دروازه قرآن شیراز

  • دروازه قرآن شیراز
  • دروازه قرآن شیراز
  • دروازه قرآن شیراز
  • دروازه قرآن شیراز
  • دروازه قرآن شیراز
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دروازه قرآن، مدخل شهر شیراز است که به سبک بسیار جالبی بنا گردیده است. اصل بنای دروازه قرآن شیراز مربوط به دوره دیلمیان می باشد. این دروازه در ابتدا در زمان عضدالدوله ساخته شد و قرآنی در آن جای داده شد تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند. در دوره زندیه، کریم خان زند این دروازه را بازسازی کرد و اتاقی به بالای آن افزود و دو جلد قرآن بزرگ نفیس، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در اتاقک بالای آن جای داد. این قرآن‌ ها، به «قرآن هفده من» معروف‌ هستند.

دروازه قرآن در دوره قاجاریه به علت وقوع چندین زلزله دچار صدمات زیادی شد که محمد زکی خان نوری آن را تعمیر نمود. در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی مرحوم حسین ایگار (اعتماد التجار) که از مردان نیکوکار بود، دروازه قرآن (طاق قرآن) را دوباره ساخت و قرآنی بر بالای آن قرار داد تا مردم و مسافران شیراز مانند گذشته از زیر قرآن بگذرند.

دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگه الله اکبر، میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و در واقع در خروجی شیراز به سمت شهر مرودشت واقع شده‌ است. با توسعه بزرگراه شیراز به اصفهان، دروازه قرآن در سمت غرب این محور قرار گرفته است و مکانی جهت بازدید مسافران و استراحت گاهی در مدخل ورودی شهر می باشد که کمتر کسی است قبل از ورود به شهر ساعتی را در این مکان زیبا توقف ننماید و به استراحت و تفریح نپردازد.

گفتنی است در سال های اخیر قرآن بالای دروازه، به موزه پارس منتقل شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- کتاب آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
میدان ابوالکلام، بلوار آیت الله ربانی، ابتدای بلوار امام رضا (ع)

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران