شهرستان زابل
  • دریاچه هامون زابل
  • دریاچه هامون زابل
  • دریاچه هامون زابل
  • دریاچه هامون زابل
  • دریاچه هامون زابل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دریاچه و تالاب بین‌ المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌ اند. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام‌ های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده‌ است که در زمان وفور آب به هم متصل می‌ شوند و دریاچه هامون را تشکیل می‌ دهند. رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و رودخانه‌ های خاش‌ رود، فراه، هاروت‌ رود، شور رود، حسین‌ آباد و نهبندان به هامون می‌ ریزند.

وسعت دریاچه هامون در زمان پر آبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران و بقیه متعلق به افغانستان است. با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند می‌ باشد و این وابستگی باعث شده تا هر گونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد.

نام دریاچه هامون در اوستا کانس اویا یا کس‌ اُیا یا کَنسو، در پهلوی کیانسی یا کیانسیه یا کیانسه و شاهنامه فردوسی دریاچه زره و در نوشته‌ های فارسی زرتشتی کانفسه آمده‌ است. برای جایگاه این دریاچه در اساطیر ایران باستان به کیانسی رجوع کنید.

در ادبیات و اسطوره شناسی ایران کهن، دریاچه هامون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به ویژه در مباحث فرجام‌ شناسی دین زرتشتی. در اوستا بارها به این دریاچه اشاره شده است. کنار این دریاچه کوه اوشیدا (اوشیدم یا اوشیدر) قرار دارد که در واقع کوهی بوده است که بر فراز آن بر زرتشت پیامبر وحی نازل می شده است. هم اکنون به نام کوه خواجه نیز معروف است. بسیاری از مورخین با توجه به کوه اوشیدر و دریای کیانسه و سایر اسناد موجود خاستگاه آیین زرتشت را سیستان می دانند.

تیمورلنگ نیز از این دریاچه چنین یاد می‌ کند: امیر سیستان مرا سوار بر کشتی کرد و روی دریاچه هامون گردش داد و به من گفت که در دوره رستم وسعت این دریا بیش از این بود که می‌بینی. مولف حدود العالم می‌ نویسد: دریای زره به سیستان است که گرد آن سی فرسنگ است، اندر پهنای او هشت فرسنگ و گاه آب این دریا چندان بود که از رودی خیزد که از کرمان بگذرد وبه دریای اعظم ریزد.

دریاچه هامون مدت‌ هاست با بحران بی‌ آبی رو به‌ روست و خشک‌ شدن بخش‌ های وسیعی از آن موجب به‌ وجود آمدن مشکلات مختلف زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی در سطح منطقه شده‌ است.

در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ و با جاری‌ شدن سیلاب از افغانستان، دریاچه هامون پس از ۱۵ سال آب‌ گیری شد. با این‌ حال کارشناسان محیط زیست در سیستان و بلوچستان هشدار می‌ دهند احیای دریاچه هامون موقتی است و خطر خشک‌ شدن، هم‌ چنان این تالاب بین‌ المللی را تهدید می‌ کند.

برای دسترسی به دریاچه هامون می توان مسیر زیر استفاده کرد: از جاده زابل به نهبندان، سه راهی میل نادر پاسگاه نیروی انتظامی وجود دارد که باید از آن به سمت چاه خرما تغییر مسیر داد. بسته به فصل و وضعیت آب دریاچه مسافت کمتر یا بیشتری از این جاده را باید رفت تا به آب رسید. برای رسیدن به آن از جاده اصلی حدود ۲ کیلومتر در خاکی نامناسب باید پیشروی کرد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جنوب شهر زهک
نوع
دریاچه طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران