• خانه ملک در مشهد
  • خانه ملک در مشهد
  • خانه ملک در مشهد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مرحوم حاج حسین آقای ملک در سال ۱۲۵۱ شمسی در تهران چشم به جهان گشود و پس از مدتی تحصیلات خود را در محضر مرحوم میرزا ابوالحسن جلوه ادامه داد. در دوران جوانی، برای اداره املاک پدر خود (حاج کاظم ملک التجار) در شهر مشهد ساکن شد. وی از ابتدای زندگی به مطالعه و جمع آوری کتب علاقه مند بود و این عشق را تا آخر عمرش حفظ کرد تا اینکه در سال ۱۳۱۶ کتابخانه، موزه و عمده املاک خود را وقف کتابخانه با مدیریت تولیت آستان مبارکه رضوی نمود. وی سرانجام در سال ۱۳۵۱ در تهران دار فانی را وداع گفت اما در حرم رضوی به خاک سپرده شد.

سکونت گاه حاج حسین ملک در ضلع شرقی خیابان امام خمینی (ره) مقابل ساختمان دارایی قرار دارد. این خانه قدیمی با زیربنای حدود ۶۰۰ مترمربع در زمینی به وسعت ۱۶۵۹ مترمربع در اوایل قرن چهاردهم شمسی ساخته شده است.

این بنا یکی از نمونه خانه های زیبای برجای مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب می شود. بنای مزبور در گذشته بسیار وسیع تر بوده اما اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه است. طبقه بالایی دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری زیبایی است.

در حال حاضر خانه ملک به صورت یک مرکز اداری، فرهنگی و هنری با حضور هنرمندان توانمند به صورت کارگاه های زنده هنری فعالیت می نماید و بالغ بر ۱۰ کارگاه در این مرکز فعال می باشد.

این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. همچنین این بنا در سال ۱۳۸۵ به عنوان خانه توریست انتخاب شد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

2- درگاه اینترنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
خيابان امام خميني، سه راه دارايي، خانه ملک
نوع
خانه تاریخی دوره قاجاریه
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
18 شهریور 1377
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
2115
شماره تماس
051-38535609

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران