شهرستان گچساران

جاذبه های گردشگری گچساران

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی جاذبه های گردشگری گچساران

گچساران علاوه بر آب و هوای خوش و طبیعتی دست نخورده و زیبا، جاذبه‌های فراوانی دارد. برخی از جاذبه‌های این شهر طبیعی و برخی دیگر از آن‌ها جاذبه‌های تاریخی هستند. هرچند که بسیاری از گردشگران این شهر به امید لذت و استفاده از طبیعت منحصر به فرد آن عازم استان کهگیلویه و بویر احمد شده‌اند، اما جاذبه‌های تاریخی این استان نیز طرفداران و علاقه‌مندان خاص خود را دارد. برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گچساران، ما را همراهی کنید.

معرفی جاذبه های گچساران

جاذبه های گچساران

منطقه حفاظت شده کوه خامین

این منطقه از جمله جاذبه‌های طبیعی گچساران است. از آن‌جایی که کوه خامین انواع مختلفی از پوشش گیاهی و جانوری را در بر گرفته، به یکی از مناطق و جاذبه‌های محبوب گچساران تبدیل شده است. پوشش گیاهی منطقه شامل بلوط، انجیر وحشی، زالزالک، گون، چویل، کلخنگ، و ارژن است. گونه‌های جانوری منطقه هم شامل پلنگ، جغد، گرگ، خرگوش، سمور وحشی، شاهین، و خوک وحشی است. محبوبیت و ارزش این منطقه و نیز حمایت از پلنگ، بز، قوچ، پازن، میش، و کبک دری، باعث شد تا در سال ۱۳۷۸، منطقه کوه خامین به منطقه‌ای حفاظت شده تبدیل شود. آب و هوای کوه خامین نیمه مرطوب کوهستانی است که آب و هوایی مطبوع برای گردشگران و اهالی این منطقه به شمار می‌رود.

پل خیری و محمد خان

از جاذبه‌های تاریخی گچساران ، پل خیری و محمدخان است. گچساران را با نام شهر پل‌های تاریخی نیز می‌نامند و این بعلت وجود پل‌های متعدد تاریخی منطقه است. پل خیری و محمدخان به دلیل داشتن سبک‌های معماری مختلف به سه دوره تاریخی تعلق یافته و از این جهت از سایر پل‌های تاریخی منطقه متمایز شده است. قدمت این پل متعلق به دوران اول اسلامی است که گذر زمان باعث تخریب و فرسایش آن شده، در نتیجه در دوران صفوی اقدام به تعمیر و بازسازی آن می‌شود. گفته می‌شود، آثاری از دوران ساسانی را نیز می‌توان بر پیکره این پل مشاهده کرد که بر رودخانه خیرآباد احداث شده در سال ۱۳۷۷ جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

روستای دیل

روستای دیل از معدود جاذبه‌هایی است که به تنهایی یک پکیج گردشگری محسوب می‌شود. این روستا هردو جاذبه تاریخی و طبیعی را دارد. باغ‌های انار، هوایی مرطوب و طبیعتی کم نظیر از جمله جاذبه‌های طبیعی آن و تکیه، قلعه شاه، گنبدان گبر، قلعه برج و تنگ آسیاب از جمله جاذبه‌های تاریخی آن است.

آبشار گنج بنار

در فاصله ۷ کیلومتری از شمال گچساران، کوه خابیز دختری در دامان خود دارد که گیسوان آبی رنگش طراوت و خنکای خاصی را به منطقه بخشیده. آبشار گنج بنار ارتفاعی ۳۰ متری دارد و از چندین چشمه تغذیه می‌کند. وجود این آبشار نعمت بزرگی در منطقه است و راه فراری برای اهالی شده تا هنگامی که از گرمای هوا کلافه و خسته شده‌اند به دامان این آبشار پناه برده و از خنکای مطبوع آن لذت ببرند.

چهارطاقی خیرآباد

چهارطاقی خیرآباد احتمالا شناخته شده‌ترین اثر تاریخی گچساران است. این چهارطاقی خلاصه کوچکی از تاریخ، سبک معماری، مذهب، سیاست و نوع حکومت گذشتگان است. قدمت این اثر تاریخی به دوران ساسانیان باز می‌گردد و اطلاعات نسبتا خوبی از پادشاهان ساسانی را در اختیار می‌گذارد.

روستای مارین

از دیگر روستاهای تاریخی گچساران، روستای مارین است. این روستا دارای بهترین نوع آب و هوا است بطوری که در بهار و پاییز خنک و فرح بخش، در تابستان معتدل و خوب و در فصل زمستان سرد و خشک است. همین آب و هوای خوب باعث جذب و سرازیر شدن طبیعت دوستان از نقاط مختلف به گچساران می‌شود. البته به غیر از آب و هوای خوب، طبیعت زیبای منطقه نیز توجه گردشگران را به سمت خود جلب کرده است. سبک معماری روستا به روش سنتی بوده و خانه‌ها از خشت و گل آجر ساخته شده‌اند که باعث می‌شود با قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های روستا، به گذشته‌ها بازگردید و انرژی دوباره بگیرید.

قدم به قدم گچساران از انواع جاذبه‌های تاریخی و طبیعی پر شده است. آب و هوای خوش منطقه و بازدید از جاذبه‌های آن بهانه خوبی است تا بار سفر را بسته و برای چند روزی، به دور از هیاهو و شلوغی شهرها و روزمرگی کار، به گشت و گذار در دل طبیعت پرداخته و از صفا و صمیمیت مردمان روستا لذت ببرید و طعم غذاهای محلی را بچشید. سفر به گچساران آرامش روحی روانی را به شما هدیه داده و به شما انرژی دوباره‌ای خواهد بخشید.

مطالبی که باید بخوانید: معرفی کلی شهرستان گچساران، روستاهای شهرستان گچسارانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران