شهرستان سرخس

دریاچه بزنگان در سرخس

  • دریاچه بزنگان در سرخس
  • دریاچه بزنگان در سرخس
  • دریاچه بزنگان در سرخس
  • دریاچه بزنگان در سرخس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دریاچه بزنگان یا کل بی بی، در جاده مشهد به سرخس و در جنوب کوه های هزار مسجد در نزدیکی روستای بزنگان قرار دارد. پهنه این دریاچه حدود ۸۰ هکتار و بیشترین عمق آن ۱۲ متر است و آب آن از بارندگی ها و چشمه های کوچک تأمین می شود. نکته جالب اینکه  در حواشی و سواحل این دریاچه درختی وجود ندارد.

بزنگان در فصول مختلف سال، محل تجمع پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی قزل آلا (رنگین کمان ) است. دریاچه بزنگان به خاطر ویژگی های خاص از اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است. این دریاچه همه ساله در فصل های پاییز وزمستان و اوایل بهار زیستگاه بسیار مناسبی جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی وکنار آبزی می باشد. ارتفاع این دریاچه ازسطح دریا ۸۵۰ متراست و به لحاظ آب و هوایی در ناحیه ای معتدل با بارش کم (حدود ۲۰۰-۳۰۰ میلی متر درسال) قرار گرفته که در نتیجه آن از اوایل خرداد تا شهریور آب وهوای منطقه خشک و گرم است. طعم آب دریاچه نیز کمی تلخ و شورمزه است. ماهی بومی دریاچه نوعی شیر ماهی است که در اغلب رودخانه های استان زیست می کند و درعین حال بزنگان، زیستگاه خوبی نیز برای چند نوع ماهی کپور محسوب می شود. این دریاچه به عنوان تنها اثر طبیعی ملی و بزرگ ترین آبگیر استان خراسان رضوی که ویژگی آب های دریایی را دارد، شناخته شده است.

از عمده ترین خانواده های گیاهی منطقه می توان کاسنی، غلات، شب بو  و چتریان را نام برد. از نظر شکل زیستی ۵۷ درصد گونه ها به تروفیت ها و ۲۸ درصد به همی کریپتوفیت ها تعلق دارد. مطالعات کورولوژی نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد گونه ها به منطقه رویشی ایران و توران و ۳۰ درصد به ایران و توران اروپا سیبری تعلق دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

اطلاعات این مکان
آدرس
کیلومتر 100 جاده مشهد – سرخس، حدوده ده کیلومتر بعد از مزداوند، جاده فرعی سمت شمال، چهار کیلومتری شرق روستای بزنگان.
نوع
دریاچه طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران