خورش ترش سماق مازندران + طرز تهیه

  • خورش ترش سماق مازندران + طرز تهیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ترش سماق یکی از خورش های مغذی و پر فایده محلی استان مازندران است. سماق خاصیت درمانی دارد و برای سلامت اندام‌ها مفید است اما همانند زعفران مصرف زیاده از حد آن مضر می باشد.

مواد لازم جهت تهیه ترش سماق:

سینه مرغ: ۳ عدد

سبزی خورشت: ۵۰۰ گرم

پیاز: ۲ عدد

لوبیا قرمز: یک فنجان

آبغوره: یک فنجان

سماق: ۵ قاشق غذاخوری

غوره: یک فنجان

سیر: ۵ حبه

نمک: مقدار لازم

طرز تهیه:

سیرها و پیازها را ریز خرد کنید و درون روغن تفت دهید تا نرم شوند. سپس سینه‌ های مرغ، ۳ قاشق سماق و نمک اضافه کنید و با حرارت ملایم به مدت ۱۵ تا ۱۰ دقیقه تفت دهید تا رنگ مرغ‌ ها تغییر کند. پس از تغییر رنگ مرغ‌ ها می‌ توانید لوبیاها را به همراه ۴ لیوان آب اضافه کنید. حرارت را زیاد کنید تا خورشت شروع به جوشیدن کند. سپس حرارت را کم کنید و به مدت ۲ ساعت بگذارید خورشت بپزد.

سبزی‌ ها را ریز خرد کنید و درون روغن به مدت ۱۰ دقیقه سرخ نمائید. سپس یک قاشق سماق را به سبزی‌ های سرخ شده اضافه کنید و خوب مخلوط نمائید و بعد از روی حرارت بردارید.

پس از ۲ ساعت و زمانی که لوبیاها نرم شدند، سبزی‌ های تفت خورده را به همراه آبغوره و غوره‌ ها و یک قاشق باقی مانده سماق را به باقی مواد اضافه کنید. تمام مواد را به آرامی مخلوط کنید و با حرارت کم اجازه دهید خورشت جا بیفتد (به روغن بیفتد) سپس با برنج سرو نمائید.

نوش جان!

نکات:

۱- سبزی این خورشت همانند خورشت قورمه سبزی شامل (تره ۱۵۰ گرم + جعفری ۱۵۰ گرم + گشنیز ۱۰۰ گرم + اسفناج ۵۰ گرم + شنبلیله ۵۰ گرم) است، البته اصل این غذا با سبزی معروف شمال (سبزی مرغ ترش) تهیه می‌شود اما اگر در دسترس ندارید از ترکیب سبزی‌ های گفته شده استفاده کنید.

۲- سماق را بیش از اندازه نریزید چون خورشت شما تلخ مزه خواهد شد.

۳- در صورتی که غوره در دسترس ندارید می‌توانید مقدار آبغوره را ۲ برابر کنید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران