شهرستان دلیجان
  • جاذبه های مذهبی
  • جاذبه های فرهنگی و هنری
  • جاذبه های طبیعی
  • جاذبه های تاریخی

جاذبه های گردشگری دلیجان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جاذبه های گردشگری دلیجان در استان مرکزی

اگر بخواهیم درمورد زیبایی‌های طبیعت استان مرکزی بنویسیم، باید ساعت‌ها و روزها وقت بگذاریم. استان مرکزی یکی از زیباترین استان‌های کشورمان است که با داشتن طبیعتی زیبا و جذاب نظر همه را به خود جلب کرده و از جمله مکان‌هایی است که شاید تاکنون فکر سفر به آن از ذهنتان خطور نکرده است. هنوز هم برای سفر به این استان و بازدید از جاذبه‌های آن دیر نیست. این مطلب می‌تواند تلنگری باشد تا با آشنایی بیشتر با این استان و جذابیت‌های آن، برنامه سفر را سریعا بچینید. یکی از شهرهای کوچک و زیبای استان مرکزی، دلیجان می‌باشد. دلیجان جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که می‌توانید در سفر به استان مرکزی از آن‌ها بازدید کنید. در ادامه با جاذبه های گردشگری دلیجان بیشتر آشنا می شویم.

جاذبه‌های طبیعی دلیجان

منطقه نراق

معرفی جاذبه های گردشگری دلیجان

جاذبه های گردشگری دلیجان

در ۲۰ کیلومتری اردهال و ۱۵ کیلومتری شرق دلیجان، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر دلیجان با نام منطقه “نراق” قرار دارد. تاریخ این منطقه بسیار قدیمی بوده و به قبل از اسلام مربوط می‌شود. در گذشته دهکده‌های در شرق، شمال و جنوب نراق به صورت پراکنده وجود داشته‌اند که از مجموع آن‌ها نراق شکل گرفته بوده است. سابقه نراق در تاریخ پس از اسلام درخشان بوده و از سبک بناهای تاریخی‌اش می‌توان به آسانی به این موضوع پی بُرد. آب و هوای نراق سرد و معتدل است.

آبشار گیسو

معرفی جاذبه های گردشگری دلیجان

جاذبه های گردشگری دلیجان

در مزرعه بهشت آباد و در ۳ کیلومتری شمال غرب نراق، آبشار زیبای گیسو قرار دارد.گردشگران زیادی فصل بهار و تابستان را برای بازدید از این آبشار انتخاب می‌کنند. اطراف آبشار نیز به شکل پارک کوهستانی می‌باشد که برای انجام پیک نیک به همراه خانواده مناسب است.

غار چال نخجیر

معرفی جاذبه های گردشگری دلیجان

جاذبه های گردشگری دلیجان

با گذشت میلیون سال و بر اثر گسل معکوس، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دلیجان با نام غار چال نخجیر شکل گرفته است و دارای دیدنی‌های جذاب و شگفت‌انگیز می‌باشد. این غار در دامنه کوه تخت و ۵ کیلومتری شهرستان نراق قرار دارد. بازدید از غار چال نخجیر تجربه خوب غارگردی در دلیجان خواهد بود. مسیر حرکت غار چال نخجیر به دلیل داشتن یک شاخه اصلی و چند شاخه فرعی سخت نیست و هموار است. کف و دیواره‌های غار را بلورها و کریستال‌ها تشکیل داده‌اند که شکل‌های عجیب و جذابی دارند.

منطقه جاسب

منطقه جاسب یک منطقه ییلاقی است که در شمال شرق دلیجان واقع شده است و ۴۰ کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد. این منطقه دارای آب و هوای معتدل است. در ابتدای ورود به منطقه جاسب، دره زیبایی به نام “ازنا” مشاهده خواهید کرد که در بسترش رودخانه‌ ازنا جریان دارد و چشم‌اندازی فوق‌العاده زیبا و بی‌نظیر به وجود آورده است.

حوزه سد ۱۵ خرداد

در ۱۵ کیلومتری مرکز شهر دلیجان، یک مجتمع تفریحی و فرهنگی با مساحت بیش از ۵۰ هکتار وجو دارد که از بهترین مناطق گردشگری دلیجان است و گردشگران زیادی برای بازدید از آن به دلیجان سفر می‌کنند. این مجتمع در مسیر اراک- دلیجان قرار دارد و دریاچه‌ سد مکان را به یک تفرجگاه گردشگری و خانوادگی تبدیل کرده است.

روستای واران

در ۲۵ کیلومتری شمال شرق دلیجان روستایی به نام “واران” وجود دارد که از توابع بخش مرکزی دلیجان می‌باشد. روستای واران از شمال به کوه مصلی، از شمال غرب به کوه اوراز و از جنوب شرق به کوه سرتخت محدود می‌شود. با این وجود، واضح است که اطراف روستا را کوه‌ها محاصره کرده‌اند و همچون دژی از روستا نگهبانی و محافظت می‌کنند. این روستا دارای آب و هوای گرم و خشک است و اگر شما جزو افرادی هستید که به مناطق کوهستانی علاقه بسیاری دارند، حتما از این روستا بازدید کنید.

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دلیجان

کاروان‌سرا و پل دودهک

در مسیر جاده دودهک به سمت روستای خورهه، در شمال شرق محلات استان مرکزی و نزدیکی جاده قم به سمت دلیجان، یک پل و کاروان‌سرا وجود دارد که قدمتش به زمان صفویان مربوط است. اگر از این کاروانسرا بازدید کنید، برج‌های مراقبتی مشاهده خواهید کرد که در چهار گوشه کاروان‌سرا قرار دارند. پل دودهک نیز با داشتن چهار دهانه متقارن، به روی رودخانه قمرود ساخته شده است و معماری جالبی دارد. این پل ۳ متر عرض دارد و دیواره‌های کنار آن به ارتفاع ۱ متر می‌باشند. در سفر به استان مرکزی و شهرستان دلیجان، بازدید از این پل و کاروان‌سرا را فراموش نکنید که بسیار ارزشمند است.

بازار نراق

بازار قدیمی و سرپوشیده نراق، یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی به جای مانده در دلیجان است. ساخت این بازار به دوره قاجاریه مربوط است و در ساخت آن مصالح آجری به کار رفته است. بازار نراق به بازار “شمس‌السلطنه” نیز معروف است و ساخت آن به قرن سیزدهم هجری برمی‌گردد. این بازار از سبک معماری و هویت تاریخی ارزشمندی برخوردار است و بازدید از آن به گردشگران پیشنهاد می‌شود. این بازار در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

آب انبار حاج مهدی

آب انبار “محله بالا” یا همان “حاج مهدی” در نراق قرار دارد و به زمان قاجاریه مربوط است. از آن جایی که این آب انبار به روی مسجد جامع شهر نراق استان مرکزی ساخته شده است، آن را آب انبار مسجد جامع نیز می‌نامند. ساخت این آب انبار توسط حاج مهدی ولد عبدالله صورت گرفته است و دارای پلان شمالی و جنوبی می‌باشد. در بازدید از آب انبار حاج مهدی، بادگیرها، منبع ذخیره آب، پوشش منبع آب، را پله و سردر تزئینی مشاهده خواهید کرد. منبع ذخیره آب این آب انبار از بادگیری که در سه طرف آن هواکش قرار دارد و از سقف گنبدی شکل تشکیل یافته و به شکل مکعب مستطیل است.

جاذبه‌های مذهبی دلیجان

امام‌زاده سلیمان

بقعه امام‌زاده سلیمان در شهر نراق قرار دارد و در قرن هفتم هجری از گنبد دو پوش و خشت و گل با معماری هشت ضلعی ساخته شده است. شِش امام‌زاده دیگر از نوادگان امام موسی کاظم(ع) به نام‌های مهدی، طاهر، مطهر و حسین و از نوادگان امام هادی(ع) سلیمان و هادی در این امام‌زاده دفن شده‌اند. حکایت شده است که محل شهادت این امام‌زاده‌ها نزدیکی نراق بوده است و از آن جایی که مردم نراق پیرو سادات علوی و دارای مذهب شیعه بودند، با احترام آن‌ها را دفن کرده‌اند. لازم به ذکر است، نراق در ۱۵ کیلومتری شهر دلیجان به سمت مشهد اردهال قرار دارد. این بقعه نیز، در سال ۱۳۷۹ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

امام‌زاده شاه یحیی

در شهرستان دلیجان و در حاشیه غربی نراق، بقعه امام‌زاده شاه یحیی قرار دارد که بنای آن بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و به دوره سلجوقیان مربوط است. این بقعه یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های آجری نراق می‌باشد. بقعه اما‌زاده یحیی نزدیکی بقعه اما‌زاده سلیمان است. می‌توانید از هر دوی آن‌ها به راحتی بازدید کنید. امام‌زاده یحیی نیز از نوادگان امام موسی کاظم(ع) می‌باشد و بنای بقعه او از بناهای سده هفتم به حساب می‌آید. دو امام‌زاده یحیی و سلیمان میان مردم محلی نراق و دلیجان از اهمیت خاصی برخوردارند. معماری بنای این امام‌زاده جالب می‌باشد و بازدید از آن برای معماران می‌تواند خوشایند و دلنشین باشد.

صنایع دستی دلیجان

یکی از قشنگی‌های بازدید از جاذبه‌های یک شهر، بازدید هم‌زمان از صنایع دستی آن منطقه است. در بازدید از جاذبه‌های شهر دلیجان استان مرکزی، صنایع دستی دلیجان را نیز مشاهده خواهید کرد که در برخی مکان‌ها به فروش نیز می‌رسند. صنایع دستی دلیجان شامل آثار چوبی، قالی و گلیم‌های دستباف و نقاشی روی چوب می‌باشند. در صورت تمایل می‌توانید نمئنه‌ای از این صنایع باارزش را به عنوان یادگاری از دلیجان خریداری کنید.

مطالب مرتبط: غار نخجیر دلیجان، روستاهای شهرستان دلیجان

حتما بخوانید: خانه معلم مرکزیعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران