شهرستان بندر کنگان

جاذبه های گردشگری کنگان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جاذبه‌های زیبای بندر کنگان

این مطلب مخصوص کسانی است که قصد سفر به بندر زیبای کنگان در معرفی کلی استان بوشهر را دارند. اگر می‌خواهید این بندر جذاب جنوبی را کشف کنید، قبل از سفر با جاذبه‌های دیدنی این بندر آشنا شوید. بندر کنگان شهری مملوء از آثر تاریخی و باستانی است. در سفر به کنگان از تمامی دوره‌های آثار تاریخی وجود دارد، ازجمله آب انبارها، تپه‌ها، برکه‌ها، خانه‌های اعیانی سیراف، قلعه‌ها، مساجد، کوزه‌ها و … . برای آشنایی بیشتر شما با این مکان‌ها، در ذیل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بندر سیراف

معرفی جاذبه های گردشگری کنگان

جاذبه های گردشگری کنگان

سیراف یک شهر باستانی در مرکز شهرستان کنگان است. در دوران پس از پیدایش اسلام، بندر سیراف به یکی از باشکوه‌ترین بنادر ایران در خلیج فارس تبدیل گردید. تمامی بنادر پر رونق و پیشرفته داخلی و خارجی شامل چین، هندوستان و شرق آفریقا با بازرگانان سیرافی تجارت مستمر و مستقیم داشتند. بندر سیراف به قدری پیشرفت کرده بود و تجارت در آن به اندازه‌ای رونق گرفته بود که مالکان خانه‌های اشرافی از آفریقا و هندوستان چوب مورد نیازشان را تهیه می‌کردند.

از قمست‌های عظیم تشکیل‌دهنده بندر سیراف می‌توان بیمارستان، خانه‌های چند طبقه، لوله کشی سفالی و سیستم فاضلاب را نام برد. همچنین مساجد تاریخی بسیاری همچون مسجد جامع و مسجد امام حسن بصری در این بندر از جاذبه‌های مهم تاریخی هستند. مرواریدهای دریای خلیج فارس بسیار ارزشمند و گران‌بها بودند و تاجران با صادر کردن آن‌ها به آفریقا، هند و چین سرمایه عظیمی وارد کشور می‌کردند. در گذشته در دیوارها و ستون‌های بناها از گچ‌بری استفاده شده بود و این نشانه ثروتمندی سیرافی‌ها و رونق تجارتشان بود. اما متأسفانه، در اثر وقوع زلزله‌ای مهیب سیراف ویران شد و امروزه، تنها ویرانه‌های آن به جا مانده‌اند.

خانه‌های اعیانی سیراف

یکی از آثار به جا مانده از دوران پس از اسلام، خانه‌های اعیانی سیراف هستند که با تاریخ گره خورده‌اند. اهمیت شهرسازی و معماری خانه‌ها و بناهای اعیانی سیراف بسیار زیاد هستند و تمامی این خانه‌ها در یک مکان مسکونی قرار دارند. بسیار جالب است که این محله توسط دکتر وایت هاوس از زیر خاک کشف شده است. بر خلاف خانه‌های امروزی‌تر، خانه‌های اشرافی در گذشته “منظر” نداشته‌اند. منظر به اتاق‌های مشرف رو به دریا گفته می‌شود که برای رهایی از هوای گرم تابستان ساخته می‌شدند و دارای تهویه مناسب بودند. در سال‌های اخیر، اکثرا خانه‌ها در خط ساحلی دریای خلیج فارس ساخته شدند و محل خانه‌های اعیانی در بخش مرکزی بندر طاهری قرار دارند و به عنوان میراث تاریخی در سال ۱۳۸۷ به ثبت ملی رسیده‌اند.

قلعه شیخ نصوری

معرفی جاذبه های گردشگری کنگان

جاذبه های گردشگری کنگان

قدمت قلعه شیخ یا همان قلعه نصوری به زمان قاجاریه مربوط است. بنای این قلعه را از مصالح گل، گچ و سنگ‌های بزرگ ساخته‌اند. از شگفتی‌های این قلعه می‌توان ۱۸ تابلوی نصب شده از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان غربی را نام برد. یک درب چوبی کنده کاری شده در ورودی قلعه وجود دارد که دارای ارزش تاریخی بسیار است. هشتی بزرگی با ۸ طاقچه ساده بعد از درب ورودی وجود دارد که بسیار زیبا است. از طریق پلکانی که در حیاط بیرونی بعد از هشتی وجود دارد، می‌توانید به طبقه دوم بروید. گچ‌بری‌ها، درب‌های چوبی و تزئینات گل و بوته جلوه خاصی به قلعه بخشیده‌اند. با این‌که معماری این قلعه به دوره قاجاریه مربوط است، طرح برخی از ستون‌هایش به ستون‌های بازاروکیل شیراز شباهت دارند. هم‌چنین، بادگیری مشابه به بادگیرهای ساختمان‌های ساحلی حاشیه دریای خلیج فارس در این قلعه وجود دارد.

گورستان صخره‌ای

معرفی جاذبه های گردشگری کنگان

جاذبه های گردشگری کنگان

در بازدید از گورستان صخره‌ای، گودال‌هایی را مشاهده خواهید کرد که در گذشته از آن‌ها برای جمع‌آوری آب استفاده می‌کردند. لایه‌ای نفوذناپذیر از ساروج در این گودال‌ها وجود داشته که آب بدون جذب شدن در آن‌ها باقی می‌مانده است. وجود این گودال‌ها سند بر این هستند که آب مورد نیاز مردم از طریق این گودال‌ها تأمین می‌شده است. احتمال دیگری هم که درباره این گودال‌ها وجود دارد این است که ثروتمندان بعدها از این گودال‌ها به عنوان گور استفاده کرده‌اند. البته از آن جایی که در آن زمان به دلیل بیماری‌های واگیردار طاعون و وقوع زلزله، مجبور بودند مردگان را به صورت فردی و گروهی دفن کنند و این گودال‌ها محل مناسبی برای این کار بودند. بنابر اعتقاد زرتشتیان نیز، اجساد انسان‌ها که نجس است، باید گوشتشان توسط درندگان دریده و خورده شود و سپس استخوان‌هایشان داخل چاه دفن شوند. دخمه‌های بدون سقف این محل نظریه زرتشتیان را کامل تأئید می‌کنند. پس از مقبره کوروش، یکی از معروف‌ترین دخمه‌ها، دخمه بندر سیراف است. این دخمه پس از ورود اسلام به ایران، به گورستان تبدیل گردید. سنگ قبرهای تابوت شکل در منطقه قبرهای پس از دوره اسلامی دیده می‌شوند که نوشته‌هایشان به خط کوفی و به طور برجسته هستند. در برخی از سنگ‌ها نیز آیات قرآنی همراه نام صاحب قبر حک شده‌اند. قدمت این گورستان به دوره ساسانیان برمی‌گردد و در دامنه جنوبی ارتفاعات بندر طاهری قرار گرفته است؛ جایی که ویرانه‌های شهر باستانی سیراف قرار دارند.

آرامگاه سیبویه

معرفی جاذبه های گردشگری کنگان

جاذبه های گردشگری کنگان

در شمال دره لیل سیراف، آرامگاه سیبویه واقع شده است. این آرامگاه متعلق به یکی از دانشمندان علم صرف و نحو به نام ابوبشرعمر بن عثمان است که به سیبویه معروف بود و در قرن سوم هجری زندگی می‌کرد. ساختمان این آرامگاه کوچک است و پس از خاکبرداری‌های انجام شده در این منطقه دو قبر صندوقی شکل دیگر پیدا شد که نوشته‌هایی با خط کوفی داشتند.  این قبور درعمق در یک و دومتری زمین قرار داشتند. این آرمگاه در سال ۱۳۸۱ به ثبت ملی رسیده بود اما متأسفانه به دلیل بی‌تفاوتی و سودجویی برخی مسئولان، این آرامگاه در سال‌های گذشته نقش قبر شد و محتویاتش به سرقت رفت.

چشمه آب گرم میانلو

چشمه‌ها و آب معدنی‌های فراوانی در استان بوشهر وجود دارند که دارای مواد معدنی مهم ازجمله سولفات، گوگرد و کلر هستند. در کنگان به دلیل ساختار زمین شناسی، چشمه آب گرم میانلو به وجود آمده است و دارای سولفات کلسیم و ترکیبات کلروسدیم و منیزیم می‌باشد. کسانی که ناراحتی‌های گوارشی و رماتیسم دارند، می‌توانند از خواص درمانی این چشمه بهره‌مند شوند.

بازار مرکزی کنگان

 در بهترین منطقه کنگان که خیابان وحدت است، یک مجتمع تفریحی- تجاری مدرن وجود دارد. این مجتمع بازار مرکزی کنگان محسوب می‌شود و دارای امکاناتی چون کافی شاپ و شهربازی می‌باشد. می‌توانید از خرید کردن در این مجتمع لذت ببرید.

اگر اهل جنوب هستید و کنگان را به خوبی می‌شناسید، بازدید از چه جاهایی را برای گردشگران توصیه می‌کنید. اطلاعات مفید و ارزشمند خود را در قسمت کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط: خانه معلم استان بوشهر، مکان های دیدنی استان بوشهر

حتما بخوانید: معرفی شهر کنگانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران