شهرستان طبس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دره جن ها در طبس

دره جن نام دره ای است در ۳۵ کیلومتری شهرستان طبس و اطراف روستای ازمیغان .دره‌ای زیبا و حیرت‌انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن‌ها نامیده‌اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن‌ها می‌دانستند

درون دره آبشارهای کوچک که در زبان محلی شلن نامیده می‌شود وجود دارد.

مشکلات رفتن به دره جن

دره دارای دیواره‌های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. وجود تونل‌ها و خانه‌هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره‌ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته‌شده است از دیگر جدا بیت‌های این دره است. ساخت این تونل‌ها و حفرها احتمالاً به زمان ساسانیان بازمی‌گردد. این حفره‌ها و تونل‌ها در دامنه جداره‌های این دره قرار گرفته‌اند. مسیر دسترسی به این حفره‌ها بسیار دشوار است. در مسیر این حفره‌ها تونل‌هایی دیده می‌شد که احتمالاً راه‌های ارتباطی آنها با هم بوده است.

ساخت این تونل‌ها و حفرها احتمالاً به زمان ساسانیان بازمی‌گردد. این حفره‌ها و تونل‌ها در دامنه جداره‌های این دره قرارگرفته‌اند. مسیر دسترسی به این حفره‌ها بسیار دشوار است. در مسیر این حفره‌ها تونل‌هایی دیده می‌شد که احتمالاً راه‌های ارتباطی آن‌ها با هم بوده است.

تاریخچه کال جن

طبق نظر کارشناس سازمان میراث فرهنگی تاریخ بنای این مکان به دوره ساسانیان بر می‌گردد و به نظر می‌رسد محل چله‌نشینی یکتاپرستان بوده است.

آثارملی

کال جنی طبس در سال ۱۳۹۶به شماره ۳۵۰ در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

آدرس دره جن کال جن

خراسان جنوبی، طبس، روستای ازمیغان

دیدنی های خراسان جنوبی

معرفی غار حلوان طبس

معرفی امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) طبس

معرفی باغ گلشن طبس

مکان های دیدنی استان خراسان جنوبی

قلعه بیرجند

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران