شهرستان زاهدان
  • حسینیه یزدیها زاهدان
  • حسینیه یزدیها زاهدان
  • حسینیه یزدیها زاهدان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

حسینیه یزدیها زاهدان، بنای این حسینیه در سال ۱۳۱۲ هجری قمری توسط سه تن از معماران یزدی احداث شده است. این حسینیه اولین و قدیمی ترین حسینیه در شهر زاهدان می باشد و در ایام سال به مناسبت های گوناگون مراسم ویژه ای در آن برگزار می شود.

همزمان با شکل گیری نوین شهری زاهدان در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی یزدی ها که اصلی ترین مهاجران اولیه آن بودند مبادرت به احداث مجموعه ای از ساختمان های اداری مذهبی و شخصی نمودند که حسینیه یزدی ها واقع در بافت قدیم شهر زاهدان یکی از آنها است.

این حسینیه دارای یک صحن بزرگ برای عزاداری، آشپزخانه و سردخانه و یک حیاط بزرگ برای نخل گردانی می باشد.

موقوفه حسینیه یزدیها در خیابان شریعتی زاهدان، روبروی اداره پست قرار دارد و هر ساله در ایام محرم پذیرای هزاران نفر از عزاداران به ویژه در روز تاسوعا و عاشورا و شام غریبان می باشد.

هزینه برگزاری مراسم در این موقوفه از محل کمک های مالی خیرین و عاشقان امام حسین و بخشی دیگر از مخارج عزاداری و پذیرایی از محل درآمد رقبات تجاری این حسینیه تامین می گردد.

حسینیه یزدیها از روز اول محرم با برپایی مجالس سخنرانی و عزاداری و از روز پنجم محرم با دسته روی در خیابان ها، حال و هوای شهر را محرمی و حسینی می کند و نقطه اوج این عزاداری ها در روز تاسوعا و عاشورا و شام غربیان در این حسینیه نمایان می شود و مردم زاهدان با علاقه وافری که به این موقوفه قدیمی دارند، هرساله از پیر و جوان و زن و مرد با مراجعه به حسینیه یزدیهای زاهدان به عزاداری و گریستن برای امام حسین (ع) می پردازند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل اوقاف سیستان و بلوچستان

اطلاعات این مکان
آدرس
زاهدان، خیابان شریعتی، مقابل اداره پست
سال ساخت
1312 هجری شمسی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران