شهرستان محلات

آشنایی با جاذبه های محلات استان مرکزی

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جاذبه های محلات استان مرکزی

آیا چیزی در مورد “هلند ایران” می‌دانید یا از وجود چنین جایی در ایران باخبر هستید؟ ایران کشوری چهارفصل است که تمام طبیعت‌های زیبای کره زمین را در خود جای داده است. گاه لازم نیست برای تجربه سفری جذاب و متفاوت هزینه زیادی خرج کرد و به کشورهای اروپایی رفت. اگر نگاهی به جاذبه‌ها و طبیعت کشورمان بیندازیم، متوجه خواهیم شد که چه گنجینه‌ها و زیبایی‌هایی در اطرافمان وجود دارند و ما از آن‌ها بی خبر هستیم. محلات، که به “هلند ایران” معروف است، در استان مرکزی قرار دارد و قدمت تاریخی‌اش به دوره هخامنشیان و مادها مربوط می‌باشد. محلات به دلیل داشتن مزرعه‌های بزرگ پرورش گل و گیاه و به خصوص رُزهای بی‌نظیر و زیبا، لقب “هلند” را از آنِ خود کرده است. همچنین، محلات دارای معادن سنگ بی‌شمار می‌باشد که از آن‌ها در نمای ساختمان‌ها به عنوان سنگ زینتی استفاده می‌کنند. اگر قصد فرار از آلودگی‌ هوای شهرتان را دارید، محلات یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید نفسی پاک و سالم وارد ریه‌هایتان کنید. بهتر است قبل از سفر با جاذبه‌های این شهر زیبا آشنا شوید تا در سفر به محلات بازدید از آن‌ها را از دست ندهید.

جاذبه های  محلات – پارک سرچشمه

معرفی جاذبه های محلات

جاذبه های محلات

پارک سرچشمه، با قرار گرفتن در دل شهر محلات، به یکی از زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های شهر تبدیل شده است و گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌کند. چشمه‌ای به نام “سرچشمه” در این پارک وجود دارد که طراوت و سرزندگی ویژه‌ای به این مکان می‌بخشد و در روزهای گرم تابستانی هوای پارک را خنک و دل‌چسب می‌کند. سفر به شهر محلات بدون بازدید از این پارک بسیار بیهوده و نچسب خواهد بود. حتما از این پارک زیبا به همراه خانواده بازدید کنید و از خنکی آب چشمه و صدای دلنواز شُرشُر آب بهره‌مند شوید.

جاذبه های  محلات – آب گرم محلات

معرفی جاذبه های محلات

جاذبه های محلات

شهر محلات، علاوه بر گل‌های زیبایش، به آب گرم‌های فراوان نیز معروف است. آب گرم‌های محلات از زمان‌های گذشته تا به امروز وجود دارند و همچنان از طرف مردم محلی و گردشگران مورد استقبال فراوان قرار می‌گیرند. آب گرم‌های محلات دارای خواص درمانی فراوان مخصوصا برای بیماری‌های پوستی و رماتیسم می‌باشند. این آب گرم‌ها شامل ۶ چشمه سلیمانیه، دنبه، سودا (بختیاری)، شفا، روماتیسم و حکیم بوده و اکثرا به طور یک مجموعه در ۱۵ کیلومتری شرق محلات قرار دارند. اگر فردی از خانواده‌تان از درد زانو و یا بیماری روماتیسم رنج می‌برد، با بُردن او به آب گرم‌های محلات، لطف بزرگی در حقش خواهید کرد.

جاذبه های  محلات – آتش‌کده خورهه

معرفی جاذبه های محلات

جاذبه های محلات

اگر در سفر به محلات، مسیرتان به سمت روستای خرم خورهه افتاد، از آن چه که مشاهده خواهید کرد، تعجب نکنید. این روستا شباهت زیادی به تخت جمشید شیراز دارد و نظر همگان را ناخودآگاه به سمت خود جلب می‌کند. قدمت این روستای تاریخی به هزاره دوم میلادی مربوط می‌شود و “آتش‌کده خورهه” را در خود جای داده است. این مکان تاریخی را “تخت جشمید محلات” نیز ، می‌نامند. این آتش‌کده از جمله مکان‌هایی است که گردشگران بازدید از آن را بسیار می‌پسندند. بازدید از چنین مکان باستانی و قدیمی قطعا بسیار ارزشمند است. اسنادی که از گذشتگان در این مکان یافت شده‌اند، دارای ارزش مادی و معنوی بالایی می‌باشند و طبق آثار باستانی که در این مکان پیدا شده‌اند، به وضوح می‌توان گفت که از این مکان در گذشته به عنوان آتش‌کده استفاده می‌شده است و متأسفانه تنها چیزی که امروزه از آن باقی مانده است، ستون‌هایش است. اما با این حال، قطعا ارزش دیدن دارد. نام خورهه از آب و هوای خوش روستا گرفته شده است و به معنای “ییلاق” می‌باشد.

