دریاچه و سد اکباتان همدان

  • دریاچه و سد اکباتان همدان
  • دریاچه و سد اکباتان همدان
  • دریاچه و سد اکباتان همدان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

دریاچه و سد اکباتان همدان از بزرگراه ملایر به فاصله ۱۰ کیلومتری شهر همدان، جاده فرعی آسفالته ای منشعب می شود که تا سد اکباتان ۶ کیلومتر فاصله دارد.

این سد در سال ۱۳۴۲ روی رودخانه یلفان و آبشینه به ارتفاع ۵۳/۸ متر احداث شده است. طبیعت زیبا و چشم انداز دریاچه باعث ایجاد تاسیسات رفاهی در حاشیه سد گردیده که گردشگران بی شماری را به سوی خود جذب می نماید که می توانند از ورزش های آبی دریاچه سد نیز بهره مند شوند.

این دریاچه، تنها دریاچه استان همدان است که در ۱۱ کیلومتری جنوب شرقی‌ شهر همدان‌ واقع‌ شده‌ است‌ و وسعت آن حدود ۶۰ هکتار است و حداکثر و حداقل‌ عمق‌ آن‌ به‌ ترتیب‌ ۳۲ و ۱۸ متر است‌.

آب ذخیره این سد که در بدو امر صد در صد نیاز آب مشروب شهر همدان را تأمین مى‌ کرد، در حال حاضر قادر به تأمین بیش از ۵۰ درصد آب مورد نیاز شهر نیست.

پیرامون‌ سد را جنگل‌ کاری‌ کرده‌ اند و دریاچه‌ آن‌ برای‌ عملیات‌ آموزشی‌، آزمایشی‌ و نظامی‌ مورد استفاده‌ قرار می‌ گیرد.

وجود برق‌، دسترسی‌ مناسب‌، طبیعت‌ زیبای‌ فضای‌ پیرامون‌ و فاصله‌ اندک‌ آن‌ با شهر همدان‌ این‌ دریاچه‌ را به‌ تفرجگاهی‌ مناسب‌ تبدیل‌ کرده ‌است‌.

در مسیر و در حاشیه رودخانه و روستای سنگستان و تفریجان، باغات و مزارع کشاورزی قرار دارد.

علاوه بر فضای سبز موجود، در سال های اخیر، حدود ۱۵ هکتار از اطراف سد درختکاری شده است و از درختانی مانند صنوبر، کاج، اقاقیا و زبان گنجشک پوشیده شده، که به زیبایی و لطافت هوای آن افزوده است.

وجود زمینه های مذکور، قابلیت ایجاد تعدادی از ورزش های آبی مانند قایقرانی، و اسکی روی آب را فراهم آورده و تاسیساتی از قبیل یک باب مهمانسرا، رستوران، تعدادی اتاقک اقامت موقت با امکانات اولیه و یک باب چایخانه سنتی نیز در محل سد ایجاد شده است.

سد اکباتان یا شهناز از ۵ کیلومتری جاده همدان به ملایر منشعب شده و راه دسترسی به آن، به سمت روستای سنگستان می باشد.

اگر چه تاسیس این سد با هدف تامین ۳۵% آب مصرفی شهر همدان و آب کشاورزی ۸۰۰ هکتار از زمینهای پائین دست سد بوده است، ولی به دلیل ویژگی هایی مانند نزدیکی به شهر، فضای سبز اطراف و دریاچه سد، موجب شده است که کاربری تفریحی نیز به آن افزوده گردد.

ارتفاع سد در زمان ساخت ۵۴ متر (از پی) بوده‌ است و پس از اتمام طرح افزایش ارتفاع، هم اکنون ارتفاع سد اکباتان به ۷۹ متر رسیده‌ است.

سد اولیه با هدف تأمین آب آشامیدنی شهر همدان و همچنین آب کشاورزی منطقه با قدرت تنظیم سالیانه ۱۷ میلیون متر مکعب از آب رودخانه آبشینه پس از ۴ سال، در سال ۱۳۴۲ خورشیدی به بهره‌ برداری رسید.

برای این که سازه تکمیل شده بعد از ۲۵ متر افزایش ارتفاع، رفتار و حرکات هماهنگ و یکنواختی داشته باشد، سد جدیدی در پایین دست سد موجود، از پی شروع به احداث شده و سد قدیم به عنوان جزئی از بدنه سد جدید، در داخل آن قرار گرفت.

ظرفیت فعلی مخزن هم ۴۰ میلیون متر مکعب است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده همدان به ملایر، جاده روستای تفریجان، دریاچه سد اکباتان
نوع
دریاچه مصنوعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران