شهرستان شاهرود
 • جنگل ابر شاهرود
 • جنگل ابر شاهرود
 • جنگل ابر شاهرود
 • جنگل ابر شاهرود
 • جنگل ابر شاهرود
 • جنگل ابر شاهرود
 • جنگل ابر شاهرود
 • جنگل ابر شاهرود
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جنگل ابر شاهرود یکى از دست ‌نخورده‌ ترین جنگل‌ هاى ایران است که در ۴۵ کیلومترى شمال شهر شاهرود قرار دارد. این جنگل در استان سمنان و در نزدیکى روستاى ابر واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است.

جنگل ابر از جنگل‌ های زیبا و خوش‌ آب و هوای استان سمنان است که در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.

مساحت جنگل ابر (مشخصات):

این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌ های سرسبز شمال کشور است و از آنجا که فضای این جنگل را پوششی از ابر فرا گرفته به همین دلیل این جنگل را جنگل ابر می‌ نامند.

 

دیدنی های جنگل ابر:

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌ سار های فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌ های این جنگل است.

جایى که از ضخامت کوه‌ هاى البرز کاسته مى‌ شود و ابر هاى گرفتار در پشت این دیواره از لا به‌ لاى دره‌ ها به سمت جنوب سرازیر مى‌ شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعد از ظهر تا نیمه‌ هاى شب با سرد شدن هوا چنان مى‌ نماید که جنگل به روى ابر ها سوار شده است. این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایى متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است. در عمق جنگل تپه‌ هاى پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است.

مشهورترین درخت موجود در جنگل ابر، اورس است. درختى با ریشه‌ هاى بلند که روى زمین مى‌ خزد.

مناطق ابتدایى جنگل ابر ییلاق چوپانان گلستانى است، اما در عمق جنگل اثرى از انسان دیده نمى‌ شود.

جنگل ابر شاهرود با ۳۵ هزار هکتار وسعت به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد. اول این که قسمتی از جنگل‌ های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی آن کم نظیر است. دلیل دوم مربوط به «اکوتن» این ناحیه می‌ شود؛ یعنی مرز میان‌ بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی. به‌ طوری که می‌ توان در جنگل‌ های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که این امر در گونه‌ های جانوری هم تاثیر گذار بوده است. دلیل سوم آنکه به‌ خاطر جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است، شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب می‌ شود.

قدمت جنگل ابر شاهرود:

قدمت جنگل‌ های هیرکانی که جزو بقایای دوران سوم زمین‌ شناسی هستند از یک سو و وجود ۸۰ گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌ های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و … از سوی دیگر، نشان می‌ دهد که این اراضی می‌ توانند همچون موزه زنده‌ ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرند. بخشی از گردشگران این منطقه، گیاه‌ شناسانی هستند که برای دیدن گونه‌ های نادر گیاهی موجود در جنگل‌ های هیرکانی به ایران می‌ آیند. دسته دیگر نیز، توریست‌ های عمومی هستند که بیشتر از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه به ایران می‌ آیند.

طرح جنگل کاری احیا و غنی سازی جنگل‌ های مخروبه ابر و قطری از سال ۱۳۷۰ به اجرا در آمده است که وسعتی برابر ۱۱,۲۱۶ هکتار از دامنه‌ های شمالی را شامل می‌شود. همچنین بیش از ۲۰۰ هکتار از مناطق فوق قرق و عملیات نهال کاری با کاشت گونه‌ هایی مانند بلوط، افرا، شیردار، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز و تعدادی سوزنی برگ از جنس لاریکس و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه‌ های ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی انجام شده و عملیات فوق همچنان ادامه دارد.

گونه های جانوری جنگل ابر:

از گونه‌ های جانوری این منطقه می‌ توان خرس قهوه‌ ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام‌ برد.

این جنگل ۱۱۴اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. در جلسه شورای عالی محیط زیست در ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۳ جنگل ابر منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست در آمد.

جنگل های مشابه جنگل ابر :

جنگل دالخانی رامسر      جنگل قندقلو در نمین    دشت دریاسر تنکابنعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی همشهری آنلاین

3- فارس نیوز

4- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده شاهرود به آزاد شهر، جاده روستای قلعه نوخرقان، جنگل ابر
قدمت
جنگل‌ های باستانی دوره هیرکانی
تاریخ ثبت در آثار طبیعی ایران
20 بهمن 1389
شماره ثبت در آثار طبیعی ایران
114

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • محسن در ۱۶ شهریور ۱۳۹۶

  سلام خیلی دوست دارم.