جاذبه های  محلات – آتش‌کده آتش کوه

معرفی جاذبه های محلات

جاذبه های محلات

یکی دیگر از آتش‌کده‌هایی که در سفر به محلات می‌توانید بازدید کنید، آتش‌کده آتش کوه می‌باشد. آتش که یکی از عناصر چهارگانه است، در اَوِستا مظهر پاکی بود و به همین علت در آتش‌کده همواره آتش را روشن نگاه می‌داشتند. این آتش‌کده دارای قدمت کهن است و به هزاره دوم قبل از میلاد مسیح مربوط می‌شود. یکی از شگفتی‌های این آتش‌کده که متأسفانه امروزه خاموش گشته است، این است که با گذشتن هزاران سال عظیم از ساخت آن، ستون‌ها و بناهایش همچنان استوار و محکم سرپا ایستاده‌اند. بازدید از این آتش‌کده را در سفر به محلات حتما به خاطر بسپارید.

جاذبه های  محلات – چنار دوهزار ساله

معرفی جاذبه های محلات

جاذبه های محلات

در مسیر رفتن به سمت پارک سرچشمه، در خیابان سرچشمه محلات چشمتان به چناری می‌خورد که بسیار عظیم و بااُبهت است. این چنار زیبا و باشکوه دارای قدمت دوهزارساله است و اندازه تاریخ محلات سِن دارد. این چنار بسیار جالب توجه است و گردشگران مقابل آن عکس‌های یادگاری می‌گیرند. درمورد این چنار کهن‌سال چنین می‌توان گفت که در تمام عمرش همه فراز و نشیب‌های تاریخ و شکل‌گیری شهر و تغییر حکومت‌ها و دوران‌ها را به چشم دیده است و اگر سخن بگشاید، قطورترین کتاب را می‌توان از سخنان و تجربیاتش نوشت.

جاذبه های  محلات – قلعه جمشیدیه

جاذبه های دیدنی محلات مرکزی

جاذبه های دیدنی محلات

یکی از مکان‌های باستانی که در سفر به محلات باید بازدید کنید، قلعه جمشیدیه است. بازدید از این قلعه به معماران بیشتر توصیه می‌گردد. زیرا که یک نکته بسیار جالب و شگفت‌انگیز درباره این قلع وجود دارد و آن هم ضد حریق بودن بنای قلعه است. این قلعه نسبت به دیگر بناهای تاریخی موجود در شهر سالم‌تر است و مانند کوهی استوار مقابل غارتگران و متجاوزگران ایستاده است.

جاذبه های  محلات – سد باستانی نیم‌ور

جاذبه های دیدنی محلات مرکزی

جاذبه های دیدنی محلات

این شد تاریخی از زمان حکومت ساسانیان به جا مانده است و دارای معماری خاص و بی‌نظیر می‌باشد. قدمت این سد برای تمامی گردشگران و به خصوص معماران بسیار جالب و شگفت‌انگیز است و سد نیم‌ور یا همان “بند نیم‌ور” را می‌توان جزو اولین سازه‌های ذخیره‌ سازی آب نامید. اگر معمار هستید، حتما از این شد بازدید کنید.

جاذبه های  محلات – غار شاه بلبل

جاذبه های دیدنی محلات مرکزی

جاذبه های دیدنی محلات

در دل کوه‌های شرقی محلات، غاری عجیب و مقدس به نام “غار شاه بلبل” وجود دارد که میان مردم محلی از تقدس و حرمت ویژه‌ای برخوردار است. مردم محلی و کسانی که درباره این غار شنیده‌اند، نذرها و قربانی‌های خود را به این غار آورده و آن‌ها را میان نیازمندان تقسیم می‌کنند. برخی نیز، شبی را تا صبح در غار می‌گذرانند تا حاجتشان برآورده شود.

جاذبه های  محلات – بقعه شاه قلندر

جاذبه های دیدنی محلات مرکزی

جاذبه های دیدنی محلات

بقعه آجری “شاه قلندر” در دامنه‌های کم‌شیب محلات قرار دارد و قدمتش به دوره ایل خانی مربوط می‌شود که رئیس فرقه اسماعیلیه بودند. این بنای ۸ضلعی، در هر ضلع‌اش دارای طاق نمای بلند آجری است که در چهار جهت ۴ در ورودی دارند. موقعیت این بقعه در ۵۰ کیلومتری سراب و سرچشمه و در باغ روستای “انجدان” می‌باشد.

جاذبه های  محلات – باغ گل محلات

جاذبه های دیدنی محلات مرکزی

جاذبه های دیدنی محلات

مسافرت به “هلند ایران” بدون بازدید از باغ گل بی‌ ارزش خواهد بود. در بازدید از این باغ شاهد ۳۰۰ مجموعه گلخانه‌ای خواهید شد که شامل گونه‌های میخک، مریم، زنبق، داوودی، گلایل، مینا، کاکتوس، پتس، رز، ختمی، محبوبه شب، پاپیتال، نیکوس و … می‌باشد. نکته جالبی که وجود دارد این است که در پایتخت، اکثر گل فروش‌ها “محلاتی” هستند.

مطالب مرتبط: معرفی آبگرم محلات، سرچشمه محلات، باغ گل محلات

حتما بخوانید: ستاد اسکان فرهنگیان استان مرکزی، سوغاتی های استان مرکزیعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران