دریاچه شورابیل اردبیل

  • دریاچه شورابیل اردبیل
  • دریاچه شورابیل اردبیل
  • دریاچه شورابیل اردبیل
  • دریاچه شورابیل اردبیل
  • دریاچه شورابیل اردبیل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دریاچه شورابیل دریاچه ای در شهر اردبیل است که در خیابان دانشگاه و در نزدیکی دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه پیام نور قرار دارد. این دریاچه تنها دریاچه درون شهری ایران به حساب می آید.

آب دریاچه شورابیل در گذشته بسیار شور بوده است، ولی امروزه با افزودن آب شیرین به آن از شوری آن کاسته‌ شده به‌ طوری که نوعی ماهی قزل آلا در آن پرورش داده می‌شود و گستردگی آن به ۱۸۰ هکتار افزایش یافته است.

این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است که از آن جمله می‌توان به امکانات قایق رانی، پیست دو و میدانی، پیست دوچرخه سواری، باغ وحش، تعدادی هتل، یک شهر بازی روباز و یک شهر بازی سرپوشیده اشاره‌ کرد.

سالانه صدها هزار پرنده مهاجر با اولین نشانه‌ های پاییز از شمال سرد به سوی جنوب گرم مهاجرت کرده و در دریاچه‌ ها و تالاب‌ های ایران زمستان گذرانی می‌کنند. بخش بزرگی از این پرندگان در مسیر مهاجرت خود وارد استان اردبیل شده و در زیستگاه‌ های آن به‌ صورت موقت مانده و یا تمام فصل سرد را سپری می‌کنند. فرود ده ها هزار پرنده مهاجر در روزهای نیمه دوم آبان ماه هر سال، زیبایی این تالاب طبیعی را دو چندان می کند. پلیکان‌ های خاکستری، اردک چشم طلایی، اردک تاجدار، غاز خاکستری، غاز، زنگوله‌ بار، عروس، باقرقره، باکلان کوچک و لک لک سیاه از پرندگان مهاجر و از پرندگان بومی دراج، قرقاول، مرغابی، خوتکا، چنگر، قو، حواسیل، آنقوت و کاکایی در فصول پاییز و زمستان در استان اردبیل و دریاچه شورابیل مشاهده می‌شوند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان دانشگاه، بعد از بزرگراه میلاد، روبروی دانشگاه محقق اردبیلی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران