شهرستان کاشان
  • حمام فین کاشان
  • حمام فین کاشان
  • حمام فین کاشان
  • حمام فین کاشان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

حمام فین کاشان که در مجموعه باغ فین قرار دارد، به علت قتل امیرکبیر در آن محل به شهرت رسیده است. ر ادامه با هم بیشتر راجع به حمام مهم و تاریخی می خوانیم:

در قسمت جنوبی باغ فین دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و بزرگ معروف است. حمام کوچک از آثار دوره صفویه و همراه با بنای اولیه باغ فین ساخته شده ‌است و حمام بزرگ در دوران قاجاریه به وسیله فتحعلی شاه ساخته شده ‌است.

حمام کوچک و عمارت سردر مربوط به دوره صفویه هستند. حمام کوچک فین کاشان به خاطر قتل میرزا تقی ‌خان امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی مشهور است.

حمام بزرگ مخصوص امرا و حمام کوچک اختصاص به استفاده خدام داشته ‌است.

در هر یک از حمام ‌ها قسمت هایی شامل ورودی، گرمخانه، آبنما، خزینه، محل نظافت و سربینه (رختکن) به چشم می‌ خورد. کانال هایی جهت تعویض آب خزینه ‌ها و حوضچه‌ ها در کف حمام ‌ها وجود دارد. دیوار حمام ‌ها با عایق رطوبتی مخصوص (ماسه، آهک یا ساروج) پوشانده شده‌ است. این حمام دارای دالان‌ ها و راهروهای زیادی است و معماری زیبایی دارد.

بنای حمام فین در ۱۵ آذرماه سال ۱۳۱۴ خورشیدی به شمار ۲۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در پی تلاشی چند ساله، یونسکو نیز در سال ۲۰۱۱ میلادی، باغ فین را، که حمام فین نیز در آن مجموعه قرار دارد، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
آدرس
کاشان، خیابان امیر کبیر، ضلع جنوبی باغ فین
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
15 آذر 1314
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
238

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران