شهرستان ساوه

جاذبه های گردشگری ساوه

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آشنایی با جاذبه های گردشگری ساوه

ساوه شهری به یادگار مانده از دوران ساسانی و گذشتگان است و پر از جاذبه‌های تاریخی و مناطق دیدنی می باشد. آبشارها، روستاها، مناطق طبیعی در کنار جاذبه‌ها و آثار تاریخی، دلیل خوبی برای سفر به ساوه است. پس در ادامه همراه ما باشید تا نگاهی به جاذبه‌ها و مناطق دیدنی این شهر بیاندازیم.

منطقه نمونه گردشگری روستاهای سنگستان و خلیفه کندی

این منطقه در بخش نوبران و در ۷۵ کیلومتری شهر ساوه قرار دارد. اطراف این منطقه را روستاهای دورزان- تجره- فستق- جلکبر- و جوشقان گرفته است. بانیان اولیه روستا از طوایف خلیفه لو از ایل شاهسون بوده‌اند که به مرور زمان بیشتر این افراد به شهرهای بزرگ اطراف مهاجرت کرده‌اند. رودخانه‌ها و باغات روستا از جاذبه‌ها طبیعی به شمار می‌رود که ارزش سفر به ساوه را دارد. آب و هوای روستا در فصل بهار معتدل و بسیار دلپذیر بوده و برای سفر فصلی عالی به نظر می‌آید.

منطقه نمونه گردشگری روستاهای کهک و بالقلو

این دو روستا از توابع بخش نوبران به شمار رفته و در ۴۵ کیلومتری جاده ساوه به همدان قرار دارند. روستای بالقو به خاطر باغات پر میوه( مانند گوجه سبز- گردو- شاه توت- و آلبالو) و آب و هوای مطبوعش مطرح شده است. از جاذبه‌های این روستا می‌توان به امامزاده نوح و چشمه آب نزدیک آن اشاره کرد. طبیعت بکر این منطقه گردشگران را تشویق میکند تا به این روستا آمده و از آب و هوا و باغات میوه آن استفاده کنند.

منطقه نمونه گردشگری روستای سامان

این روستا در شمال غرب ساوه قرار دارد. آبشارها، چرخ آب، درختان کهنسال و پوشش گیاهی خاص منطقه همگی از جاذبه‌های این روستا به شمار می‌رود. رود سامان را در طول سال پر آب خواهید یفت. در طول مسیر این رودخانه آسیاب‌هایی قدیمی با نام قازان بیگ وجود دارد. قلعه سامان نزدیک به قلعه صلصال و شاهزاده مسلم بوده و در غرب منقطه جای گرفته است. این منطقه بافتی قدیمی دارد و طبیعت بکر آن، منطقه را به محلی عالی برای بازدید از جاذبه‌ها و کوه پیمایی تبدیل کرده است.

منطقه نمونه گردشگری روستای باغ شیخ

جاذبه های گردشگری ساوه

روستای باغ شیخ، روستایی کویری است که در فاصله هشت کیلومتری از ساوه قرار دارد. معماری خانه‌های این روستا مطابق با بافت تاریخی و کویری روستا است. علاوه بر معماری زیبای خانه‌ها، کاروانسرای عبدالغفارخان از جمله جاذبه‌های باغ شیخ محسوب می‌شود. این کاروانسرا یک حیاط مرکزی و چهار ایوان دارد. در ساخت این بنا از آجر استفاده شده و با کاشی‌کاری‌های بسار زیبا، هنرمندانه تزیین شده است. اگر به دنبال بازدید از اثری تاریخی در ساوه هستید، حتما از کاروانسرای عبدالغفارخان دیدن کنید. تکیه باغ شیخ نیز با طرح شبستانی خود درست در مرکز بافت تاریخی روستا قرار گرفته. شرق این روستا زمین وسیعی وجود دارد که طبق آثار بدست آمده از این بخش، قدمت منطقه را تا حدود دوره‌های سلجوقی- ایلخانی و اواسط قرن هشتم قمری بازمی‌گرداند.

منطقه نمونه گردشگری شهر زیرزمینی آوه 

آشنایی با جاذبه های گردشگری ساوه

جاذبه های گردشگری ساوه

شهر آوه از جمله مهم‌ترین شهرها در دوران اسلامی بوده است که در زمان مغول‌ها متروک و در نهایت زیر خاک مدفون شد. بانی ساخت این شهر را در کتاب مرآت البلدان، اردشیر بابکان نامیده‌اند. بر اساس بررسی‌ها و مشاهداتی که در منطقه صورت گرفته، قدمت آن به عصر مفرغ، آهن و دوران میانی اسلام بازگردانده می‌شود. کاروانسرا- آب انبار- و امامزاده از جمله جاذبه‌های این منطقه هستند.

قیزقلعه

از جمله مطرح‌ترین آثار تاریخی در ساوه که باعث می‌شود گردشگران سفری به ساوه داشته باشند، بنای قیز قلعه است. این بنا در نزدیکی روستایی به همین نام و در فاصله ۲۳ کیلومتری جنوب غرب ساوه قرار گرفته است. در اکثر اوقات وقتی در مکانی بنای قیز قلعه باشد، بنای اوغلان قلعه( قلعه پسر) نیز یافت می‌شود. بنای قیز قلعه بر روی صخره‌ای مرتفع قرار دارد و کاملا بر دشت ساوه مسلط است. راه‌های ورود به قلعه از بوسیله چند راه پله سرپوشیده صورت می‌گیرد. در اطراف کاخ اصلی، حفره‌هایی را مشاهده خواهید کرد. از این حفره‌ها برای ذخیره آب استفاده می‌شد. این قلعه در سالیان دور به دستور حسن صباح بازسازس و مرمت شد. طبیعت اطراف این قلعه مکان مناسبی برای طبیعت گردان است. اگر شما به بازدید از ان قلعه رفته‌اید، می‌توانید از کوه‌پیمایی در این طبیعت زیبا لذت ببرید.

آبشار هندیس

آشنایی با جاذبه های گردشگری ساوه

جاذبه های گردشگری ساوه

آبشاری هندیس آبشاری کوچک است که هزار و ۳۱۶ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. این آبشار ۱۵ متری، در طول سال پر آب بوده و طبیعت اطراف خود را سیراب می‌کند. اگر به دنبال طبیعتی زیبا در ساوه، می گردید، منطقه هندیس محل خوبی برای بهره بردن از طبیعت است.

دریاچه سد الغدیر

ان دریاچه با ۸۵۰ هکتار در فاصله ۲۵ کیلومتری ساوه و بر روی رود قره چای احداث شده است. هدف از ساخت این دریاچه تنظیم آب رودخانه، جلوگیری از سیلاب، تامی برق و آب آشامیدنی منطقه بوده است.

جاذبه‌های ساوه به همین جا ختم نمی‌شوند و داخل شهر ساوه می‌توانید جاذبه‌هایی مانند مسجد جامع- موزه چهارسوق- بازار ساوه- و مسجد سرخ را ببینید. البته اگر میهمان ساوه هستید، چشیدن طعم انار ساوه را فراموش نکنید.

حتما بخوانید: سوغات محلی مرکزی نان فطیرعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران