شهرستان اراک

جاذبه های دیدنی شهر اراک

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

با جاذبه های دیدنی شهر اراک آشنا شوید

اراک پهناورترین شهر کشور و مرکز استان مرکزی است که دارای صنایع زیادی است، به همین دلیل به‌عنوان پایتخت صنعتی ایران معروف است. اما شهر اراک نسبت به سایر شهرهای کشور، شهر جوانی است، زیرا تأسیس آن به دوران قاجار برمی‌گردد، یعنی حدوداً دو قرن قدمت دارد، اما بااین‌حال دارای آثار فرهنگی و تاریخی بسیاری است که باعث شده تا محل مناسبی برای گردشگری شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاذبه‌های دیدنی شهر اراک آشنا شوید:

تالاب میقان

معرفی جاذبه های دیدنی شهر اراک

جاذبه های دیدنی شهر اراک

همان‌طور که گفتیم اراک در مرکز ایران واقع‌شده، مرکز کشور هم بیابان است که این تالاب دقیقاً در وسط این بیابان واقع‌شده و با زیبایی‌اش دل هر گردشگری را می‌برد. تالاب میقان وظیفه تأمین آب اراک را بر عهده دارد، همچنین به پاک شدن هوا کمک می‌کند، البته رابطه مستقیمی با مقدار بارش باران دارد که این تالاب پرآب شود یا نه. در زمین‌های باتلاقی‌اش سولفات سدیم زیادی یافت می‌شود که همین امر باعث شده تا کارخانه املاح معدنی ایران از این تالاب املاح را استخراج کند. با طبیعت بی‌نظیرش شامل گونه‌های مختلف پرندگان، پستانداران و گیاهان آب‌شور است که مشهورترینشان درنا است.

بازار اراک

معرفی جاذبه های دیدنی شهر اراک

جاذبه های دیدنی شهر اراک

هر شهری بازار مشهوری دارد که نشانگر تاریخ آن شهر است. قدمت بازار اراک نیز به سال ۱۲۲۸ هجری قمری یعنی زمان سلطنت فتحعلی شاه برمی‌گردد که درواقع جزو اولین بناهایی احداث‌شده در اراک است. این بازار شامل ساختمان‌هایی مانند مدرسه، مسجد، حمام، سقاخانه، کاروانسرا و آب‌انبار است که متأسفانه امروزه فقط مسجد و سقاخانه باقی‌مانده است. آن زمان طوری ساخته‌شده که به دروازه‌های اصلی شهر وصل بوده اما امروزه در وسط شهر مانده است. در طول روز اهالی اراک برای خرید وسایل موردنیاز خود به بازار قدیمی می‌روند. با طول حدوداً یک کیلومتر و دیوارهایی بلند که ورودی و خروجی زیادی دارد، یعنی از هر راهرو در ورود و خروج وجود دارد، علاوه بر آسانی از لحاظ ایمنی نیز بسیار خوب است تا هنگام خطر از درب‌ها می‌توان به بیرون فرار کرد.

ارگ حکومتی اراک (برج شیشه)

معرفی جاذبه های گردشگری اراک

جاذبه های گردشگری اراک

این بنا در اوایل قرن سیزدهم هجری قمری در زمان سلطنت فتحعلی شاه ساخته‌شده است. هدف از ساخت ارگ برای استفاده مرکز حکومتی شهر و اقامت حاکم بود. ارگ دارای کاشی‌کاری‌های معلق با شکل‌های لوزی که در طوق‌های آن وجود دارند و هنگام تابش نور خورشید می‌درخشند که همین درخشش زیاد باعث شده تا برج شیشه نامیده شود. ناصرالدین‌شاه برای اقامت خود در شهر اراک همین ارگ را انتخاب می‌کرد که بعدها تخریب شد و تنها قسمت خانه سپه دار باقی‌مانده و امروزه المانی از برج در ابعاد کوچک‌تر ساخته‌شده و در میدان سردار شهر نصب‌کرده‌اند تا به‌عنوان یادبودی از ارگ در شهر اراک باشد.

حمام چهارفصل

معرفی جاذبه های گردشگری اراک

جاذبه های گردشگری اراک

حمام چهارفصل که در زمان احمدشاه قاجار ساخته‌شده و امروزه در خیابان شهید دکتر بهشتی اراک قرار دارد. در داخل حمام نقاشی‌هایی وجود دارد که نشان‌دهنده فصل‌های مختلف سال است، به همین دلیل نام حمام چهارفصل برای این حمام انتخاب‌شده است و همچنین لقب بزرگ‌ترین حمام ایران را نیز داراست. آب موردنیاز این حمام از قنات تأمین می‌شده و برای گرم نگه‌داشتن این مکان نیز ارتفاعش را  حدوداً ۳٫۵ متر پایین‌تر از خیابان‌های اطراف ساخته‌اند تا گرم‌تر بماند.

خانه حسن‌پور

این خانه قدیمی نیز در زمان احمدشاه قاجار ساخته‌شده که در ابتدا متعلق به حاج علی مشیری بود کار فرش انجام می‌دادند و بعدها تبدیل به مدرسه شد و در آخر نیز منزل مسکونی جواد حسن‌پور شد که در سال ۷۴ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این خانه را از وی خرید و پس از انجام بازسازی‌های لازم به‌عنوان موزه صنایع‌دستی شهر اراک شد. این ساختمان در دوطبقه ساخته‌شده که جزو جاذبه‌های شهر اراک محسوب به‌حساب می‌آید.

کلیسای مسروپ مقدس

این کلیسا نیز به زمان قاجار مربوط می‌شود که به همت ارمنی‌هایی مانند کزاز (شازند)، کمره هفت جامپلق و بور در سال ۱۹۱۴ میلادی ساخته‌شده است. این بنای بزرگ خود شامل مدرسه، سالن اجتماعات، کلیسا و خانه کشیش است. برای شهدای ارامنه در جنگ تحمیلی نیز یادبودی در حیاطش نصب‌شده است. کلیسای مسروپ در خیابان شهید چمران اراک قرار دارد.

منطقه‌ حفاظت‌شده هفتاد قله

جاذبه‌های گردشگری در شهرستان اراک سیری‌ناپذیر هستند، یکی دیگر از این جاذبه‌ها منطقه‌ حفاظت‌شده‌ هفتاد قله است که در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری شهر قرارگرفته و با چشم‌اندازی بسیار زیبا دارای گونه‌های مختلفی از گیاهان و حیوانات است، به موزه طبیعی در این استان معروف است.

مدرسه سپه داری

این عمارت قدیمی که بازهم متعلق به دوران قاجار و زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار  بوده در مجاورت بازار قرارگرفته و به مدرسه‌ علمیه سپه داری مشهور است. این بنای قدیمی نخستین مرکز علوم دینی در اراک است که به همت یوسف خان سپه دار احداث‌شده و به نام خود وی نیز نام‌گذاری شده است که سبک ساختش بر اساس سبک مدارس دوره‌ صفویه است.

روستای تاریخی هزاوه

این روستای زیبا در ۱۸ کیلومتری شمال غربی اراک قرارگرفته که دارای بافتی پلکانی و متراکم است که قدمتش به دوره ایلخانیان برمی‌گردد. این روستا زادگاه مفاخری مانند امیرکبیر و قائم‌مقام فراهانی است. بهار و تابستان آب‌وهوای معتدلی دارد، همچنین دارای چشمه‌های گوناگون و خاک حاصلخیز و شرایط مساعد برای پرورش تاکستان‌های انگور است. به دلیل وجود کوه‌های بلند در این منطقه، بارش باران نیز زیاد است که پس از بارندگی از دامنه سنگی دامنه‌ها آب جاری می‌سازد و باغ‌ها را سیراب می‌کند. در این منطقه بیش از ۲۰ کیلومتر باغ‌های زیبای انگور دیده می‌شود که گونه‌های مختلفی از انگور در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف در هزاوه پرورش داده می‌شود.

مطالب مرتبط: معرفی کلی شهر اراک، روستاهای شهرستان اراکعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران