شیرینی جوزغند سوغات استان مرکزی + طرز تهیه

  • شیرینی جوزغند سوغات استان مرکزی + طرز تهیه
  • شیرینی جوزغند سوغات استان مرکزی + طرز تهیه
  • شیرینی جوزغند سوغات استان مرکزی + طرز تهیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جوزغند نوعی شیرینی محلی و خاص است که در استان مرکزی و به خصوص شهر نراق تهیه می شود و به روایتی گران ترین شیرینی داخل کشور گزارش شده است.

طرز تهیه شیرینی جوزغند:

جوزغند از میوه‌ ای به نام هلو که هم‌ خانواده الگ است یا آلوی بخارا ساخته می‌ شود که طعم ترش و شیرین دارد.

برای درست کردن این شیرینی میوه‌ هلو را پوست می‌ کنند و سه روز در پشت بام‌ قرار می دهند تا آفتاب بخورد و خشک شود. سپس هسته‌ آن را خارج می‌ کنند و یک روز دیگر در آفتاب می‌ ماند. بعد داخل این میوه را با مواد مخلوط تشکیل‌ شده از بادام، شکر، هل، مغز هسته زردآلو و خاک قند پر می‌ کنند.

این شیرینی سنتی را معمولا برای شب یلدا آماده می‌ کنند و می‌ توان آن را تا یک سال در فریزر یا حتی کمد نگه داشت.

نکته جالب توجه در مورد شیرینی جوزغند این است که یکی از کمک‌ های مردمی که در هشت سال دفاع مقدس به جبهه‌ های جنگ ارسال می‌ شده، جوزغند بود. می‌ گویند تصاویری از دوران جنگ وجود دارد که رزمندگان نراق را با جوزغند آویخته به گردن نشان می‌ دهد. در بین رزمندگان نراقی جوزغند معروف به نارنجک لپی بود چون آن را درون دهان خود می‌ گذاشتند و بعد ازخوردن آن اعتقاد داشتند در شکم منفجر می‌ شود و انرژی خود را آزاد می‌کند. این غذا نیاز به گرم کردن نداشت، فاسد نمی‌ شد، فضای زیادی را اشغال نمی‌ کرد و کالری بسیار بالایی از خود آزاد کرده و احساس سیری به رزمنده دست می‌ داد؛ به همین دلیل جوزغند را صرفا یک شیرینی محلی نمی‌دانند.

به نظر می‌ رسد در گذشته‌ های دورتر، محدودیت‌ های زمان جنگ، افراد را مجبور می‌ کرده دست به ساخت چنین محصولاتی بزنند. برای مثال مطالعات نشان می‌ دهد حلوا شکری هم در ابتدا به خصوص در عصر صفویه به عنوان یک جیره جنگی ساخته می‌ شده و نکته جالب توجه این است که خاستگاه حلوا شکری هم منطقه جاسب و شهر نراق است.

ویژگی‌ هایی که جوزغند دارد، آن را به یک جیره غذایی تبدیل کرده است و رزمندگان در زمان جنگ با نوشتن نامه به خانواده‌ هایشان از آن ها می‌ خواستند که برای آن ها از این شیرینی بفرستند تا آن را به عنوان یک وعده غذای کامل در عملیات جنگی استفاده کنند، به عبارتی نوعی جیره جنگی هم بوده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران