شهرستان قزوین

دریاچه اوان قزوین

 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
 • دریاچه اوان قزوین
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بزرگترین و زیباترین دریاچه در منطقه قزوین، دریاچه اوان نام دارد که به فاصله ۷۵ کیلومتری شهر قزوین در جاده قزوین به معلم کلایه قرار گرفته است. راه آسفالت مناسبی از شهر قزوین تا مرکز دهستان رجایی شهر به طول ۴۴ کیلومتر و از آن جا به دریاچه اوان به طول ۲۷ کیلومتر جهت دیدار از این دریاچه زیبا وجود دارد. این دریاچه زیبا در حلقه چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. اعتقادی وجود دارد مبنی بر اینکه این دریاچه بازمانده دریاچه بزرگ «کاسپین» است. دلیلی که برای این مدعا می آورند تغییر یافتن نام کاسپین به قزوین است. تلفظ درست نام دریاچه ovan است که معنی آن محل گرد آمدن آب می باشد.

این دریاچه با مساحتی کمتر از شش هکتار دارای آب شیرین است. طول آن در طویل ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر و عمق آن از ۱ تا ۱۰ متر در نوسان است. آب ابن دریاچه از چشمه سارهای درون جوش تامین می شود و غلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است. از سر ریز آب دریاچه نیز رودخانه کوچکی تشکیل می شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان و روستاهای کوشک و آیین است. در تابستان این دریاچه محل ماهی گیری، اب تنی و قایق سواری و در پاییز مامن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به بردوت هوا در این منطقه و یخ زدن سطح دریاچه، برای اسکی بسیار مناسب است. ماهی های درون دریاچه شامل انواع ماهیان کپور و قزل آلای رنگین کمان است.

این دریاچه همچون نگینی زمردین در این منطقه می درخشد و با چشم انداز بکر و محسور کننده محیط سرسبز و پرندگان اطراف دریاچه، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود جذب می نماید.

از پوشش گیاهی اطراف دریاچه می توان به درختان دست کاشت مانند بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو و گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین بیان و گونه های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگومینیوزه نام برد. از گیاهان داخل دریاچه هم می توان به نی بن در آب و گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی اشاره کرد.

از گونه های جانوری اطراف اوان می توان به کل و بز (که به علت شکار بی رویه و تخریب زیستگاه آنان کاهش چشمگیری یافته اند)، پلنگ، خرس قهوه ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ، سیاه گوش (گربه وحشی)، انواع عقاب ها، دال، دلیچه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغی و انواع گنجشک سانان، قورباغه، لاک پشت و خرچنگ اشاره کرد. انواع ماهی از جمله قزل آلای رنگین، کپور و اردک ماهی نیز در آب اوان زندگی می کنند.

برای رسیدن به سمت دریاچه از تهران به سمت قزوین حرکت می کنیم، عوارضی شهر قزوین را رفته و حدود ۱ کیلومتر بعد از پرداخت عوارض تابلویی خودنمایی می کند که منطقه الموت را نشان می دهد. وارد جاده شده و از طبیعت زیبای جاده لذت ببرید تا به جاده دریاچه اوان برسید، این مسیر حدودا ۲ ساعت به طول می انجامد. در مورد امکانات رفاهی مسیر هم می توان به پمپ بنزین معلم کلایه، رستوران های اطراف جاده، سوپر مارکت های درون روستاها و شهرهای کوچک مسیر اشاره کرد. اما خود دریاچه امکانات زیادی نداشته و چند رستوران در اطراف دریاچه، سرویس بهداشتی و تخت جهت نشستن موجود است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
آدرس
جاده الموت، جاده دریاچه اوان
نوع
دریاچه طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • لیلا در ۲۷ آذر ۱۳۹۳

  خیلی پست زیبایی گذاشتین، من هم این دریاچه زیبا رو هم دیدم قبلا

  • حمیدرضا سریزدی در ۲۷ آذر ۱۳۹۳

   با سلام و تشکر بابت دیدن این مطلب
   بله بسیار دریاچه زیبایی است. در صورتی که شما هم عکس زیبا از این دریاچه دارین میتونین در زیباتر شدن این پست با ما شریک باشین.
   با تشکر