخصوص، آب‌وهوای خنک و چشم‌اندازهای بکرشان آن‌ها را به لیست بازدیدهای گردشگران راه داده است. در واقع آب‌وهوای مساعد از واجبات سفر به یک منطقه به شمار می‌رود که اسفراین زیر سایه رشته‌کوه‌های اطرافش از این موهبت بهره‌منده شده و به لطف همین ویژگی، روزهای نوروز را با همراهی عظیم گردشگرانش جشن می‌گیرد. جذابیت دیگر منطقه به ارزش‌های تاریخی مذهبی یا هنری‌اش برمی‌گردد که قدمت چندین هزارساله اسفراین زمینه این ویژگی را فراهم کرده است. اگر گذرتان به اسفراین افتاده باشد بدون بازدید از جاذبه های دیدنی اسفراین این شهر را ترک نکنید.

شهر تاریخی بلقیس

معرفی جاذبه های دیدنی اسفراین

جاذبه های دیدنی اسفراین

شمار بناهای گلی چه در ایران و کل جهان به تعداد انگشت‌شماری می‌رسد، شاید باور نکنید ولی در شهر اسفراین مجموعه‌ای به نام شهر تاریخی بلقیس وجود دارد که قدمتش به حدود ۴ هزار سال قبل برمی‌گردد و بعد از ارگ بم، دومین بنای گلی ایران شناخته شده است. در طی چند سال گذشته چهره بی‌روح این بنا به همت مسئولین و با مرمت دوباره رنگ تازه‌ای به خود گرفت و مثل آینه‌ای هنر ایرانیان را به کل جهان بازتاب داد. اصلی‌ترین اثری که در این مجموعه به چشم می‌خورد ارگی خوش‌ساخت است که با آن عظمتش جزو بزرگ‌ترین قلعه‌های باستانی کشور به شمار می‌آید چون ۲۹ برج آن هم به ارتفاع ۱۱ متر، سازه کوچکی نیست ولی افسوس که به غیر از دیواره‌های بیرونی چیزی از این بنا نمانده است.

بقعه شیخ آذری بیهقی

معرفی جاذبه های دیدنی اسفراین

جاذبه های دیدنی اسفراین

گفتنی است که علاوه بر دو بنای نزدیک به شهر تاریخی بلقیس که یکی بنای کاروانسرای معروف به کهنه رباط و دیگری مجموعه یخدان‌ها است، حدود ۱ کیلومتر دورتر از این شهر تاریخی و در جنوب اسفراین مقبره شاعر و عارف قرن ۹ هجری قرار دارد که از مشاهیر شهر اسفراین بوده و کتاب‌های زیادی از او در زمینه شعر و عرفان به جا مانده است. این مقبره از خشت خام ساخته شده و جزو برترین جاذبه های دیدنی اسفراین است. سقف این بنا از جنس چوب است و در سال ۹۰ و در آستانه برگزاری نکوداشت شیخ، کار مرمت و بازسازی این بنا تمام شد تا بزرگداشت مفاخر شهر در شانشان برگزار شود.

دژ صعلوک

معرفی جاذبه های دیدنی اسفراین

جاذبه های دیدنی اسفراین

از دیگر جاذبه های دیدنی اسفراین که در کتب تاریخی اسمی از آن آورده شده، قلعه صعلوک است که بر فراز ارتفاعات سالوک بنا شده و قدمتش به قرن‌های ۶ و ۷ هجری می‌رسد. شاید دیدن چنین جاهایی برای علاقه‌مندان به تاریخ رویایی و لذت‌بخش باشد ولی بدون شک تحسین هر گردشگری را برمی‌انگیزد. ساختن چنین دژ مستحکمی بر فراز یک صخره آن هم با دیواره‌های پرتگاهی خطرناک به خاطر این بوده که تسخیرش چیزی شبیه به غیرممکن باشد. داخل قلعه آثاری از بخش‌های مختلفش دیده می‌شود از انبار آذوقه گرفته تا حمام و زندان و محل سکونت فرمانده و افراد دیگر که روی هم رفته در مجموعه یک هکتاری قلعه جای گرفته‌اند. اگر تمایل به بازدید از این قلعه داشته باشید باید به طرف شمال غربی اسفراین و ۴ کیلومتری شمال روستای زادی بروید.

روستای پلکانی رویین

معرفی جاذبه های دیدنی اسفراین

جاذبه های دیدنی اسفراین

روستای معروفی در شهر اسفراین شناخته شده که به غیر از بافت تاریخی هزارساله‌اش با خانه‌های پلکانی و باغ‌های چشم‌نوازش دلبری می‌کند. معماری سنتی این خانه‌ها خوراک عکس‌های اینستاگرامی شما عزیزان خواهند بود، جایی که حیاط هر خانه‌ای پشت بام خانهِ پایین‌تر از خودش بوده و این چینش‌ها در کنار هم مجموعه‌ای تماشایی را به طبیعت بکر روستا اضافه کرده‌اند. روستای رویین اصالت ناگفته‌اش را مدیون هنر، تاریخ و فرهنگ هزار ساله‌اش است، اگر چنین چهره‌ای از روستا را نشناخته باشید شاید نام پایتخت نساجی کشور برایتان آشنا باشد، حقیقتی باورنکردی که با بازدید از روستا به آن پی خواهید برد.

پارک ملی ساریگل

معرفی جاذبه های دیدنی اسفراین

جاذبه های دیدنی اسفراین

برای اینکه کمی از فضای تاریخی و خاک و خشت فاصله بگیرید، دل به طبیعت‌های زیبا و سرسبز اسفراین بزنید، مخصوصا جایی مثل منطقه حفاظت‌شده ساریگل تا هم از هوای دل‌پذیر منطقه بهره‌مند شوید و هم به دیدن چشمه‌سارهای ارتفاعات کرکزو و شاه‌جهان، دره نریمانی و آبشار ایزی مشغول شوید، حتی می‌توانید با کمک راهنمایان محلی به بازدید از شکارگاه‌های شاه‌جهان، سفیدکمر درتوم، شیرویه، کال شور بروید. ضمنا شاید برایتان جالب باشد نگاهی به تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری این منطقه بیاندازید، چون علاوه بر ۲۰۰ گونه گیاهی گلدار، این منطقه بهترین زیستگاه برای قوچ، میش اوریال، آهو، گربه پالاس و گونه‌ای نادر از پلنگ ایرانی به شمار می‌رود.

آبشار دره زاری

معرفی جاذبه های دیدنی اسفراین

جاذبه های دیدنی اسفراین

آبشار فصلی دره زاری در منطقه حفاظت‌شده سالوک واقع شده و ارتفاع ۳۰ متری‌اش آب‌تنی در کنار آن را هیجان‌آمیزتر می‌کند. اولین اقدام برای بازدید این آبشار از جاذبه های دیدنی اسفراین در پیش گرفتن راه روستای چهار ماران است که از طریق جاده ارتباطی اسفراین به جاجرم این مسیر را پیدا می‌کنید. ولی فکر نکنید آب‌تنی و تماشای ارتفاع این آبشار تنها جذابیتش باشند، خود منطقه سالوک با داشتن دره‌های متنوع و پوشش‌های جنگلی طبیعتی خیره‌کننده را صاحب شده و از طرفی احتمال رویارویی با حیواناتی مثل قوچ، آهو و میش در این منطقه خیلی کم نیست. ضمنا دره سالوک ۱۵ چشمه دائمی را در خود جای داده و اطرافش با درخت‌های گلابی، آلوچه وحشی، زرشک، زالزالک، گردو و انجیر پر شده است.

منطقه میلانلو

معرفی جاذبه های دیدنی اسفراین

جاذبه های دیدنی اسفراین

ییلاق‌های اسفراین از جمله مناطق نمونه گردشگری به حساب می‌آیند که شامل مجموعه‌ای از روستاهای به هم‌پیوسته مثل اردغان، حسن آباد، پرکانلو، سرچشمه، بیدواز و سارکانلو هستند. راز زیبایی این منطقه در موهبتی است که رود بیدواز به آن بخشیده، این رود مجموعه روستاها را به بهشتی تماشایی تبدیل کرده و باغ‌های میوه‌اش را پربار کرده است. البته درخت‌های میوه و سرسبزی اطراف تنها چیزی نیست که از بازدید منطقه میلانلو عایدتان می‌شود، جاذبه‌های دیگری مثل چشمه‌های متعدد، غار انوشیروان، غار سنجد چشمه و کوه‌های شاه‌جهان نیز در زیبایی این منطقه سهمی دارند.

معرفی جاذبه های دیدنی اسفراین

جاذبه های دیدنی اسفراین

این مطلب آشنایی کوتاهی با جاذبه‌های مشهور اسفراین بود که حقیقتا بخش کوچکی از آن‌ها را دربر می‌گیرد. بقیه آشنایی را به خودتان واگذار می‌کنیم تا با سفر به این شهر، اسفراینِ محبوب و نگین خراسان شمالی را بشناسید، در خصوص پیدا کردن جاذبه‌های مذهبی شهر از محلی‌های خونگرم کمک بگیرید، آن‌ها از کوچک‌ترین راهنمایی دریغتان نمی‌کنند. اگر هم تا به حال به این شهر رفته‌اید از جاذبه‌های محبوبتان برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط: روستاهای شهرستان اسفراینعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران