خانه اخوان حقیقی در اصفهان

  • خانه اخوان حقیقی در اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

خانه اخوان حقیقی از بناهای بسیار جالب دوران زندیه است. تعمیرات و مرمت این خانه در سال های قبل از پیروزی انقلاب انجام شده و قسمتی از آن نیز در سال های اخیر مرمت و بازسازی شده است. معماری خانه حقیقی تماماً دارای نشانه های صفوی است و کمتر عنصر قاجار در آن دیده می شود.

پس از ورود به حیاط،‌ فضای نسبتاً‌ بزرگی شامل حوض، کف حیاط که آجر فرش شده و باغچه نمایان می شود. در قسمت شمال، اتاق شاه نشین با پنجره ارسی بسیار زیبایی قرار دارد که دیوارهای آن با تزیینات مقرنس کاری و نقاشی رسمی بندی تزیین شده اند.

در جبهه شرقی ساختمان سالن دیگری واقع شده که در آن روزگار به ساکنان خانه اختصاص داشته و ارتباطی با میهمانان نداشته است. در جبهه غربی، اتاق ها و راهروهای طرفین آن قرار گرفته است. خانه حقیقی همچون سایر خانه های ایرانی دارای خلوت یا بیرونی بوده که در سمت شرق ساختمان واقع شده است. خانه اخوان حقیقی تا قبل از انقلاب در مالکیت خصوصی افراد بود در ابتدای دهه ۱۳۵۰ توسط دولت وقت خریداری و در اختیار وزارت فرهنگ و هنر وقت قرار گرفت. در جنگ تحمیلی نیز آسیب هایی به خانه وارد شد که توسط استاد کاران و معماران سنتی به همان شیوه اصلی بازسازی گردید. به طوری که پنجره های ارسی این خانه از نفایس هنر مشبک به شمار می رود.‌

آنچه این خانه زیبا و جالب را در شمار جاذبه های نفیس اصفهان قرار می دهد،‌ شباهت تزیینات طلا کاری و گل و بوته ای آن با تزیینات ارگ کریم خانی در شیراز است. این شباهت به حدی است که با قاطعیت می توان این اثر را مربوط به دوران زندیه دانست.

این بنا در چهارراه تختی، چهارباغ پایین، کوچه پردیس واقع شده و در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۹۹۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

درگاه اینترنتی شهرداری اصفهان

اطلاعات این مکان
آدرس
چهارراه تختی، چهار باغ پایین، کوچه پردیس
نوع
خانه تاریخی دوران زندیه
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
29 شهریور 1353
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
992

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران