درهای خانه میرزا کوچک خان جنگلی بر روی گردشگران باز است

  • درهای خانه میرزا کوچک خان جنگلی بر روی گردشگران باز است
  • درهای خانه میرزا کوچک خان جنگلی بر روی گردشگران باز است
  • درهای خانه میرزا کوچک خان جنگلی بر روی گردشگران باز است
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

خانه میرزا کوچک خان جنگلی یکی از بناهای تاریخی شهر رشت است که درهای آن در ایام نوروز بر روی گردشگران باز است.

به گزارش سیتی پیدیا و به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه گیلان، میرزا کوچک خان جنگلی بزرگ مرد تاریخ گیلان و کشور که شرح حال مبارزات وی در مقابل استعمار و رژیم حاکم از رویدادهای مهم این سرزمین است و قیام وی و یارانش به نام قیام جنگل‌، مبنای بسیاری از مبارزات آزادیخواهانه در کشور بوده است، در سال ۱۲۹۸ هجری قمری در محله‌ استاد سرای رشت دیده به جهان گشود‌.

نام او یونس استاد سرایی بود که به واسطه ‌ شغل پدرش ” میرزا بزرگ ” که مسئول دفاتر مالیاتی در نزد عبدالوهاب مستوفی بود به میرزا کوچک شهرت یافت و تا پایان عمر به همین نام معروف گردید‌. میرزا کوچک به دلیل فعالیت‌های حق طلبانه و آزادیخواهانه خود در شهرها و روستاهای مختلفی در استان ساکن شد و مردم نیز به دلیل علاقه خاصی که به او و یارانش داشتند در تمامی سال‌های مبارزه وی را در پناه خود گرفتند‌.

اکنون خانه میرزا کوچک خان جنگلی به واقع یونس استادسرایی از مبارزان انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری مهم استان گیلان و خانه یکی از بزرگترین مشاهیر ایران تبدیل شده است.

خانه میرزا واقع در محله ی استاد سرای رشت و در نزدیکی یکی از میادین اصلی و مهم یعنی سبزه میدان واقع است‌. این خانه متعلق به پدر میرزا کوچک بود که در گذشته حیاط وسیعی داشت و تا پشت تکیه مستوفی امتداد می‌یافت‌. مساحت این خانه ۱۲۰۰ متر مربع است که پس از شهادت میرزا‌، خانواده‌ وی به دلیل عدم احساس امنیت در حکومت پهلوی اول‌، خانه را ترک کرده و بعدها آن را به فرو رساندند‌.

طبق اسناد و مدارک به دست آمده‌، این خانه توسط رحیم خان برادر میرزا کوچک به شخصی به نام ابراهیم کلیمی اصفهانی و سپس در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی به مرحوم سیف الله ملک زاده فروخته شده که بعدها فرزندان وی به تفکیک محوطه و فروش قسمت بیشتر این خانه اقدام کردند و خانه میرزا تا سال ۱۳۶۰ به مستاجران واگذار می‌شد‌.

مهران اشراقی مجموعه دار بزرگ گیلانی در خصوص وجود اسنادی در زمینه‌ مالکیت این خانه و اجازه ‌فروش آن می‌گوید‌: بر طبق سندی که در مجموعه‌ اسناد خانه میرزا در اختیار بازدید عموم نیز قرار دارد، نامه‌ای مشتمل بر وکیل بودن رحیم خان برادر میرزا برای فروش یا اجاره این خانه از سوی میرزا موجود است .

در سال ۱۳۸۱ مالکین جدید تصمیم گرفتند این بنا را تخریب و مجتمع مسکونی را در آن مکان احداث نمایند که در روز تخریب‌، شهردار وقت رشت از طریق فردی ناشناس در جریان امر قرار گرفته و بی درنگ جلوی تخریب کامل بنا را می‌گیرد و با واگذاری زمین معوض به مالکین آن‌، بنای مخروبه میرزا به تملک شهرداری در می‌آید و بازسازی بنای فعلی از سال ۱۳۸۲ با استفاده از کارشناسان مجرب و کارآزموده به سبک معماری بومی انجام شده و اکنون به صورت این مجموعه ‌ زیبا خودنمایی می‌کند‌.

بنای فعلی در دو طبقه به مساحت ۳۰۰ متر مربع است که هر طبقه چهار اتاق و ایوان و دو پلکان در دو طرف خانه برای ورود به ایوان و اتاق‌های بالا‌ست.

طبقه پایین به همت پژوهشگران و سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت به نمایشگاه دایمی کتب مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل تبدیل شده است و طبقه بالا محل زندگی خانواده بوده به مانند شرایط و وسایلی در قدیم وجود داشته بازسازی شده است. در گوشه و کنار خانه هم روی دیوارها عکس‌ها و اسنادی از دوران مبارزات نهضت جنگل نصب شده است.

خانه موزه و مرکز اسناد میرزا کوچک جنگلی همه روزه برای بازدید علاقمندان دایر است و یکی از مایه های مباهات تاریخ شهر رشت است‌.

نکته‌ای که توجه هر گردشگر را در بدو ورود به زادگاه کوچک جنگلی به خود جلب می‌کند این جمله معروف میرزا‌ست که روی دیوار نوشته شده ” من استقلال ایران را خواهانم و بقای اعتبارات کشور را طالبم”

به گزارش ایسنا٬ رهبر جنبش جنگل در ۱۱آذرماه ۱۳۰۰هجری شمسی بعد از نبردی سنگین با قوای دولتی بعد از چند روز سرگردانی در کوه‌های تالش، براثر سرما و یخبندان درگذشت و بعد از اینکه توسط نیروهای حکومتی سر از تنش جدا شد، در محله سلیمان داراب رشت به خاک سپرده شد و سالانه تعداد زیادی از آرامگاه این قهرمان بزرگ دیدن می‌کنند‌.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران