کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون

جشن حکومت زن (جشن محصول) در اصفهان

 • جشن حکومت زن (جشن محصول) در اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جشن حکومت زن در روستاى افوس، از توابع شهرستان فریدن، در سال‌هاى قبل به شکلى با شکوه برگزار مى‌ شد. این روستا در ۳۸ کیلومترى غرب فریدن قرار دارد.

این جشن مصادف با زمان برداشت محصول است و معمولاً ۸۰ روز بعد از فروردین برگزار مى‌شود. در یکى از روزهاى اواخر بهار، انجمنى از ریش‌ سفیدان و بزرگ‌ ترها و تنى چند از زنان گیس سفید و مسن که سرد و گرم روزگار را چشیده باشند، تشکیل مى‌شود. وظیفه اصلى این انجمن تعیین روز قطعى برگزارى جشن است. ضمناً، انجمن گروهى را که مى‌بایست مقدمات جشن را فراهم کند، انتخاب مى‌کند. افراد در این کمیته وظیفهٔ مخصوص دارند. مهم‌ ترین وظیفه این گروه انتخاب حاکم است که پس از مشورت و گفتگوى زیاد از بین زنان ده انتخاب مى‌گردد. این حاکم باید رشید و بلند قامت باشد، جذبه و شهامت داشته باشد و به حسن خلق و نیکوکارى معروف باشد. آنچه در انتخاب یک حاکم دخالت زیاد دارد، ‌ آن است که بین زنان محبوبیت خاص داشته باشد، خوب حرف بزند و امر و نهى کند و در فرمانش ثابت‌ قدم باشد. زنى که به عنوان حاکم زن انتخاب مى‌گردد، براى خانواده و همسرش مایه افتخار است. بعد از انتخاب حاکم، زیر نظر او «رجال دولت» و «اعیان مملکت» انتخاب مى‌‌گردند و جایگاه‌ شان در بارگاه معین مى‌شود. قراولانى نیز براى بارگاه و دروازه‌ ها انتخاب مى‌شوند.

شخصى مامور مى‌شود که چند روز عصر در ده جار بزند و به مردم اطلاع دهد، با اعلان و تعیین روز جشن، شور و شوق مردم را فرا مى‌گیرد. همه با میل و علاقه آماده برگزارى جشن مى‌شوند و از بستگان‌ شان در دهات مجاور و شهرها نیز دعوت مى‌کنند.

در این جشن، زنان وظایفى خاص و مردان نیز مراسمى مخصوص دارند که باید دور و جدا از هم انجام دهند. میدان بزرگ ده چراغانى مى‌شود و دیوار و کف میدان با قالى مفروش مى‌گردد. کرسى‌ها و تخت و بارگاه برپا مى‌شود و روى تخت به زیباترین وجه تزئین مى‌گردد. در روز جشن نباید هیچ مردى در ده باشد. بنابراین، روز قبل از جشن عده‌اى از مردان وسایل خواب و خوراک خود را بر مى‌دارند و راهى سرچشمه مى‌شوند. بقیه مردان و پسران باید صبح روز جشن از ده خارج شوند. در این روز اداره امور ده به دست زنان است.

با شروع جشن، دروازه‌هاى ده قرق مى‌شوند و هیچ مرد یا پسرى حق ورود به ده را ندارد. اگر کسى ندانسته وارد شود، قراولان او را به حضور حاکم مى‌آورند. حاکم یا یکى از وزراء با او صحبت مى‌کنند و علت آمدن او را جویا مى‌شوند. دومین سوال از او این است که: مگر نمى‌دانستى امروز جشن حکومت زن است و هیچ مردى حق ندارد که وارد شود. بسته به نوع جوابى که مرد تازه‌ وارد مى‌دهد، او را مى‌بخشند یا تنبیه مى‌کنند.

در صبح روز جشن، زنان بهترین لباس خود را مى‌پوشند و دستهٔ رامشگران زن در گوشه‌ اى از بارگاه مى‌نوازند. مدعوین و درباریان به دستور حاکم با چاى و شربت پذیرایى مى‌شوند. همه زنان ده، به هر ترتیب که بتوانند، خود را به میدان مى‌رسانند و اگر در میدان جایى نیافتند، به بام‌ خانه‌ها مشرف به میدان مى‌روند. همه زنان شاد و مسرورند. به جلال و جبروت حاکم یک‌ روزه غبطه مى‌ خورند، کف مى‌زنند و شادى مى‌کنند، با صداى بلند شادباش مى‌گویند. زنان مسن که رقص چوبى را به استادى مى‌دانند در وسط میدان حاضر مى‌شوند و دست در دست یکدیگر حلقه مى‌کنند. سپس، ‌ با آهنگ ملایم، رقص چوبى آغاز مى‌شود. زنان مسن، زنان دیگر را به پایکوبى وا مى‌دارند. با اجازه حاکم، زنان جوان‌تر در میان زنان مسن به رقص مى‌پردازند. وقتى رقص چوبى زنان پایان یابد، ‌ به دستور حاکم، رقص دختران آغاز مى‌گردد. لباس دختران در این رقص متحد الشکل نیست، عده‌اى لباس روستایى و تعدادى لباس شهرى به تن دارند. این گوناگونى لباس در رقص آن‌ قدر بدیع است که زنان دیگر را به تعجب وا مى‌دارد.

این مراسم تا کمى بعد از ظهر ادامه دارد و سپس حاکم به زنان دستور مى‌دهد که مدعوین و زنان ده براى صرف ناهار به منازل خود بروند. بعد از آن‌ که بارگاه خالى شد، دستور مرخصى وزراء و درباریان نیز صادر مى‌گردد و حاکم با ندیمه‌ هاى مخصوص و قراولانِ حاضر به منزل مراجعت مى‌کند و فقط چند نگهبان از بارگاه نگاهبانى مى‌کنند.

در همین روز، در سرچشمه که در ۵ کیلومترى روستا در دل کوهستان است، مراسم دیگرى برپا است: مردان به محض ورود به سرچشمه جایگاه مخصوص خانوادگى خود را که اجدادشان در آن مى‌نشستند، آب و جارو مى‌کنند و چادرها را برپا مى‌دارند. وقتى همه چادرها برپا گردید، چنان منظره بدیع و جالبى به وجود مى‌آید که انسان را به یاد زیباترین پلاژهاى سواحل دریا مى‌اندازد.

رنگ گوناگون چادرها و این که در دو طرف دره در امتداد سیصد متر در شیب زمین به طور مطبق نصب شده‌اند، نسیم ملایم و خنک کوهستان که به این چادرها مى‌وزد، مردان دهاتى با شلوارهاى گشاد که داخل چادرها و در کنار منقل و قورى و سماور لمیده‌اند، منظره پیران و جوانان و پسربچه‌ ها که به حکم مراسم از مادران‌ شان جدا شده‌ اند، چمباتمه‌ زدن عده‌اى از بچه‌ها در چادرها، بوى غذا که فضاى سرچشمه را در بر مى‌گیرد، آن‌طرف‌ تر صداى جوشش آب از زمین، هیاهوى عده‌اى از مردم که هنوز به دنبال جاى مناسب براى استقرار چادر مى‌گردند، منظره کوهستان پر برف افوس و استخرى که در قسمت شمال سرچشمه از انباشته شدن آب به وجود آمده، چشم‌اندازى است که هر بیننده‌اى را به تحسین وا مى‌دارد.

غذاى مردها در سرچشمه از شب پیش آماده شده است و در همان‌ جا گرم مى‌شود. وقتى کسى از نزدیک چادرها عبور مى‌کند، صاحب چادر با کمال خلوص و بدون ریا با صداى گیرا، وى را دعوت به صرف غذا و چاى و میوه مى‌کند. بعد از غذا، مردان مسن‌ تر با نشستن به دور سماور و منقل و قورى از گذشته‌هاى این جشن صحبت مى‌کنند.

مردان جوان و پسربچه‌ها از قسمت‌هاى مختلف دره کوهستانى سرچشمه دیدن مى‌کنند و بعضى از آن‌ها براى آوردن برف، راه ارتفاعات را در پیش مى‌گیرند.

وقتى جوانان از بازدید قسمت‌هاى مختلف سرچشمه فراغت یافتند، در حدود ساعت ۳ بعدازظهر صداى تکبیر و اللّه‌اکبر در کوهستان طنین مى‌افکند. این صداى مؤذن است که مردم را به نماز و دعا دعوت مى‌کنند.

مردان و پسران با شنیدن صداى مؤذن به سمت غرب سرچشمه که مکانى رفیع و مسطح است، مى‌شتابند؛ امام جماعت حاضر است و نماز ظهر و عصر برگزار مى‌گردد. صداى دعا در کوهستان طنین مى‌افکند و دل‌ها را به خدا نزدیک مى‌کند. نماز و دعا ساعت ۴ بعدازظهر پایان مى‌پذیرد و سپس مردم با یکدیگر دست مى‌دهند.

مراسم سرچشمه از این ساعت به بعد تمام مى‌شود و هر کس مى‌خواهد مى‌تواند بار و بنه خود را جمع کند و عازم ده شود. زنان تا دروازه ده به استقبال مردان مى‌آیند و همراه آنان کوچه‌هاى ده را طى مى‌کنند و در پیاده کردن اثاثیه و بار به آن‌‌ها کمک مى‌کنند. حوالى غروب همه مردان و پسران به خانواده خود ملحق مى‌شوند. زنان از انجام مراسم خود و مردان از رویدادهاى سرچشمه براى یکدیگر نقل مى‌کنند. هر طرف با دقت به سخنان طرف دیگر گوش مى‌دهد، تا آنچه مى‌شنود در لوح ضمیرش نقش بندد و در آینده بتواند جشن را بهتر از گذشته اجرا کند.


3 به این مطلب امتیاز دهید

عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مهدی در ۲۶ آبان ۱۳۹۶

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • احمد در ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  درود و عرض ادب در مورد مقاله ای که در رابطه با لنبان طرح نمودیدلازم دیدم تشکر بنمایم اما پیش از هر چیز شایسته بود که هم حضرت عالی و هم اساتیدی که در این خصوص زحمت کشیده اند با اندکی دقت در وجه تسمیه لنبان به واژگان مردمان همسایه که پایشان به آن محل هم باز شده یعنی بختیاریها خیلی خود را در چم و خم واژه شناسی قرار ندهید زیرا در گویش لری جنوبی و عموم مردم جنوب لنبان lonban یا لنبونlonboun به معنای گیاه بیشه است که در مناطق جنوبی سقف خانه های روستایی خصوصا خانه های لب خور ها ، تالاب ها و باتلاق های خوزستان را از ان می بافند. لذا بنده اعتقادم این است که در مطالعه اکوسیستم محل مزبور خصوصا الگوهای گذشته انجا حتما به ریشه این نام خواهید رسید.

 • parisa در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  الان که دیگه اصلا روغن جامد نیست. روغن مایع آفتابگردان چطوره؟مشکلی نداره؟

 • مر در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ما در آبان از این آبشار بازدید کردیم، مسیر خیلی خیلی دور و خلوت و خطرناک بود، جاده خاکی بود، حدود سه ساعت و نیم با ماشین تو جاده خاکی راه بود، با ماشین شاسی کوتاه میشد رفت ولی خیلی دور بود و مسیر صعب‌العبور بود، بعد از رسیدن به خود امامزاده گزو،حدود ۳۵ دقیقه از کوه باید پایین رفت تا به آبشار رسید و حدود ۴۵ دقیقه از کوه باید بالا رفت تا دوباره به امامزاده برگشت، کوهنوردی خیلی سنگینی هم دارید حسابی خسته میشید ولی آبشار خیلی قشنگه,مسیر روی گوگل مپ موجود نیست

 • خاقانی در ۱ آذر ۱۳۹۶

  شرایط رزرو خانه معلم اراک

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۳ آذر ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین

 • مریم در ۴ آذر ۱۳۹۶

  ممنون برای آموزش خوبتون🌹

 • ديلمستان در ۴ آذر ۱۳۹۶

  مسیر اول آسفالته. چرا مسیر اصلی را تغییر دادید؟ چه کاریه؟ ضمنا این روستا جز بخش خورگام شهرستان رودبار و زبانشم دیلمی است. لطفا اصلاح کنید

  • leila در ۵ آذر ۱۳۹۶

   ممنونم از توجهتون.حتما اصلاح میشود

 • وحید در ۹ آذر ۱۳۹۶

  رودخانه های سیکان در شهرستان دره شهر و سراب ، و چندین رودخانه دیگه لحاظ نشدن.

 • علی در ۱۳ آذر ۱۳۹۶

  به ارومیه قلب کردستان به ارومیه شهرکردنشین تشریف بیاوریدوازمناطق دیدنی وتاریخی ان دیدن کنید…بژ ی کوردستان

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  عالییییییییی😘😘😘😘

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خوب بود

 • مجتبی در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خیلی لایک دارین با تقدیر وتشکر فراوان از شما

 • سعید در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  سلام. اسم روستای کورابلاغ ه اشتباه کوره‌جان وارد شده است لطفا اصلاح نمایید

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  یکی از رود هارو ننوشتن چون من در جدول ی سوال اومده یکی از رود های استان خوزستان که پنج کلمه ایه و دوکلمه اولش ک ر اخری هم ن

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  من همون ناشناس بالاییم لطفا اگه کسی جواب سوالو دونست بگه

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • ارومیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • آرمان در ۱۹ دی ۱۳۹۶

  سلام.خسته نباشید عرض میکنم.فک کنم عبارت آلکاوا صحیح نمی باشد.و عبارت علیک آباد در نقشه های طرح تفصیلی و پیشنهادی شهر اشنویه با پیشنه ۳۵ سال قدمت موجود می باشد.

 • اورمیه آذربایجان در ۲۲ دی ۱۳۹۶

  یاشاسین گوزل آذربایجان
  یاشاسین گوزل اورمیه

  😍😍😍😍😍😍💖💖💖💖💖💖💖💖

 • سحر در ۲۳ دی ۱۳۹۶

  اولین باری بود که به مناطق ترک نشین سفر کردم شهر زیبای ارومیه بود.با مناطق بکر وطبیعت زیبا و هوای عالی

 • ترک وطن پرست در ۲۵ دی ۱۳۹۶

  با علی هستم که ارومیه را قلب کردستان می داند -اولا ارومیه اسمش رو خودشه:”

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  سنی چوخ سویوروم اورمیه 💓
  سن بنیم حیاتمسان اورمیه 💓
  عشقیم، نفسیم،جانیم:
  اورمیه آذربایجان

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  قاداین آلیم گوزل اورمیه❤
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  فدای شهر زیبای اورمیه بشم.
  سنی چوخ‌ سویوروم اورمیه آذربایجان ❤
  یاشاسین آذربایجان💓
  یاشاسین اورمیه 💓

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • م زعفرانيه در ۴ بهمن ۱۳۹۶

  دهکده توریستی زعفرانیه سبزوار در کنار جاده اصلی تهران مشهد قرارداره و اثار تاریخی متعددی داره توصیه دارم موقع رفتن به مشهد مقدس از این دهکده دیدنی بکنید حتی با یه روز هم تموم نمیشه واقا دیدنیس اثار ان عبارتند از کاروانسرای شاه عباسی – اب انبار – قهوه خانه قدیمی – ارگ – یخچال – چاپار خانه – اقامتگاه – قبرستان مسافران ابریشم – حمام قدیمی- کویر اماده افرود- پناهگاه گل ممد قهرمان داستان ده جلدی کلیدر رمان نویس بزرگ استاد محمود دولت ابادی-ابشار در شمال روستا – کال شور در جنوب روستا و…..

 • مختار نوربخش در ۶ بهمن ۱۳۹۶

  درود بر سیاهکل

 • جانیم تبریزیم در ۹ بهمن ۱۳۹۶

  هموطن اورمیه ای انقدر خودتو هلاک نکن اگه اورمیه قلب آذربایجان باشه که نیست یک نفر هموطن کرد نمیگه قلب کردستان قلب اونجایی هست که من اونجا نفس میکشم پس الکی خودتو خسته نکن . یاشاسین آزربایجان یاشاسین تبریزیم

 • مهدی صالحی در ۱۴ بهمن ۱۳۹۶

  سلام پیشنهاد می کنم از روستای اسجیل هم دیدن کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببریدو از مهمان نوازی ساکنان آن بهره مند شوید.

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان ❤
  یاشاسین اورمیه ❤

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • گوزل تبریز در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  اورمیه عشق ، جان و‌ قلب آذربایجان هست.
  گوزل تبریزدن ، گوزل اورمییه سلام 💪💪💪
  تبریز ائلمیدی ❤ اورمیه سئوگلیمدی

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه 💪

  اورمیه قلب آذربایجان 💪💪💪💪💪💪

 • عشقیم تبریز در ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

  با اون نفر با اون اسم تقلبی هستم این هلاک کردن نیست ❌❌

  یاری جانیم تبریز 😍
  یاری جانیم اورمیه 😍
  یاشاسین آذربایجان

 • آیدین در ۲۲ بهمن ۱۳۹۶

  تبریز قدمتی بیش از کوچ آریایی هابه ایران را دارد…
  همچنین تپه حسنلو و شهر خیاو…یا همون مشگین شهر تاریخی بیش از ۷ هزار سال دارد…و راجب اون دوست عزیز که فک میکنن اورمیه خاک کوردستان تخیلی میباشد…..ازربایجان اورمیه تبریز اردبیل زنجان و همدان یاشاسین…

 • اورمیه آذربایجان در ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه💪
  یاشاسین اردبیل 💪
  یاشاسین زنجان 💪