شهرستان قزوین

دروازه درب کوشک قزوین

  • دروازه درب کوشک قزوین
  • دروازه درب کوشک قزوین
  • دروازه درب کوشک قزوین
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

از دیرباز ساختار شهر قزوین به گونه ای بود که هشت دروازه در گرداگرد حصار شهر تعبیه شده بود. در حال حاضر تنها دو نمونه از آن ها به عنوان یادمان های گذشته باقی مانده است که قدیمی ترین آن دروازه درب کوشک است. این دروازه به سوی الموت، رودبار و کوشک ها و شکارگاه های شمال قزوین باز می شده است و دارای یک ورودی با قوس و کلیل و نیم دایره است. در هر طرف راهرو دو طاق نما ساخته شده که با نرمی به سوی بیرون پیش آمده و حالت آغوش گشوده را تداعی می کند.

این دروازه تنها یک نما به سوی خارج شهر دارد که از تزیینات کاشی کاری و رسمی بندی برخوردار است و بدنه رو به داخل آن، آجری ساده است. کاشی کاری موجود در بنا در زمان فرمانروایی عضدالملک قاجار انجام شده است.

متاسفانه همانطور که در تصاویر مشاهده می گردد، از این بنای تاریخی به خوبی محافظت نشده و عده ای اقدام به نوشتن یادگاری بر روی آن کرده اند. سیتی پدیا امیدوار است دیگر چنین ناملایماتی با بناهای تاریخی، که هویت ایران زمین هستند، نشود.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

اطلاعات این مکان
آدرس
میدان میر عماد، ابتدای بلوار نادری

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران