شهرستان سبزوار
  • هتل
  • جاذبه های مذهبی
  • جاذبه های فرهنگی و هنری
  • جاذبه های تاریخی

جاذبه های دیدنی سبزوار

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

سبزوار دیار شخصیت‌های برجسته با قدمت و تاریخی طولانی است. گوشه گوشه این شهرستان پر از جاذبه‌های دیدنی‌ای است که نشان دهنده گذشته پر فراز و نشیب این خطه است. ادامه این مطلب را همراه ما باشید تا با جاذبه های دیدنی سبزوار بیشتر آشنا شویم.

تپه دامغانی‌ها

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

تپه دامغانی‌ها تپه‌ای باستانی است که در نزدیکی آرامستان سبزوار و در حاشیه جاده این شهر به سمت مشهد قرار دارد. طبق آثاری که از کاووش در این منطقه به دست آمده می‌توان گفت این تپه قدمتی هفت هزارساله دارد. آثار کشف شده از این تپه رامی‌توانید در موزه شهر سبزوار ببینید. این تپه در فروردین ماه ۱۳۸۰ به عنوان اثری تاریخی به ثبت آثار ملی ایران رسید.

مناره خسروگرد

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

مناره خسروگرد بنایی قدیمی است که در فاصله ۱۰ کیلومتری غرب سبزوار قرار گرفته است. این بنای قرن ششمی، در سال ۵۰۵ قمری و همزمان با دوران حکومتی سلجوقی‌ها به فرمان تاج الدوله ابوالقاسم بن سعید ساخته شد. مناره خسروگرد از جاذبه‌های دیدنی ایران به شمار می‌رود و در سال ۱۳۱۰ جزو یکی از آثار ملی ایران به ثبت ملی رسیده است. مناره خسروگرد به شکل یک میل است که ارتفاع ۳۸ متری دارد. در بالای این میل اگر دقت کنید، دو کتیبه را خواهید دید که به خط کوفی نوشته شده‌اند. براساس کاوش‌ها و تحقیقاتی که در مورد این مناره صورت گرفته، این میل به مانند مسیریاب و راهنمای کاروان‌ها بر سر جاده ابریشم احداث شده بود.

مقبره ملا هادی سبزواری

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

آرامگاه ملاهادی به خواست یوسف مستوفی الممالک در سمت جنوب غرب فلکه کارگر سبزوار ایجاد شده است. بر روی این آرامگاه در گذشته صندوقی چوبی به رنگ سبز قرار داشت که امروزه جای خود را به سنگ مرمر سفید داده است. مساحت زیر بنای آرامگاه ۳۷۰ متر مربع می‌باشد و تمام بنای آن از آجر تشکیل شده است. البته سقف گنبد و چهار ایوان آن اخیرا آیینه کاری شده و زیبایی خاصی را به آرامگاه بخشیده‌اند. در محوطه این آرامگاه اگر دقت کنید، قبور سایر افراد را نیز مشاهده خوهید کرد. برخی ازاین افراد مانند ملا محمد سبزواری( فرزند ارشد حکیم) و حاج شیخ ولی الله اسراری از نزدیکان ملاهادی بوده‌اند.

آرامگاه کاشفی

آرامگاه کاشفی، خانه ابدی مولانا کمال الدین است که با نام واعظ سبزواری شناخته می‌شود. واعظ سبزواری از فضلای مطرح در اواخر دوران تیموریان بوده است. از این فاضل نامی اثری نیز به یادگار مانده است. روضه الشهدا اثری است که روضه‌های عاشورایی و ماه محرم در آن گردآوری شده و به صورت یک اثر کامل درآمده است.

کاروانسرای فرامرز خان

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

کاروانسراها در ایران از جمله دیدنی‌ترین جاذبه‌ها هستند. در سبزوار نیز کاروانسرایی قدیمی وجود دارد که با نام کاروانسرای تاریخی فرامرزخان شناخته می‌شود. این کاروانسرا را می‌توانید در سمت غرب میدان فلکه کارگر سبزوار بیابید. نوع این کاروانسرا چهار ایوانی بوده و طبق اسناد و مدارک موجود در سال ۱۲۹۱ قمری به امر حاج فرامز خان در شاهراه خراسان جهت رفاه حال زوار ساخته شده است.

مسجد جامع

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

اگر مسافر سبزوار باشید در جنوب خیابان بهق این شهر مسجد جامع سبزوار را خواهید دید که از بارزترین جاذبه های دیدنی سبزوار به شمار می رود. این مسجد از مساجد قدیمی است که قدمت آن به نیمه دوم قرن هشتم باز می‌گردد. بانی این مسجد خواجه علی موید سبزواری بوده است. مساحت این مسجد چهار هزار متر مربع با زیر بنای دو هزار و ۸۵۳ متر مربع است. دو ایوان شمالی و جنوبی این مسجد از گذشته تا کنون هیچ تغییری نکرده‌اند و همین هم به شکوه مسجد افزوده است. از جمله روایت‌هایی که در مورد این مسجد وجود دارد، به دار آویخته شدن شیخ خلیفه( از بزرگان مغول) در این مسجد است.

حمام قدیمی قیصریه

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

سبزوار در گذشته چندین حمام قدیمی داشته که حمام قیصریه یکی از آن‌ها است. این حمام در کنار راسته بازار قدیم و در کنار مدرسه فخریه- محله کلاه فرنگی- و سرای حقیران قرار دارد. قدمت حمام قیصریه به دوران قاجار بازمی‌گردد. این اثر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و از بناهای دیدنی سبزوار به شمار می‌رود.

بازار سرپوش سبزوار

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

بازار سرپوش از بازارهای قدیمی سبزوار و جاذبه های دیدنی سبزوار به شمار می‌رود. این بازار ۱۴۰ متر طول و ۹ ورودی و خروجی و ۸۵ حجره دارد. در حال حاضر بیشترین فعالیتی که در بازار وجود دارد فروش پارچه و طلا است. بازار سرپوش سبزوار از جاذبه‌های جذاب و دیدنی سبزوار است که در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.

مصلای سبزوار

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

از بارزترین جاذبه های دیدنی سبزوار و بناهای به جا مانده از دوران سربداران همین مصلای تاریخی سبزوار است که از گذشته محل جمع شدن سبزواری‌ها و ادای نماز بوده است. بنای فعلی که در بهشت شهدا قرار دارد متعلق به دوران صوفیان است که اطراف آن فضایی یک هکتاری قرار دارد. سقف این مصلا ۱۱ متر است و اگر کمی دقت کنید ظرافت و مهارت در زدن ضربی جناغی را خواهید دید که در دیگر بناهای خراسان نیز به چشم می‌خورد.

مسجد پامنار

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

این مسجد در سال ۲۶۶ قمری در زمان خلافت عباسیان و امارت امیر احمد بن عبدالله خجستانی در مرکز شهر سبزوار ساخته شد. این مسجد که تا پیش از این با نام مسجد بیهق شناخته می‌شد، در سال ۳۱۷ قمری توسط امیر ابوالفضل بازسازه شده است.

یخدان‌های قدیمی

معرفی جاذبه های دیدنی سبزوار

جاذبه های دیدنی سبزوار

سبزوار منطقه‌ای کویری است که آب و هوای گرمی دارد، پس طبیعی است که گذشتگان به فکر ایجاد یخدان‌هایی افتاده باشند. سبزوار در گذشته چندین یخدان داشته که امروزه تنها ۹ عدد از آن‌ها در حاشیه جنوب شهر باقی مانده است. معماری این یخدان‌ها به این صورت بوده که انبارهای یخ را پایین‌تر از سطح زمین قرار داده و روی آن را گنبد ضخیم و رفیعی را قرار داده‌اند. این گنبدها از آجر و خشت ساخته شده‌اند. مجموعه این یخدان‌ها و آب انبارها از دوران قاجار به یادگار مانده و امروزه در فهرست ملی ایران ثبت شده‌اند.

سبزوار از شهرهای تاریخی ایران به شمار می‌رود که تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است. بناهای تاریخی موجود در سبزوار و نیز نزدیکی به مشهد، سبزوار را به مقصدی عالی برای مسافرت و زیارت تبدیل کرده است.

مطالب مرتبط: خانه معلم سبزوارعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران