شهرستان بندرعباس

جزیره رنگین کمان /نقاشی خداوند در دل طبیعت هرمز

  • جزیره رنگین کمان /نقاشی خداوند در دل طبیعت هرمز
  • جزیره رنگین کمان /نقاشی خداوند در دل طبیعت هرمز
  • جزیره رنگین کمان /نقاشی خداوند در دل طبیعت هرمز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

نقاشی خداوند در دل طبیعت هرمز در ۸ کیلومتری بندرعباس قرار دارد .این جزیره یکی از مهم ترین گنبدهای نمکی در دنیا به شمار میرود.

جزیره هرمز

هرمز از لحاظ زمین شناسی از مهم ترین گنبدهای نمکی در دنیا و از دیدگاه زیبایی شناسی بی رقیب ترین آنهاست.

خاک تاکنون این همه طیف رنگی را در خود جای نداده است. جزیره رنگارنگ هرمز برای خود جعبه مداد رنگی کاملی است و رنگ های متنوع آن هر چشمی را خیره می کند

گلک

شاه کلید خلیج فارس، جزیره رنگین کمان و مرکز شگفتی های زمین شناسی، جایی است که به ساحل‌های رنگی معروف است و می توان نوعی خاک خوراکی به نام ‘گِلَک’ را از دل کوه های سرخ آن استخراج و به عنوان ادویه ای خوش رنگ در تهیه غذا و سس به کار برد.

در راه دریایی قشم به جزیره هرمز کوه هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز دیده می شود. در میان این کوه ها، کوه قرمز رنگی وجود دارد که خاکش خوراکی است و مردم محلی این کوه را «دلک» می نامند و از خاک سرخ آن به عنوان ادویه در طبخ ماهی و نان و تهیه ترشی و مربا استفاده می کنند.

استفاده خوراکی از خاک هرمز

این خاک خوش رنگ جایگاه ویژه ای در تهیه غذاهای بومی این جزیره دارد و از آن برای پخت بسیاری از غذاهای دریایی و حتی نان محلی هرمز به نام ‘تُمشی’ استفاده می شود.
برای این کار مردم محلی ابتدا گلک را در آب مخلوط و پس از ته نشین شدن خاک، آب سرخ حاصل را با نمک به دست آمده از دل کوه های این جزیره حل و سس محلی تهیه می کنند.
در حقیقت سس به دست آمده از این فرایند، خمیر مایه بسیاری از غذاهای محلی هرمز را تشکیل می دهد و می توان رد پای آن را به عنوان یک مکمل اصلی در تهیه غذاهای این جزیره به خوبی مشاهده کرد.

تمام مردم منطقه مقداری از خاک سرخ این کوه را که به آن خاک معدن می‌گویند در خانه خود دارند و در پخت انواع نان و ماهی در کنار سایر افزودنی‌ها به عنوان طعم دهنده از آن استفاده می‌کنند. این خاک بسیار نرم است و نیازی به صاف کردن ندارد.

سایر جاذبه های ایران ما :

جنگل دریایی حرا (مانگرو) قشم     آبگرم خورگو بندرعباسعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران